Celebritní špióni 2.svetovej vojny. Vedeli ste o tom?
Morris „Moe“ Berg Hráč prvoligového baseballu sa stal tajným agentom. Berg sa narodil v New Yorku ukrajinským prisťahovalcom, a bol známy aj ako najinteligentnejší muž v bejzbale. Hral za Princeton, ktorý v roku 1923 ukončil s titulom v moderných jazykoch. Podpísal zmluvu s Brooklyn Robins a nakoniec hral za Chicago White Sox, Cleveland Indians,… Prečítať celé
Morris „Moe“ Berg
Hráč prvoligového baseballu sa stal tajným agentom.
Berg sa narodil v New Yorku ukrajinským prisťahovalcom, a bol známy aj ako najinteligentnejší muž v bejzbale.
Hral za Princeton, ktorý v roku 1923 ukončil s titulom v moderných jazykoch. Podpísal zmluvu s Brooklyn Robins a nakoniec hral za Chicago White Sox, Cleveland Indians, Washington Senators a Boston Red Sox, než ukončil svoju hráčsku kariéru v roku 1939, s celoživotným pálkovým priemerom 0,243.
Začiatkom roku 1942, čoskoro po vstupe Spojených štátov do druhej svetovej vojny sa Berg pripojil k Úradu pre medziamerické záležitosti, agentúre vytvorenej na boj proti nepriateľskej propagande v Latinskej Amerike.
V roku 1943 sa stal dôstojníkom OSS, kde jeho práca zahŕňala zhromažďovanie spravodajských informácií v Európe o nacistických snahách skonštruovať atómovú bombu.
V decembri 1944 bol poslaný do Švajčiarska, aby potenciálne zavraždil významného nemeckého fyzika Wernera Heisenberga, o ktorom mali americkí predstavitelia podozrenie, že by mohol dohliadať na výrobu bomby pre Adolfa Hitlera.
Berg však zistil, že nacisti neboli blízko dokončenia jadrovej zbrane, a rozhodol sa Heisenberga nezastreliť . Po vojne sa Berg, záhadný samotár, na začiatku 50. rokov 20. storočia ujal úloh pre CIA, no v tejto práci už dlho nepokračoval, a rozhodol sa pre pokojnejší život.

Josephine Baker. Zdroj: anothermag.com
Josephine Baker
Ikona Jazz Age, ktorá prepašovala tajomstvá pre francúzsky odboj.
Josephine Baker, ktorá sa narodila ako Freda Josephine McDonald v roku 1906 v St. Louis, vyrastala v chudobnom prostredí, a prvýkrát sa vydala už v ranom tínedžerskom veku.
Ako tanečnica pokračovala v turné po Spojených štátoch, vystupovala na Broadwayi, a v roku 1925 sa presťahovala do Paríža, kde sa preslávila. Baker tiež spievala a hrala vo filmoch, stala sa hlavnou celebritou v Európe, a symbolom jazzového veku 20. rokov 20. storočia.
Jej opovrhovanie nacistickým rasizmom spolu s jej vďačnosťou Francúzsku, kde prvýkrát skutočne zahviezdila, viedli Baker k tomu, aby počas vojny slúžila ako agentka francúzskeho odporu.
Jej herecká kariéra jej umožnila cestovať po Európe bez vzbudzovania podozrenia, a tak sa zúčastňovala mnohých večierkov na veľvyslanectvách, kde zbierala všetky vojenské a politické informácie, ktoré mohli pomôcť odboju.
Svoj zámok v južnom Francúzsku využívala aj na ukrývanie židovských utečencov, ako aj na zbrane. Po vojne sa Baker, ktorá získala viacero ocenení od Francúzov za svoj príspevok k vojnovému úsiliu, stala aktívnou v americkom hnutí za občianske práva.
Graham Greene
Uznávaný spisovateľ, ktorý pracoval pre britskú MI6
V Anglicku narodený Greene bol už uznávaným spisovateľom s chuťou na dobrodružstvo, keď sa v roku 1941 stal špiónom pre MI6, britskú tajnú spravodajskú službu.
Viac ako rok pôsobil v Sierra Leone, kde medzi jeho povinnosti patrilo prehľadávanie lodí plaviacich sa z Afriky do Nemecka kvôli pašovaným diamantom a dokumentom, a taktiež monitoroval vojenské sily v susednej Francúzskej Guinei.
Greeneove skúsenosti v západnej Afrike poskytli materiál pre jeho najpredávanejší román z roku 1948 „The Heart of the Matter.“
V roku 1943 sa vrátil do Londýna a pracoval pre MI6 pod vedením Harolda „Kim“ Philbyho, britského špióna na vysokej úrovni.
Krátko pred koncom studenej vojny odcestoval Graham Greene do Moskvy, kde navštívil Kima Philbyho, ktorý bol v roku 1963 demaskovaný ako dvojitý agent KGB a člen špionážneho kruhu Cambridge Five.
Do dnešných dní nie je úplne jasné, kto bol dvojitým, a kto trojitým agentom, teórie sa rôznia, no faktom ostáva, že Greene je nezameniteľný a famózny spisovateľ.

Arthur Goldberg. Zdroj: library.cqpress.com
Arthur Goldberg
Spravodajca sa stal sudcom Najvyššieho súdu USA
Počas vojny Goldberg, budúci sudca Najvyššieho súdu, pracoval pre OSS a vytvoril spravodajskú sieť zahŕňajúcu protinacistické európske skupiny.
Goldberg, syn ruského obchodníka s prisťahovalcami, narodený v Chicagu, vyštudoval právnickú fakultu Northwestern University, potom si dal prestávku v právnickej praxi, aby sa počas vojny pripojil k armáde.
Nakoniec sa stal súčasťou OSS a zorganizoval sieť na zhromažďovanie informácií po celej Európe.
Prezident Harry Truman v roku 1945, krátko po skončení vojny, nariadil OSS rozpustiť. Goldberg sa stal popredným právnikom a v roku 1961 ho prezident John Kennedy vymenoval za ministra práce USA.
Nasledujúci rok prezident vymenoval Goldberga na Najvyšší súd a v roku 1965 prezident Lyndon Johnson presvedčil Goldberga, aby odstúpil zo súdu, a stal sa veľvyslancom USA pre OSN.
Goldberg, ktorý dúfal, že prinesie mierové rokovania vo vietnamskej vojne, bol jedným z mála sudcov, ktorí opustili lavicu z iného dôvodu, ako je odchod do dôchodku. Po tom, čo sa v roku 1968 vzdal svojho postu v OSN, v roku 1970 neúspešne kandidoval na guvernéra New Yorku, potom pokračoval v praktizovaní práva a obhajovaní otázok ľudských práv.