Je chodenie naboso len krátkym trendom alebo niečo, čo by ste mali vyskúšať? Zdá sa, že lieči nielen ploché nohy

Pomaly prichádzajú horúce letné dni a s nimi prechádzky na pláži, turistika alebo záhradné oslavy. Slnečné lúče, biely piesok alebo upravený trávnik nás v tomto období doslova lákajú, aby sme odhodili tenisky a dopriali našim nohám aspoň na chvíľu slobodu. Chodenie naboso, barefoot, je pre telo nielen prirodzené, ale aj zdravé. Je ale vhodné pre všetkých alebo skrýva nejaké… Prečítať celé
Vydané 26. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pomaly prichádzajú horúce letné dni a s nimi prechádzky na pláži, turistika alebo záhradné oslavy. Slnečné lúče, biely piesok alebo upravený trávnik nás v tomto období doslova lákajú, aby sme odhodili tenisky a dopriali našim nohám aspoň na chvíľu slobodu. Chodenie naboso, barefoot, je pre telo nielen prirodzené, ale aj zdravé. Je ale vhodné pre všetkých alebo skrýva nejaké riziká?

Zdravotné benefity bosých nôh

Znižuje stres, pomáha pri problémoch so spánkom, zlepšuje koordináciu, chráni pred vznikom kŕčových žíl, pomáha pri bolestiach chrbta a zlepšuje imunitný systém. To je podľa webového portálu eduworld.sk len niekoľko dôvodov prečo začať chodiť bosky.

Katarína Klátiková, vedúca fyzioterapeutka nemocnice v Handlovej, odporúča chodenie naboso aj deťom a dospelým s plochými nohami. Ak chodí pacient naboso po nerovnom povrchu, svaly sa posilňujú. Informovala o tom TASR.

Hoci sa môže zdať, že chôdza naboso spôsobuje stvrdnutú kožu, mozole a znecitlivené chodidlo, výskum publikovaný v časopise Nature tvrdí opak. Evolučný biológ Daniel E. Lieberman, profesor na Harvardovej univerzite, s kolegami z Nemecka a Kene skúmali chodidlá Keňanov, ktorí chodili bosí a obutí. Prišli k záveru, že hoci v určitom smere pôsobí takáto koža na chodidle ako podrážka a chráni ho pred popálením či porezaním, stále prenáša signály do mozgu. A to sa pri nosení topánok deje v obmedzenej miere.

Aké sú riziká chodenia naboso?

Najmä rodičia svojim deťom chodenie vonku bez topánok často zakazujú. Môžu predsa stúpiť na niečo ostré, horúce alebo sa pošmyknúť. Stačí chvíľka nepozornosti a na nebezpečnom povrchu sa môžeme aj my, dospelí, ľahko zraniť.

Zároveň, ak roky chodíme v topánkach, nohy si na to zvyknú, preto by sme mali na zmenu prejsť postupne. „Bez primeranej sily v chodidle vám hrozí zlá mechanika chôdze, čo zvyšuje riziko zranenia,“ pre webový portál healthline.com vysvetľuje ortopedický chirurg Jonathan Kaplan. Chôdza naboso môže byť obzvlášť nebezpečná pre diabetikov, preto by sa mali najskôr poradiť s lekárom. Niektorí odborníci neodporúčajú chôdzu bosky ani starým ľuďom, ktorí celý život chodili v topánkach.

Pomaly, ale bezpečne

Čas, trpezlivosť a informovanosť. Práve to si vyžaduje bezpečný prechod na prirodzený spôsob chôdze. Začíname pomaly, naboso chodíme 15 až 20 minút denne, najlepšie na bezpečnom povrchu v interiéri. Tak máme istotu, že nestúpime na nič ostré. Jonathan Kaplan vysvetľuje, že je dôležité, aby sa nohy a členky postupne prispôsobili novému prostrediu.

Keď si nohy zvyknú chodiť bez topánok, chodíme dlhšie a skúšame chodiť po vonkajších povrchoch. Zvolíme sa také miesto, ktoré je menej nebezpečné, napríklad udržiavaný domáci trávnik alebo čistú pláž. Ortopedický chirurg zároveň odporúča najskôr si obuť topánky s tenkou podrážkou alebo barefootové ponožky.

Inzercia

Zdravé je aj cvičenie naboso. Na podložke nehrozí žiadne nebezpečenstvo a presunúť si ju môžeme kdekoľvek, aj do prírody. Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com

Pred chôdzou naboso sa rozcvičíme, a to preto, aby sme ľahšie udržali balans. Môžeme skúsiť napríklad státie na jednej alebo tlačenie na prsty na nohách a pomalé spúšťanie. Joga, pilates alebo bojové umenie sa takisto cvičí bosky. Po každom pobyte vonku skontrolujeme chodidlá. Namáhavejšie aktivity, ako je beh naboso alebo turistika, by sme mali vyskúšať až po dostatočnej príprave, keď si nohy na tento typ chôdze už zvykli.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.