Súlad s prírodou sa v Palau oplatí. Turistická aplikácia vymieňa rešpekt ku krajine za exkluzívne zážitky

Vôbec prvý takýto systém „platenia“ za dodržiavanie ekologického turizmu by sa pokojne mohol z Palau rozšíriť aj do ďalších dovolenkových destinácii. Zachovávanie miestnych pamiatok berú vážne Palau je jedným z miest, na ktorom sa vám zapáči snáď úplne všetko. Je ťažké nenechať sa ohromiť jeho mimoriadnym množstvom prírodných divov. Štát tvorí viac než 300  koralových… Prečítať celé
Vydané 25. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vôbec prvý takýto systém „platenia“ za dodržiavanie ekologického turizmu by sa pokojne mohol z Palau rozšíriť aj do ďalších dovolenkových destinácii.

Zachovávanie miestnych pamiatok berú vážne

Palau je jedným z miest, na ktorom sa vám zapáči snáď úplne všetko. Je ťažké nenechať sa ohromiť jeho mimoriadnym množstvom prírodných divov. Štát tvorí viac než 300  koralových a sopečných ostrovov. Približne 200 z nich ostalo nedotknutých, sú pokryté smaragdovým lesom a obklopené trblietavou tyrkysovou lagúnou. Nie je prekvapením, že potápanie je tu aktivitou číslo jedna so skutočne prvotriednymi lokalitami.

Palau

Ak sa skombinuje počet kamenných a mäkkých koralov, zdá sa, že v Palau nájdeme vyše 500 rôznych druhov. zdroj: unsplash.com

Napriek tomu, že v krajine žije menej ako 20 000 obyvateľov, Palauská republika má celkom slušný vplyv na ochranu planéty. V roku 1979 miestna vláda ako prvá na svete odsúhlasila protiatómovú ústavu. Pre medzinárodných návštevníkov bol v roku 2017 vydaný takzvaný Palauský sľub. Ten vyžaduje, aby turisti podpísali vyhlásenie, v ktorom sa viažu k ochrane ostrovov.

Myšlienka Palauského sľubu vznikla v roku 2015, kedy krajinu navštívilo vyše 150 000 ľudí. Miestna kultúra je známa tým, že si cení pohostinnosť a správa sa k turistom s rešpektom. Nedostatočne vzdelaní návštevníci napriek tomu narúšali prirodzený ekosystém nelegálnymi výletmi a znečisťovaním pláží.

Priateľský prístup

Teraz, keď sa súostrovie po dvoch dlhých rokoch opäť otvára pre cestovný ruch, vznikol aj nový interaktívny program. Zodpovedný a zároveň priateľský k postoj cestovnému ruchu sa odvíja už od jeho mena. „Ol’au Palau“ vznikol z frázy, ktorú miestni použijú, ak chcú do svojho kruhu pustiť ďalších ľudí.

„Keď niekto na pláži zavolá ‚Ol’au‘, znamená to: ‚Hej, poď sem, poď s nami, podeľ sa o naše jedlo. Po novom majú turisti šancu získať toto privilégium vďaka svojmu prístupu,“ vysvetľuje spoluzakladateľka aplikácie, Laura Clarke.

Palau ponúka plno príležitostí na aktívny oddych. zdroj: unsplash.com

Nápad sa postupne odvíjal od Palauského sľubu. Kým cestovatelia sa v pasoch zaväzujú dbať na životné prostredie v prospech budúcej generácie, táto iniciatíva im poskytne rôzne výhody. Dnes je oveľa ľahšie prilákať ľudí s ekologickým zmýšľaním, preto sa do tohto plánu vkladajú veľké nádeje.

Interaktívny turizmus

Aplikácia premení udržateľné správanie turistov na body, ktoré ich nasmerujú za nezvyčajnými zážitkami. Cestovný ruch sa týmto spôsobom opäť posúva ďalej – ekologický prístup sa hodnotí tak, aby bol prospešný pre obe strany.

„Cieľom bolo vytvoriť jednoduchý a zábavný spôsob pre návštevníkov, aby veľká časť Palau ostala neporušená,“ hovorí Jennifer Koskelin Gibbons, ďalšia autorka projektu.

Palau

Nádherné miesto turisti vyhľadávajú aj pre široké možnosti potápania či šnorchlovania. zdroj: pixabay.com

Program sa nesústredí na to, koľko ľudia minú v baroch či na lokálnych trhoch. Zhromaždené body dosiahnete kompenzovaním svojej uhlíkovej stopy. Cieľom Palau je stať sa prvou uhlíkovo – neutrálnou destináciou na svete. Spustenie uhlíkovej kalkulačky je určite prvým krokom na tejto ceste. Touto stratégiou chcú čo najdlhšie zachovať pôvodný stav a výzor okolitých ostrovov.

Palau odmení turistov bonusovými výletmi

Výsledky vám ukáže kalkulačka umiestnená v aplikácií. Stačí použiť opaľovací krém šetrný ku koralovým útesom alebo sa vyhýbať jednorazovým plastom. Rovnako sa oplatí navštíviť významné kultúrne pamiatky a zdržiavať sa v reštauráciách označených logom Palauského sľubu.

Etpison múzeum v najväčšom meste Koror. zdroj: pinterest.com

Ideálny čas na nazbieranie dostatočného množstva bodov je podľa Clarke minimálne desať dní. Medzi nezvyčajné zážitky patrí cesta so sprievodcami po chodníkoch, ktoré obyčajne používajú iba miestni obyvatelia. Taktiež vám ukážu skryté jaskyne kam si môžete ísť zaplávať a viac o ich živote zistíte vďaka spoločnému obedu. Kultúru priblížia symbolické obrady, kde je každá činnosť niečím špeciálna.

Spomienky sú pre turistov jednoznačne tým najkrajším suvenírom, keďže čaro cestovania spočíva rozširovaní obzorov. Zisťujeme ako funguje svet a budujeme si jedinečné spojenia s jednotlivými miestami. Pohľad na nedotknutú prírodu síce berie dych, dôležité je však myslieť na to, aby táto možnosť vydržala čo najdlhšie. Preto nie je prekvapením, že sa Palau snaží lákať turistov, no zároveň ich učí ceniť si to, čo planéta ponúka.

Zdroje: www.bbc.com, www.timeout.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »