Liečba budúcnosti

Experimentálny implantát zmenil mužovi s Parkinsonom život: Dočkajú sa pomoci aj ďalší pacienti?

Na Parkinsonovu chorobu v súčasnosti neexistuje žiadny liek. Nádejou má byť tento medicínsky zázrak.
Dočkáme sa revolučnej liečby už čoskoro? Odborníci to vidia optimisticky!
Vydané 30. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Parkinsonova choroba sa zaradila medzi strašiakov 21. Storočia. Podľa štatistík najviac ohrozuje ľudí po šesťdesiatke.

Zatiaľ čo v súčasnosti neexistuje žiadny liek na túto chorobu, niektoré terapie – akou je hlboká mozgová stimulácia alebo lieky na zvýšenie hladín dopamínu, môžu zmierniť jej príznaky. Veľkou nádejou pre pacientov je práve špeciálny implantát, ktorý ako úplne prvý testuje tento muž.

Parkinsonova choroba je ochorenie, pri ktorom postupne dochádza k odumieraniu motorických neurónov, čo vedie k narušeniu motoriky a svalového tonusu. Táto choroba dostala svoje pomenovanie podľa lekára Jamesa Parkinsona z Anglicka, ktorý ako prvý popísal jej príznaky a celkový priebeh. Parkinsonovej chorobe sa hovorí aj “senilná choroba”, práve preto, že najviac postihuje ľudí v staršom veku. Podľa odhadov ňou na Slovensku trpí približne 15-tisíc ľudí, informuje unlp.sk.

Miechový implantát mu zmenil život

63-ročný Marc Gauthier z francúzskeho Bordeaux žil s Parkinsonovou chorobou takmer tri desaťročia a každodenné činnosti boli preňho obrovskou výzvou. Muž často strácal rovnováhu, ochorenie sa zhoršovalo a v posledných rokoch už sotva urobil pár krokov, ktoré sa väčšinou skončili pádom. Kvôli chorobe musel skončiť aj so svojou profesiou architekta.

Marcov život sa však radikálne zmenil po tom, keď ako prvý pacient s Parkinsonovým ochorením dostal miechový implantát, informuje denník edition.cnn.com.

„Už som takmer vôbec nemohol chodiť bez častých pádov. Keď som napríklad potreboval nastúpiť do výťahu, prešľapoval som na mieste, akoby som tam zamrzol,“ spomínal na svoj predošlý život Marc, ktorý mal iba 36 rokov, keď mu diagnostikovali ochorenie. Pri liečbe mu postupne prestala zaberať mozgová stimulácia aj dopamínová substitučná terapia, stále ťažšie sa pohyboval, tak často radšej nevychádzal ani z domu. Problémom boli najmä schody a výťahy, no nevládal už prejsť ani po rovnej zemi.

Marc sa stal prvým pacientom s Parkinsonovou chorobou, ktorému chirurgicky implantovali do miechy experimentálnu neuroprotézu, ktorá dokáže napraviť poruchy chôdze. Tento otec dvoch detí je dôkazom toho, že to naozaj funguje, pretože dnes dokáže prejsť aj šesť kilometrov bez pomoci a to aj po náročnejšom teréne. Nadšená z výsledkov je aj Marcova manželka, ktorá už nemusí chodiť všade s ním, ako predtým.

Inzercia

Ako to funguje?

Odborná štúdia, ktorú publikovali v magazíne Nature Medicine, podrobne popisuje, ako tento zázrak medicíny funguje.

„Riešenie deficitov chôdze a rovnováhy pri Parkinsonovej chorobe je mimoriadne náročné. Tieto deficity môžu byť u jednotlivých pacientov rôzne. Môžu ovplyvniť chôdzu, ale aj symetriu, rovnováhu, držanie tela,“ povedal počas brífingu doktor Eduardo Moraud, autor štúdie a výskumník z Univerzitnej nemocnice v Lausanne vo Švajčiarsku.

Výskumníci z Francúzska, Švajčiarska a ďalších inštitúcií z celého sveta, umiestnili mužovi stimulátor do bedrovej oblasti miechy, ktorá posiela správy do svalov nôh. Marcov mozog tak dáva pokyny, ale implantát pridáva elektrické signály pre hladší konečný výsledok.

Špecialisti museli najskôr vyvinúť jedinečnú anatomickú mapu Marcovej miechy a identifikovali presné miesta, ktoré sa podieľali na signalizácii pohybu nôh. Do týchto miest potom implantovali elektródy, ktoré umožnili dodanie stimulácie priamo do chrbtice.

Marc teraz nosí na každej nohe pohybový senzor a keď je iniciovaná chôdza, implantát sa automaticky zapne a začne dodávať impulzy stimulácie miechovým neurónom. Cieľom je opraviť abnormálne signály, ktoré sa vysielajú z mozgu cez chrbticu do nôh, aby sa obnovil normálny pohyb. 

Kedy bude liečba dostupná všetkým pacientom?

Po Marcovi začal s procesom tejto terapie už druhý pacient a výskumníci plánujú na budúci rok vykonať klinické testy u ďalších šiestich pacientov, aby mohli dokončiť úplnú klinickú štúdiu.

Ich cieľom je, aby sa raz k stimulátoru dostalo čo najviac pacientov s Parkinsonovou chorobou. „Samozrejme, nebude to zajtra, čaká nás najmenej päť rokov vývoja a testovania,“ odkázali vedci a zároveň dodali, že ide o významný a vzrušujúci krok vpred. Nielen pacienti, ale aj oni veria, že tento výskum bude rýchlo napredovať.

Pokračujte na ďalší príspevok »