UMELÁ INTELIGENCIA
ChatGPT oslavuje svoje prvé narodeniny. Koľko toho vieme o umelej inteligencii?
ChatGPT v dohľadnej dobe nikam nepôjde, pravdepodobne bude mať hodnotu 1,3 bilióna dolárov
Zdá sa, že je tu s nami už roky. No dnes je to presne rok, čo spoločnosť OpenAI sprístupnila chatbota verejnosti. Tvorcovia tvrdia, že až 80 percent spoločností z rebríčka Fortune 500 využilo umelú inteligenciu počas uplynulých dvanástich mesiacov.
História ChatGPT
Spoločnosť prvýkrát vydala demoverziu ChatGPT 30. novembra 2022, po ktorom sa chatbot rýchlo stal virálnym, vyskúšalo ho viac ako milión používateľov len za päť dní. Nástroj ako taký ale nie je úplne nový, základ tvorí jazykový model LLM, na ktorom vývojári pracujú už roky. Vysoký záujem o služby umelej inteligencie podnietilo spustenie konkurenčných chatbotov napríklad od Microsoftu, Alphabetu a ďalších.
Generatívna inteligencia sa infiltrovala do mnohých odvetví od cloud computingu, služieb zákazníkom až po úpravu filmov a písanie scenárov. Medzi konkurentov ChatGPT patria Bard, Anthropic’s Claude, Character.AI a CoPilot od Microsoftu, ktoré zaznamenali podobný nárast používateľov.
Temná strana
Ani táto novovznikajúca technológia sa nevyhla značnej kontroverzii. Od pravého dňa hlásili používatelia chyby. Chatbot halucinoval alebo si vymýšľal informácie, fakty aj čísla. Okrem toho mnohí nešetrili kritikou pre generovanie nenávistných či diskriminačných textov. Spoločnosť následne zaviedla niekoľko opatrení na elimináciu škodlivého obsahu, pričom upozorňuje, aby si ľudia overovali údaje.
Je ale dôležité vedieť, že Chatbot má niekoľko obmedzení z hľadiska odbornosti. Je schopný udržiavať v podstate akúkoľvek konverzáciu. Bezplatná verzia 3.5, ktorá je dostupná pre každého, však nie je pripojená na internet, takže občas môže poskytovať nesprávne odpovede. Má obmedzené znalosti o svete a udalostiach po roku 2021.
Niektoré spoločnosti ako Apple a JPMorgan Chase údajne zakázali zamestnancom používať chatbota pre obavy zo šírenia dezinformácií a nepresných informácií. Meta zakázala používanie generatívnej AI v politickej reklame, opäť ide o strach z vytvárania politických dezinformácií.
Avšak je až príliš jednoduché použiť AI ako „zbraň“. Takmer určite ste niekedy dostali podvodný e-mail. Ide o jeden z najbežnejších podvodov na internete – je to takzvaný „Prince scam“. Podvodník sa snaží svoju obeť presvedčiť, že jej chce darovať svoj majetok. Našťastie, väčšina ľudí už vie, že tieto e-maily nemá otvárať. Jeden z indikátorov podvodu môže byť aj chybná gramatika, no s príchodom technológií ako ChatGPT sa môže táto charakteristika stávať menej spoľahlivou.
Mnoho detí a tínedžerov sa topí v domácich úlohách, čo môže viesť k tomu, že si budú chcieť uľahčiť prácu. Internet je už sám o sebe skvelým pomocníkom pri plagiátorstve, no ChatGPT ho posúva na vyššiu úroveň. Napríklad niektoré vysoké školy už nevyžadujú písanie záverečných prác, pretože študenti vo veľkom využívajú umelú inteligenciu.
Aké sú výhody používania
Niet pochýb o tom, že Chat GPT si zaslúži všetok humbuk, ktorý má, pretože používateľom poskytuje množstvo výhod. Automatizuje rôzne úlohy a pomáha používateľom rýchlo získať údaje, ktoré potrebujú. Napríklad, ak ste webový vývojár, možno budete musieť napísať stovky riadkov kódu na vytvorenie webovej stránky. Ručné písanie tohto kódu môže zabrať veľa času.
Podobne to môže pomôcť aj autorom pri vytváraní mimoriadneho obsahu akéhokoľvek druhu. Či už chcete napísať obchodné dokumenty, marketingové texty, reklamný scenár alebo fiktívny príbeh, AI to dokáže napísať v priebehu niekoľkých sekúnd.
Zostane tu s nami
Chat GPT je vynikajúci nástroj na šetrenie času, písanie kvalitného obsahu, generovanie kódov a zlepšovanie zručností. Avšak nemali by sme sa na umelú inteligenciu plne spoliehať. Môže nám spôsobiť ešte veľa problémov, ktorých výsledkom bude pošramotená dôveryhodnosť človeka. Mali by sme ho používať s rozumom a nepodvádzať ostatných.
Podľa agentúry Bloomberg generatívny priemysel AI bude mať v nasledujúcej dekáde hodnotu 1,3 bilióna dolárov. Teda ChatGPT v dohľadnej dobe nikam nepôjde. V roku 2024 sa bude ešte viac usadzovať v našej spoločnosti. Pravdepodobne sa integruje najmä v umeleckom sektore. Napriek tomu niektoré médiá upozorňujú na to, že rozmach generatívnej inteligencie sa môže v budúcom roku spomaliť. Vývojári narazia na prekážky v infraštruktúre, ako je výroba čipov a kapacita servera. Zároveň je pravdepodobné, že dôjde k regulácii umelej inteligencie a implementácii rôznych noriem.