Moderovanie online diskusií

Elfovia proti trollom: Kontrola diskusií na sociálnych sieťach

Kto sú elfovia a aké majú poslanie?
Ako elfovia moderujú a regulujú diskusie na sociálnych sieťach?

Od Tolkienovej Stredozeme až po dnešné virtuálne svety predstavujú elfovia bytosti s nezvyčajnými schopnosťami, morálnymi hodnotami a ohromnou inteligenciou. Čo by sa však stalo, keby títo mýtickí ochrancovia mieru preniesli svoje schopnosti na moderovanie diskusií na sociálnych sieťach? Porazili by trollov plných nenávisti, ochránili ľudstvo a zdravé princípy diskusie? Áno, a to sa už aj deje. Elfovia sú skutoční strážcovia online diskusií.

Príbeh elfov

Projekt Elfovia.sk vznikol krátko po invázii ruských vojsk na územie Ukrajiny. Práve v tomto období sa otvorila Pandorina skrinka plná nenávisti, hoaxov, dezinformácií, propagandy a trollov. S iniciatívou prišiel podnikateľ Milan Dubec. Spolu s ostatnými členmi zverejnili výzvu, ktorú počas prvých dní videlo približne 50 000 ľudí, z toho viac ako 100 ľudí prejavilo záujem stať sa elfom a ochrániť online diskusie. Ich práca je veľmi dôležitá, pretože v súčasnosti sa práve online svet stal miestom, kde trávime najviac času. Priemerný užívateľ tam strávi až 147 minút denne. Elfovia majú na svojej stránke dokonca aj formulár, ktorý môžete vyplniť a stať sa súčasťou ich tímu.

AI: ochranný štít elfov

Ako sa projekt Elfovia.sk rozrastal a o služby moderovania diskusií na sociálnych sieťach začalo mať záujem čoraz viac slovenských, ale aj českých médií, zvyšoval sa aj počet komentárov pod príspevkami. Ľudskou silou sa nedajú preveriť všetky komentáre v diskusiách, a práve preto prichádza na pomoc AI: umelá inteligencia.

Podľa zakladateľa New School Communications Gabriela Tótha, na stránkach slovenských médií a inštitúcií mesačne pribudne viac ako 5 miliónov komentárov. V podcaste Disinfo Report tvrdí, že takúto masu komentárov by muselo preveriť skutočne množstvo ľudí, a práve tu sa ukazuje pozitívna úloha umelej inteligencie. Najšikovnejší elf vedel podľa neho za hodinu prejsť približne 300 komentárov, s pomocou AI ich preveria viac ako 1000. Bez existencie umelej inteligencie by takýto projekt nemohol nikdy existovať.

(Pozrite si aj ďalšie pozitívne vlastnosti AI, napríklad tu, alebo tu.)

Všetky komentáre a postrehy sa odošlú do softvéru, v ktorom ich ako prvá preveruje práve AI. Na základe vycvičeného modelu komentár označí buď za bezproblémový alebo problémový. Umelá inteligencia si v niektorých prípadoch, rovnako ako človek, nemusí byť istá či daný komentár spĺňa podmienky slušnej diskusie. V takom prípade posiela komentár ľudskému elfovi, ktorý rozhodne ako budú ďalej postupovať.

Projekt Elfovia.sk pomáha udržiavať online priestor v súlade s princípmi slušnej diskusie. ZDROJ: Pexels.com

Čo vlastne elfovia robia?

Elfovia s pomocou AI preverujú všetky komentáre, ktoré sa objavia v diskusiách pod príspevkami vybraných médií. Pracujú na základe manuálu princípov slušnej internetovej diskusie a moderujú jednotlivé komentáre. Tie, ktoré sa z týchto pravidiel vymykajú, sú jednoducho skryté a bežnému užívateľovi sa stratia z dohľadu. A aké komentáre sú práve tie, ktoré nedodržiavajú princípy slušnej diskusie? Jednoducho tam patria všetky tie, ktoré obsahujú vulgarizmy, nenávistne prejavy, vyhrážanie či šikanovanie určitej skupiny ľudí.

Elfovia si vážia slobodu slova, a preto nemažú komentáre, ktoré obsahujú politické či akékoľvek názory. Pokiaľ si elf nie je istý, či daný komentár má alebo nemá byť skrytý, jednoducho ho tam radšej nechá. Ich úlohou je odstrániť najmä tie vyjadrenia, ktoré sú hrubo za čiarou slušnej komunikácie.

Pokračujte na ďalší príspevok »