Internet a psychika

„Si dosť chudá na to, aby sme ťa mali radi?“ Uniknúť škodlivým vplyvom sociálnych sietí je dnes skoro nemožné

Sociálne média sú s poruchami duševného zdravia prepojené znepokojujúcim spôsobom.
Ako vzniká sociálny challenge a prečo sa tak rýchlo šíri?

Sociálne siete sú toxické. Psychológovia si to už dlho uvedomujú. Všimli si, že mladí ľudia sú čoraz úzkostlivejší a narcistickejší.

Spočiatku tieto trendy pripisovali životu v novodobej spoločnosti. V spoločnosti, ktorá je vysoko súťaživá, v ktorej sú mladí ľudia neustále hodnotení, či už ako študenti, športovci alebo potenciálni partneri.

Keď sa k tomuto spôsobu pridá aj nevhodný obsah na sociálnych sieťach vzniká naozajstný problém.

Skinny Enough (Dostatočne chudá)

Sociálnymi sieťami sa šíria nebezpečné trendy. Či už ide o nadmerné užívanie voľnopredajných liekov, pokusy o samovraždu alebo nereálne challenge. Z Ázie pred niekoľkými rokmi prichádzal fenomén, v ktorom ženy porovnávajú svoj pás s listom papiera A4.

Ak je žena širšia, znamená to, že nie je dostatočne chudá. Ďalším z mnohých takýchto skúšok je aj to, že sa ženy snažia obopnúť svoj pás oboma rukami. Ak sa im to podarí, svedčí to o ich štíhlej línii a príťažlivosti.

Podobné skúšky síce zaznamenávajú obrovský úspech na poli sociálnych médií, ale majú ďaleko od zdravého fyzického aj duševného zdravia.

Ako vzniká sociálny challenge a prečo sa tak rýchlo šíri?

Strýko Google ponúka mnoho návodov. Jedným z nich je aj návod, ako vytvoriť úspešný sociálny challenge (skúšku). A na tomto príklade je aj vidno, prečo sa tak rýchlo šíri medzi mladými ľuďmi.

Inzercia

Ako si vytvoriť vlastnú výzvu na Instagrame?

  1. Spojte sa s inými instagramermi.
  2. Vyberte si dobrý hashtag(označenie-pomenovanie) pre svoju výzvu.
  3. Udržujte svoje výzvy jednoduché.
  4. Vyberte si zvládnuteľnú dĺžku trvania výzvy, aby ste nestratili pozornosť divákov.
  5. Pred jej začiatkom priamo vyzvite ľudí (pozvite priateľov), aby sa k nej pripojili.
  6. Komunikujte s účastníkmi výzvy.
  7. Urobte rekapituláciu svojej výzvy na ďalšej sociálnej sieti.

Poruchy príjmu potravy

Sociálne média sú s poruchami duševného zdravia prepojené znepokojujúcim spôsobom. Interný výskum spoločnosti Facebook zistil, že obsah Instagramu okrem zvýšenia samovražedných myšlienok podporuje u svojich používateľov aj sklony k rozvinutiu porúch príjmu potravy. Poruchy príjmu potravy často zahŕňajú nerealisticky štíhly ideál telesnej príťažlivosti, ktorý sa šíri na upravených, vyretušovaných a vyphotoshopovaných obrázkoch sociálnych médií.

Fotografie a videá na sociálnych sieťach sú zámerne upravené tak, aby zveličovali štíhlosť subjektu.

Sociálne média a siete: Falošný život

Okrem porúch príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia, ktoré postihujú najmä mladé ženy, je mnoho mladých mužov posadnutých zväčšovaním objemu svojho tela. Táto novodobá posadnutosť sa označuje ako bigorexia a upozorňuje na potenciálne vážne zdravotné následky užívania anabolických steroidov a veľkého množstva výživových doplnkov. Obavy o svoj telesný vzhľad (Body Image) sú len jedným z prvkov rizík, ktoré pre mladých ľudí predstavuje neobmedzená aktivita na internete.

Strata záujmu o reálny svet

Záujem o vlastný vzhľad je normálny a zdravý. Ak si však mladí ľudia vypestujú pohlcujúcu posadnutosť úpravou svojho fyzického vzhľadu, väčšinou strácajú záujem o ostatné oblasti svojho života.

Pre mnohých dospievajúcich je zapojenie sa do školského športu zdravou aktivitou, ktorá ich zbavuje problémov so sebavedomím a dodáva im pocit sebadôvery. Bohužiaľ, mnohým ľuďom chýba záujem o súťažný šport. Našťastie existuje nekonečný zoznam konštruktívnych aktivít, prostredníctvom ktorých si mladí ľudia môžu rozvíjať svoje zručnosti a kompetencie, ktoré prispievajú k stabilnému pocitu vlastnej hodnoty.

Okrem kreatívneho umenia, ako je spev, hra na hudobný nástroj, maľovanie alebo herectvo, existuje množstvo remeselných zručností, ktoré môžu viesť k celoživotným koníčkom alebo dokonca k platenej kariére.

chudá

Športové aktivity nám dodávajú pocit sebaistoty, sebahodnoty a spolupatričnosti. (Ilustračná foto: Vince Fleming)

Práve zvyšovaním pocitu sebahodnoty z praktizovania konštruktívnych aktivít sa môžu mladí ľudia vymaniť spod nadvlády toxických trendov a žiť šťastnejší život.

Prežila si ťažký osud, dnes je z nej hviezda TikToku. Kto je Gypsy Rose Blanchard?

Ako často si uvedomujete svoje dýchanie?

Chcete mať šikovné deti a uľahčiť im učenie? Odborníci tvrdia, že tieto rituály významne ovplyvnia ich budúcnosť

 

Príspevok bol pôvodne vydaný 28. apríla 2022.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.