Krimi

Prežila si ťažký osud, dnes je z nej hviezda TikToku. Kto je Gypsy Rose Blanchard?

Matka Dee Dee si dlhé roky vymýšľala diagnózy svojej dcéry a týrala ju
Ako nakoniec vyvrcholilo utrpenie, ktoré si Gypsy Rose Blanchard musela prežiť?
Vydané 2. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Gypsy Rose Blanchard sa narodila 27. júla 1991 v štáte Lousiana, USA. Väčšinu svojho života prežila v klamstvách, pod jednou strechou so svojou matkou Dee Dee Blanchard. Tá ju dlhé roky klamala, vymýšľala si hrozivé príbehy o jej otcovi a tvrdila, že Gypsy trpí rôznymi ochoreniami. V skutočnosti však Gypsy netrpela žiadnym závažným ochorením. Ako je však možné, že si dlhé roky nikto z odborníkov nevšimol, že Dee Dee týra svoju dcéru a vymýšľa si jej diagnózy? Ako nakoniec vyvrcholilo jej utrpenie až k tomu, že sa rozhodla zabiť svoju matku?

Život Dee Dee a Gypsy

Dee Dee Blanchard sa starala o svoju dcéru sama. Celý život jej klamala  o tom, aký bol jej otec. Tvrdila, že ju odmietol vychovávať, že bol násilník a narkoman. Neskôr sa však ukázalo, že všetky tvrdenia Dee Dee boli nepravdivé. Jednoducho chcela svoju dcéru len pre seba. Toto je však len zlomok hrozného životného príbehu, ktorý si Gypsy so svojou matkou prežila.

Podľa portálu Biography.com, si Dee Dee vymýšľala príznaky a ochorenia, ktorými Gypsy údajne trpí, čo viedlo k viacerým lekárskym zákrokom a hrozivým diagnózam. Na druhej strane sa odborníci domnievajú, že jediný, kto bol v skutočnosti chorý, bola práve Dee Dee. Tá mala údajne trpieť Münchhausenovým syndrómom. Podľa portálu Lekár.sk človek, ktorý trpí týmto zriedkavým psychickým ochorením, predstiera rôzne psychické a fyzické problémy, bez zjavnej príčiny. Snaží sa zasahovať do svojho zdravia tak, aby si takéto príznaky zámerne vyvolal. Pri liečbe takejto osoby by sa mal zvoliť trpezlivý a empatický prístup. Teraz ale späť k Gypsynému príbehu…

Akými ochoreniami údajne Gypsy trpela?

Dee Dee začala predstierať ochorenia svojej dcéry už od jej narodenia. Keď bola ešte bábätko tvrdila, že trpí spánkovým apnoe. Neskôr, keď mala Gypsy 8 rokov, mala podľa Dee Dee trpieť naozaj závažnými ochoreniami. Vymyslela si, že má leukémiu a svalovú dystrofiu. Od lekárov vyžadovala invalidný vozík a vyživovaciu trubicu. Tento zoznam hrozných diagnóz ďalej obsahoval aj epilepsiu, astmu, poruchy zraku a sluchu.

V dôsledku toho Gypsy musela užívať množstvo liekov, aj keď ich vôbec nepotrebovala. Spala s pomocou dýchacieho prístroja a bola odkázaná na celodennú starostlivosť svojej matky. Absolvovala aj niekoľko operácií, vrátane zákrokov na očiach a odstránenia slinných žliaz. Užívanie liekov pravdepodobne viedlo k tomu, že Gypsy zhnili zuby, ktoré jej neskôr vytrhli. Matka jej pravidelne holila vlasy, aby oklamala okolie, že má rakovinu. Ako sme už spomínali, Gypsy žiadnym z týchto ochorení netrpela. Jedinou duševne chorou osobou bola práve Dee Dee, ktorá sa snažila získať pozornosť a empatiu verejnosti.

Očarujúca a starostlivá matka

Dee Dee bola naozaj presvedčivá a podarilo sa jej oklamať celý svet. Ľudia sa snažili pomáhať matke, ktorú postihol ťažký osud. Keď hurikán Katrina v roku 2005 zničil dom, v ktorom Gypsy a Dee Dee žili, dostali od humanitnej pomoci nový dom v Springfielde. Dee Dee klamala dokonca aj o skutočnom veku Gypsy Rose. Keď mala napríklad 18 rokov, podľa jej matky mala len 14. To viedlo k obrovskej frustrácii, ktorú Gypsy prežívala.

INZERCIA

Ako je ale možné, že Dee Dee dokázala oklamať aj lekárov a príbuzných? Testy často vykazovali nepresvedčivé alebo protichodné výsledky. Dee Dee však takéto výsledky odmietala a prestala navštevovať všetkých lekárov, ktorí spochybňovali choroby jej dcéry. Zároveň bola vyštudovaná zdravotná sestra a vedela presne opísať príznaky, ktorými mala Gypsy trpieť. Niekedy jej dokonca podávala také lieky, ktoré mali tieto príznaky vyvolať a napodobniť. Okrem iného, jej zakázala verejne hovoriť o svojom zdravotnom stave. Jediný, kto mohol o jej zdraví hovoriť, bola práve Dee Dee. Keď si niektorí členovia rodiny všimli, že Gypsy v skutočnosti nepotrebuje invalidný vozík, pretože dokáže chodiť, Dee Dee s nimi o tom odmietala komunikovať.

Hurikán Katrina jej zahral do karát, pretože údajne počas sťahovania zo zničeného domu prišli aj o zdravotný záznam jej dcéry. Okrem nového domu dostávali aj množstvo iných výhod a finančných príspevkov. Dee Dee sa po celý čas tešila pozornosti verejnosti a cítila sa ako oddaná opatrovateľka. Gypsy Rose však bola len viac a viac frustrovaná, nahnevaná a zmätená. A to viedlo k hrozivému plánu, ako utiecť od svojej matky…

Útek z domova

Gypsy Rose sa od svojej matky pokúsila utiecť dvakrát. Prvýkrát utiekla s mužom, ktorého spoznala na stretnutí fanúšikov sci-fi filmov. Ten jej pomohol skryť sa vo svojom dome. Dee Dee sa však podarilo svoju dcéru veľmi rýchlo vystopovať. Mužovi, ktorý Gypsy pomohol utiecť, mala údajne Dee Dee rozbiť počítač a telefón. Presvedčila ho, že Gypsy Rose nie je plnoletá, aj keď v tom čase mala v skutočnosti 19 rokov. Po návrate domov ju pripútala k posteli a rovnako rozbila počítač aj jej.

Gypsy Rose sa však neskôr opäť podarilo dostať na internet. Svoj boj o útek nevzdala a prihlásila sa na kresťanskú zoznamku, kde našla Nicholasa Godejohna. Začali si spolu pravidelne písať, volať a zamilovali sa do seba. Tento priateľ, ktorého si Gypsy našla však nebol úplne psychicky v poriadku. V minulosti ho napríklad zatkli za masturbáciu na verejnosti a vyžadoval od Gypsy rôzne zvrátené sexuálne praktiky. Gypsy Rose dokonca dostala varovanie aj od jeho bývalej priateľky, ktoré však vôbec nebrala na vedomie.

Asi po roku vzťahu sa mu Gypsy priznala s osudom a utrpením, ktoré prežívala so svojou matkou. A tak sa spoločne rozhodli, že Dee Dee zabijú, aby mohli byť spolu. V júli 2015 prišiel do domu v Springfielde. Zatiaľ čo sa Gypsy skrývala schúlená v kúpeľni, Nicholas brutálne ubodal jej matku. Aj napriek tomu, že Gypsy mala svoju matku rada a ľutuje, čo sa stalo, nevidela iné východisko ako sa od nej oslobodiť. Po tom, ako Nicholas zabil Dee Dee, znásilnil Gypsy.

Gypsy a Nicholas utiekli do jeho domu vo Wisconsine. Gypsy však chcela, aby sa telo jej matky našlo, a preto na svoj facebookový profil napísala, že je mŕtva. Pár krátko na to vystopovala a zadržala polícia. Nicholas Godejohn dostal doživotný trest. Gypsy Rose dostala trest 10 rokov za mrežami. V decembri minulého roku ju podmienečne prepustili na slobodu.

Slávna na TikToku

Dnes je Gypsy Rose Blanchard zdravá a slobodná. Pre médiá niekoľkokrát uviedla, že vo väzení si užívala viac slobody, ako počas života s Dee Dee. Podarilo sa jej vyslobodiť z hrozného osudu, ktorý mala. Na druhej strane ľutuje, že jej matka zomrela.

Okrem iného si založila niekoľko sociálnych sietí, na ktorých je pomerne slávna. Tvrdí, že konečne môže zdieľať svoj príbeh a povedať svetu, čo si v skutočnosti zažila.

https://www.tiktok.com/@gypsyroseblanchard727/video/7318827088545369374

Pokiaľ vás zaujal príbeh Gypsy Rose Blanchard, pozrite si napríklad seriál Odhalenie (The Act) z roku 2019, dokument Maminka mŕtva a najdrahšia (Mommy Dead and Dearest) z roku 2017 alebo si vypočujte podcast Opravdové zločiny #34. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu na ďalšie krimi dokumenty a príbehy, prečítajte si tento článok.

Pokračujte na ďalší príspevok »