The Ripper či The Night Stalker. Obaja vzbudzujú strach.

Nové krimi dokumenty od Netflixu, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti

Kým The Ripper úradoval v Anglickom Yorkshire, The Night Stalker strašil Los Angels. Nechajte sa vystrašiť a sledujte nové dokumenty na Netflixe.
Vydané 26. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Ak sa práve rozhodujete čo si pozrieť, tak v dnešnom článku nájdete až dva skvelé tipy. Ocenia ich najmä milovníci krimi  a streamovací gigant Netflix je odborník na tento typ dokumentov. Ak ste videli  Making a Murderer, The Devil Next Door či Zmiznutie Madeleine McCann, tak viete o čom hovorím. Za posledný mesiac sa však vyskytli na Netflixe dva nové krimi dokumenty, ktoré rozhodne musíte vidieť. Reč bude o The Ripper a The Night Stalker.

Začnime prvým menovaným. The Ripper sa sústreďuje na známy a znepokojujúci prípad Yorkshirského rozparovača, ktorý úradoval v Anglicku v 70tych rokoch. V priebehu rokov 1969 až 1980 stihol zabiť 13 žien a mnohé ďalšie napadol, prípadne šlo o obete, ktorým sa podarilo ujsť pred zabitím. Tento dokument má len štyri časti a zväčša sa sústreďuje na policajné pátranie po rozparovačovi, pričom nad štýlom a metódami pátrania visí množstvo otáznikov. Polícia spravila množstvo chýb, no na druhej strane musela čeliť aj veľkému tlaku médii či občanov.

Dokument sa z časti zameriava aj na feminizmus. Sériový vrah sa sústredil špeciálne na ženy (a hlavne na prostitútky, tak ako ako známy Jack Rozparovač) a nakoľko sa reštrikcie navrhnuté políciou pre zabezpečenie bezpečnosti občanov mesta, týkali hlavne žien (zákaz vychádzania po zotmení, či len s mužským doprovodom), nestretlo sa to s pochopením u skupinky feministiek. Prišlo tak aj k niekoľkým protestom.

Feministická stránka dokumentu je tou menej zaujímavou a dáva sa jej viac priestoru než je treba. Samotnému vrahovi, jeho psychickému stavu a minulosti sa venuje len posledná epizóda. Po pozretí vo vás ostane malý pocit, že dokument toho mohol zdeliť o niečo viac. Celkový dojem to ale nepokazí.

Pri druhom dokumente s názvom The Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer sa presunieme do Ameriky, do Los Angeles roku 1984. V danom období stihol tzv Night Stalker zaútočiť na viac ako 20 obetí, ktoré buď zavraždil, zbil či zneužil. To čo robilo polícii najväčšie vrásky bolo, že mohol zaútočiť na hocikoho. Muža, ženu, dieťa, dospelého či dôchodcov. Bolo mu to proste jedno.

Jediné čo po ňom ostávalo, bol otlačok tenisky, alebo pentagram nakreslený krvou na stene. Dokumentom nás sprevádzajú hlavne dvaja detektívi, ktorí viedli vyšetrovanie a ich rozprávanie dopĺňajú obete, ktoré mali to šťastie, že prežili útok Richarda Ramireza aka Night Stalkera.

Musím uznať, že dokument The Night Stalker prakticky nemá slabé miesto. To najdôležitejšie v čom vyniká oproti dokumentu The Ripper je to, že samotnému aktérovi všetkých tých odporných a ohavných zločinov venuje o čosi viac priestoru a ide viac do hĺbky.

V poslednej epizóde budeme svedkami aj súdneho procesu s Richardom Ramirezom a to najfascinujúcejšie je, že prostredníctvom týchto procesov, si dokázal získať aj veľké množstvo fanúšičiek. Bol to proste „bad boy“ par excellence. Aj napriek tomu, že to bol chorý človek, ktorý vyznával satana, dokázal svojou charizmou zaujať.

Ak ste fanúšikovia antalogického hororového seriálu American Horor Story, tak deviata séria s názvom 1984 vo veľkom čerpá práve z udalostí okolo Richarda Ramireza, ktorý v priebehu daného roka zavraždil veľké množstvo ľudí.

Tento článok nevnímajte ako recenziu, ale len ako tip na dva skvelé dokumenty. Oba majú len po  štyri diely, čiže ak ste fanúšikovia krimi dokumentov, máte najbližšie dva dni čo robiť. Určite sa oplatí vidieť každý z nich, ale The Night Stalker je o nejaký ten kus presvedčivejší a dokáže vás viac vtiahnuť, zaujať a vystrašiť.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.