Investovanie
Značka Turo mieri na burzu, investorov láka na skoré zisky
Turo je svetovo najväčšia platforma na prenájom áut v štýle peer-to-peer.
Spoločnosť Turo, ktorá poskytuje služby prenájmu automobilov typu peer-to-peer, plánuje vstúpiť na burzu a stať sa verejne obchodovateľnou. Malo by sa tak stať ešte počas tohto roka, uvádza Wall Street Journal v rozhovore s generálnym riaditeľom spoločnosti, Andreom Haddadom.
Spoločnosť umožňuje súkromným majiteľom automobilov prenajať si svoje vozidlá prostredníctvom online a mobilného rozhrania a jedná sa o najväčšiu platformu svojho druhu na svete. Sídlo spoločnosti je v USA.
Spoločnosť, ktorá funguje ako platforma pre peer-to-peer, uzatvorila svoj prvý ziskový štvrťrok a počas pandémie zvýšila príjmy o 7%.
Podľa správy malo Turo dosiahnuť rekordné tržby 153 miliónov dolárov v roku 2020, a to aj napriek tomu, že celková pandémia koronavírusu fakticky zničila cestovanie ako také. Spoločnosť v marci optimalizovala kapacity, prišla o 30% svojej pracovnej sily a znížila svoje marketingové náklady, aby šetrila hotovosť. Napokon spoločnosť vykázala svoj prvý ziskový štvrťrok práve v roku 2020.
Haddad očakáva, že spoločnosť dosiahne zisk v roku 2022.
Haddad v súčasnosti však ešte nie je rozhodnutý, či bude získavať kapitál prostredníctvom tradičného IPO (Počiatočná verejná ponuka) alebo či bude postupovať cez špeciálne akvizičné spoločnosti SPAC. SPAC je spoločnosť založená iba za účelom získavania kapitálu od investorov.
SPAC začínajú procesom IPO a ponúkajú akcie investorom. Výnosy z IPO sú spravidla dôverné, kým SPAC hľadá kandidáta na prevzatie. Podmienky SPAC určujú daný časový rámec, v ktorom musí byť zlúčenie dokončené. Ak toto obdobie uplynie bez nadobudnutia, SPAC zvyčajne vráti svoj kapitál svojim investorom, uvádza Forexox.
Spoločnosti SPAC v roku 2020 prekvitali a stali sa obľúbenou voľbou pre dopravno-technologické spoločnosti, ako sú ChargePoint, XL Fleet a Canoo.