ZDRAVIE

COVID-19: Je tu nový Delta Plus variant, máme sa ho obávať?

Delta variant, ktorý v Indií spôsobil smrteľnú druhú vlnu koronavírusu, zmutoval.  India ešte v stredu potvrdila, že momentálne disponuje približne 40 prípadmi Delta koronavírusu, ktorý má mutáciu. Zdá sa, že vďaka nej sa ľahšie prenáša a bude vyžadovať viac testovania. Indický minister zdravotníctva poukázal na štúdie, ktoré hovoria o tom, že Delta Plus variant (nazývaný… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Delta variant, ktorý v Indií spôsobil smrteľnú druhú vlnu koronavírusu, zmutoval.  India ešte v stredu potvrdila, že momentálne disponuje približne 40 prípadmi Delta koronavírusu, ktorý má mutáciu.

Zdá sa, že vďaka nej sa ľahšie prenáša a bude vyžadovať viac testovania. Indický minister zdravotníctva poukázal na štúdie, ktoré hovoria o tom, že Delta Plus variant (nazývaný aj AY.1) sa šíri oveľa jednoduchšie.

Vírusy mutujú stále, väčšina zmien je však bezvýznamných. Niektoré zmeny dokonca poškodzujú samotný vírus. Potom sú tu však aj tie mutácie, vďaka ktorým je ochorenie viac infekčné alebo ohrozujúce- nanešťastie tieto mutácie majú tendenciu byť dominantné.

Čo je to Delta plus?

Variant, ktorý sa v Indií nazýva Delta plus, bol prvýkrát ohlásený v Public Health England bulletin ešte 11. júna. Jedná sa o poddruh Delta variantu, ktorý ako prvá odhalila India. Tento variant nadobudol mutáciu spike proteínu nazývanú K417N. O tejto mutácií ste už mohli počuť aj v súvislosti s Beta variantom, prípadne Gamma variantom COVID-19.

Niektorí vedci sa obávajú, že táto mutácia v spojení s ďalšími prvkami Delta variantu, by mohla byť viac nákazlivou.

Kde všade sa Delta Plus variant vyskytuje?

Informácie k 16. júnu hovoria o 197 prípadoch z 11 rôznych krajín. Konkrétne sa jedná o Veľkú Britániu (36), Kanadu (1), Indiu (8), Japonsko (15), Nepál (3), Portugalsko (22), Rusko (1), Švédsko (18), Turecko (1) a Spojené štáty americké (83).

Najskoršie spozorovaný prípad v Indií bol zo vzorky odobratej 5. Apríla. Podľa informácií zo stredu India aktuálne zaznamenala okolo 40 prípadov Delta Plus variantu, pričom sa jedná o štáty Maháráštra, Kerala a Madhjapradéš.

Inzercia

Prvých 5 prípadov vo Veľkej Británií bolo zachytených 26. apríla. Nakazení boli v kontakte s ľuďmi, ktorí pricestovali alebo len prechádzali cez Nepál alebo Turecko. Zo Spojeného kráľovstva ani Indie neboli hlásené úmrtia spojené s týmito prípadmi.

Aké sú obavy?

Momentálne prebiehajú celosvetové štúdie kvôli zisteniu, aká je efektívnosť vakcín proti Delta Plus variantu.

Vedec Tarun Bhatnagar povedal „Táto mutácia sama o sebe nemusí viesť k tretej vlne koronavírusu v Indií- závisí to aj od vhodného správania sa v súvislosti s COVID-19, avšak môže byť jednou z jej príčin„.

Zdá sa, že Delta Plus má 3 znepokojujúce charakteristiky– zvýšenú prenosnosť, lepšiu schopnosť útočiť na bunky pľúc a potenciálnu odolnosť voči vakcínam a imunite získanej prekonaním koronavírusu.

Zatiaľ čo vakcíny vyzerajú byť efektívne proti originálnemu Deltu variantu, Dr. Scott Gottlieb, bývalý komisát Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, povedal pre CBS, že je nepravdepodobné, že by sa Delta Plus stala hlavným zdrojom nových prípadov infikovaných ľudí koronavírusom v Spojených štátoch.

Delta Plus

Ešte stále nemáme dostatok informácií ohľadom novej mutácie Delta Plus, Zdroj: Unsplash/ Viktor Forgacs

Aké sú názory vedcov?

Stále sú potrebné dáta na to, aby sme sa o tejto mutácií dozvedeli viac.

Podľa virológa Dr. Jeremy Kamila (Louisiana State University Health Sciences Center, Shreveport) nemáme veľa dôvodov na to, aby sme verili, že táto mutácia je nebezpečnejšia ako originálna Delta.

Jemnou výhodou Delta Plus variantu je možnosť jeho rozšírenia sa medzi ľuďmi, ktorí sa už koronavírusom predtým nakazili (skoršie počas pandémie) a medzi tých, ktorí majú slabú alebo nekompletnú imunitu po vakcinácii„.

Zachoval by som pokoj. Nemyslím si, že India alebo ktokoľvek iný zverejnil alebo nazbieral dostatok dát, ktoré by znamenali väčší risk spojený s Delta Plus, že by bol nebezpečnejší ako originálny Delta variant.

Dr. Kamil ešte dodáva, že nie je prehnane vystrašený, ale určite je fér byť v strehu vzhľadom na túto mutáciu.

Aktuálne nemáme žiaden indikátor, ktorý by znamenal, že Delta Plus by mal spôsobovať verejný strach o zdravie alebo paniku. Zatiaľ nevidíme nič znepokojujúce, pričom situáciu starostlivo sledujeme a posilňujme všetky opatrenia týkajúce sa zdravia verejnosti“ povedal Dr. Anurag Agarwal, riaditeľ CSIR- Inštitút genomiky a integratívnej biológie (IGIB) v Dillí.

Prof. David Robertson, vedúci virálnej genomiky a bioinformatiky (University of Glasgow) hovorí „Zatiaľ nevieme či AY.1 má nejakú extra výhodu nad Deltou, no zdá sa nepravdepodobné, že jediným rozdielom by bola len mutácia K417N. … Už však vieme, že samotná Delta sa ľahšie prenáša ďalej a práve toto je dôvodom, prečo je jej prenos tak rýchly.

Epidemológ Dr. Ramanan Laxminarayan (Centrum pre dynamiku, ekonomiku a politiku ochorení (CDDEP) v Spojených štátoch amerických) súhlasí s tým, že by sa mala venovať pozornosť získaniu nových dát pomocou „rapídneho sekvenovania a solídneho epidemiologického výskumu“ Delta Plus variantu. Doktor Laxminarayan však varuje pred možnosťou zvýšenej prenosnosti.

ZDROJE: Reuters, BBC, Science Media Centre, Independent, India Today, CBC News

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.