Prečo to chlapi robia?
Catcalling je forma obťažovania, ktorou si prešla každá žena
Vo väčšine prípadoch ide o skupinu mužov, ktorí sa snažia upútať pozornosť ženy pomocou rôznych zvukových prejavov (drsné sexuálne poznámky či pískanie), tiež nemiestnych gest (tieto definujú ženu ako sexuálny objekt), patrí sem aj trúbenie áut. Niektorí ľudia by mohli tvrdiť, že takéto správanie je jednoduchý prejav náklonnosti, no v skutočnosti je máloktorá žena polichotená. … Prečítať celé
Vo väčšine prípadoch ide o skupinu mužov, ktorí sa snažia upútať pozornosť ženy pomocou rôznych zvukových prejavov (drsné sexuálne poznámky či pískanie), tiež nemiestnych gest (tieto definujú ženu ako sexuálny objekt), patrí sem aj trúbenie áut. Niektorí ľudia by mohli tvrdiť, že takéto správanie je jednoduchý prejav náklonnosti, no v skutočnosti je máloktorá žena polichotená.
Kam siahajú hranice ženského šatníka?
V tejto oblasti je sloboda veľmi obmedzená. Predtým, než vytiahneme päty z domu si musíme poriadne premyslieť či účes, rúž, šaty, topánky, ktoré máme na sebe nebudú na mužské pohlavie pôsobiť až príliš provokačne. Snažíme sa vyhnúť týmto situáciám aj za cenu, že náš obľúbený odev necháme opäť chátrať v skrini.
Ako by sme mali reagovať na catcalling?
Mnohé sme si tým prešli a nikdy sme nezasiahli, pretože sme nevedeli, ako sa brániť. Inštruktorka sebaobrany Bianka Urbanovská pre RTVS uviedla niekoľko efektívnych fráz, ktorými sa môžeme vyhradiť voči catcallingu. Sú nimi napríklad: ,,nepískajte po mne“, ,,nechajte ma“, ,,toto si ku mne nedovoľujte“. Zároveň upozorňuje, že by sme nemali byť voči druhej strane agresívne, aby sa catcalling nepretavil do fyzického násilia.
Bohužiaľ nie vždy je to také jednoduché. V prípade, že sme obeťou catcallingu zväčša sa rozhodneme ignorovať vykrikujúceho cudzinca, pretože sa bojíme následkov. Bojíme sa, že po konfrontácii budeme fyzicky obťažované (znásilnenie, zmlátenie a podobne).
Niekedy však stačí, ak sa na dotyčného človeka poriadne zamračíme, prevrátime očami alebo na znak nesúhlasu pokrútime hlavou. Aj takéto gesto je lepšie ako mlčanie.
Prieskum
Modelka a influencerka Natália Muchová na svojom instagramovom profile robila prieskum na tému sexuálneho obťažovania po pandémii, ktorého sa zúčastnilo až 700 respondentiek. Výsledky ukázali, že 51% zažíva rovnako veľa obťažovania ako pred pandémiou. Štyridsaťdva percent uviedlo, že výrazne viac pociťuje sexuálne obťažovanie a zvyšných 7% pociťuje zlepšenie.
Stalo sa!
Radka je študentkou vysokej školy v Bratislave a o svoj zážitok sa podelila s redakciou UnitedLife.
,,Pracovala som, ako čašníčka počas leta v miestnom pohostinstve. S catcallingom som sa stretla už aj predtým, no nevedela som, že aj počas pracovnej doby si ma ,,to“ nájde.“ – zdôverila sa
Radka obshluhovala zákazníkov a z vedľajšieho stola sa ozvalo komentovanie jej postavy a celkového vzhľadu. Hoci narážky boli myslené ako kompliment, Radka z toho nemala dobré pocity (cítila sa nepríjemne). Zákazníkov aj naďalej obshluhovala a musela sa tváriť, že poznámky prepočula.
Nezabúdajte, že catcalling je a vždy bola forma pouličného sexuálneho obťažovania. Preto by sme ho nemali brať na ľahkú váhu.