Umenie súčasnosti

Aký má dopad moderné umenie na dnešnú spoločnosť?

Moderné umenie je dobre známe svojou schopnosťou vzdelávať ľudí a vytvárať príjemné prostredie moderného sveta v úplne novej vízii. Využíva sa ako spôsob vyjadrenia myšlienok, pocitov a emócií založený na zážitkoch bežných ľudí ako sme my. Dnes je aj vyjadrené formou projektorov, interaktívnych obrazoviek alebo videí. Medzi prvé formy umenia patria jaskynné maľby, ktoré dokazujú,… Prečítať celé
Vydané 28. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Moderné umenie je dobre známe svojou schopnosťou vzdelávať ľudí a vytvárať príjemné prostredie moderného sveta v úplne novej vízii. Využíva sa ako spôsob vyjadrenia myšlienok, pocitov a emócií založený na zážitkoch bežných ľudí ako sme my. Dnes je aj vyjadrené formou projektorov, interaktívnych obrazoviek alebo videí.

Medzi prvé formy umenia patria jaskynné maľby, ktoré dokazujú, že ľudia boli schopní abstrakcie a umeleckých diel už pradávno. Boli teda schopní komunikovať prostredníctvom umenia, ktoré ale dnes podľa mňa nemá žiadne hranice a je všade okolo nás.

Moderné umenie

Vyobrazenie moderného umenia zdroj: conntectworld.com

Moderné umenie a jeho dopad na spoločnosť

Umenie je spôsob, akým môžu ľudia zo všetkých kútov sveta komunikovať priamo alebo nepriamo prostredníctvom umeleckých diel.  Možno najčastejším by som mohol povedať sú práve maľby. Určite ste ale videli napríklad sochy, ktoré majú až dve perspektívy, alebo svetlá, ktoré vytvárajú viacero tvarov. To by som v dnešnej dobe nazval moderným umením. Celkom zaujímavé, že?

Spoločnosť sa v modernej dobe tešila viacerým pokrokom kultúrneho vývoja. Môžete si pod ním predstaviť umenie ako je maľba, grafika, sochárstvo, architektúra, divadlo, tanec, kino, hudba alebo literatúra. S rozvojom technológií sa zmenila prezentácia a spôsob, akým boli tieto prvky zobrazené.

Súčasne so začiatkom modernizmu sa objavili aj ďalšie druhy umenia: fotografia, umenie videa a mediálne umenie. Umenie dospelo do bodu, keď predstavuje krásu vo všetkých jej formách. Človek, príroda a medziľudské vzťahy alebo vzťah človeka s prírodou sú piliermi poznania a inšpirácie samého seba.

Zdroj: everypixel.com

Napríklad, ak sa pozrieme na rast Pinterestu, YouTubu alebo Instagramu, tieto platformy alebo im podobné platformy začali propagovať umenie v online podobe. Ľudia tak začali touto cestou propagovať svoje diela. Dokážeme tak nájsť informácie o rôznych dielach a umení aj na klasických web stránkach. Dôležité je si uvedomiť vplyv sociálnych médií na vzdelávanie, propagáciu a predaj moderného umenia.

Moderné umenie dnes

V modernej spoločnosti sa umenie spája s modernou technológiou a vytvára majstrovské diela, ktoré ešte len nedávno prekročili hranice ľudského myslenia. Umelecké filmy a digitálne umenie najlepšie dokazujú túto myšlienku prostredníctvom špeciálnych efektov, ktoré predtým nemohli kopírovať realitu tak dobre ako je to dnes. Okrem toho vidíme, ako vďaka prístupu na internet dokážeme oceniť, predstaviť si a podeliť sa s ostatnými o krásy umenia.

Moderné umenie

Obrázky ako moderná forma umenia zdroj: befunky.com

A čo viac, umelci si môžu budovať svoju reputáciu a zarábať na živobytie pomocou online médií. V online prostredí bolo objavených veľa kreatívnych a talentovaných ľudí. Mnohí z nich pokračujú v zlepšovaní svojich výsledkov prostredníctvom rýchlej a efektívnej online tvorbe, ktorej dopomohol práve dnešný rýchly technologický rozvoj.

Momentálne mám na mysli spevákov, ktorí začali pôsobiť na stránkach YouTube (napríklad Alan Walker). Stand-up komediálnych hercov (Jakub Zitron), alebo spisovateľov pracujúcich pre služby, ktoré pomáhajú pri úlohách, vyjadrujú svoju kreativitu prostredníctvom článkov.

Grafici, ktorí majú možnosť vystavovať svoje práce na online platformách a v neposlednom rade aj fotografi, ktorí majú slávu kvôli rýchlemu prístupu širokej verejnosti k svojim umeleckým dielam.

Staré formy umenia

Podľa viacerých kritikov je nedostatok záujmu ľudí o staré formy umenia obviňovaná práve technológia. Tu si napríklad môžete dať príklad o divadle. Na druhej strane si niektorí myslia, že umenie v spoločnosti sa stále oceňuje a že ľuďom nie je ľahostajné, keď sa emócie, nápady pretavia do klasického umenia.

Staré umenie

Staré formy umenia zdroj: theartnewspaper.com

Ako dôkaz sú aj dnes divadlá vášňou mnohých a túto aktivitu neustále využívajú ľudia všetkých vekových skupín v jednej miestnosti. Aj keď mnohí vedia, že predstavenia by sa mali neustále vylepšovať, aby odpovedali pokroku digitálneho umenia, podstata ostáva rovnaká – staré formy umenia tu ostanú navždy, a moderné umenie ho nikdy nepredbehne.

Kontroverzné, skutočné alebo dynamické umenie bude vždy súčasťou v živote každého človeka bez ohľadu na to, akú formu má, a preto aj ja zastávam názor že staré umenie nikdy nezmizne z nášho života.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.