Ľudia a životný štýl

Toto sú najdepresívnejšie krajiny sveta. Čo je príčinou vzniku psychických ochorení?

Ku krajinám s najväčším počtom depresií odborníci zaraďujú Island, Írsko, Nemecko či Turecko. Do rebríčka desiatich najdepresívnejších krajín sa, prekvapivo, dostalo aj Fínsko, Veľká Británia, Švédsko, Portugalsko, Luxembursko a Holandsko. Vo väčšine prípadov ide o krajiny s vysokou životnou úrovňou. Prečo práve tu ľudia najviac trpia depresiami? Spojitosť s prácou Portál niesomdoma.sk uvádza, že najčastejšou príčinou vzniku depresií vo… Prečítať celé
Vydané 29. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Ku krajinám s najväčším počtom depresií odborníci zaraďujú Island, Írsko, Nemecko či Turecko. Do rebríčka desiatich najdepresívnejších krajín sa, prekvapivo, dostalo aj Fínsko, Veľká Británia, Švédsko, Portugalsko, Luxembursko a Holandsko.

Vo väčšine prípadov ide o krajiny s vysokou životnou úrovňou. Prečo práve tu ľudia najviac trpia depresiami?

Spojitosť s prácou

Portál niesomdoma.sk uvádza, že najčastejšou príčinou vzniku depresií vo Veľkej Británii, je nespokojnosť obyvateľov v práci: „Ukázalo sa, že úroveň depresie závisí priamo od kvality vzdelávania a čím je vzdelanie vyššie, tým menšia je tendencia k depresii. Británia sa ocitla na siedmom mieste v zozname z 25 krajín, pričom jedenásť percent žien a osem percent mužov povedalo, že trpí týmto vyčerpávajúcim stavom. Minulý rok bolo vypísaných v britskom NHS až 64.7 milióna receptov na antidepresíva, čo je dvakrát viac, ako pred desiatimi rokmi.

Ďalšou príčinou narastajúceho počtu depresií sú podľa odborníkov „mileniáli“. Táto generácia sa charakterizuje ako večne nespokojná v mnohých životných oblastiach, čo sa prenáša aj do pracovného prostredia.

Obrovskou príčinou frustrácie sú aj smartfóny a používanie sociálnych sietí, bez ktorých si väčšina mladých ľudí nevie predstaviť život. Neustále sledovanie sociálnych sietí vedie k porovnávaniu. Následkom je klesajúce sebavedomie a nedôvera v seba samého.

„Posadnutosť životom našich priateľov a susedov na sociálnych sieťach spôsobuje, že sme si vlastnými životmi a úspechmi menej istí,“ uvádza portál forbes.sk.

INZERCIA

Island je jednou z najdepresívnejších krajín sveta. Fotografia: pixabay.com

Na depresie vplýva aj počasie

Island, Írsko či Veľká Británia. To všetko sú krajiny na vrchole štatistiky, ktoré sú spájané s chladným, premenlivým a daždivým počasím. Aj to je dôsledkom rastúceho dopytu po antidepresívach.

Inzercia

„Počasie veľmi vplýva na zmeny nálad u citlivejších ľudí. Prípady depresie sa na jar a na jeseň zhoršujú. Je to najmä prehĺbením stavu, smútku, nedostatku energie. Človek sa cíti ako v bludnom kruhu,“ tvrdí psychológ Rastislav Bílik pre portál tvnoviny.sk.

Môže za to pandémia

Odborníci tvrdia, že za posledný rok rapídne stúpol predaj antidepresív. Veľký vplyv na vznik depresií má aktuálna situácia spojená s koronavírusom. Obdobie spútané so strachom a neistotou vedie k vzniku psychických ochorení.

Portál npz.sk uvádza, že s uvoľňovaním opatrení lekári zaznamenávajú veľký nárast žiadostí o hospitalizácie na psychiatrických oddeleniach: „Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že depresia sa v tomto roku stane druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete.“

Okrem toho, že sa v tomto období zvýšili prípady nových pacientov, odborníci zaregistrovali aj zhoršenie stavu u osôb, ktoré psychickými ochoreniami trpia už nejakú dobu. Predpokladá sa, že ak bude situácia pretrvávať, bude sa súčasný stav ešte zhoršovať.

Fínsko patrí dlhodobo ku krajinám s najväčším počtom depresií. Paradoxom je, že je to rovnako jeden z najšťastnejších štátov sveta. Fotografia: pixabay.com

Depresie vedú k samovraždám

Ďalšie štatistiky sa zameriavali na krajiny s najväčším počtom samovrážd. Na vrchole svetového rebríčka je už niekoľko rokov Litva. K ďalším krajinám v Európe, kde ľudia siahajú na svoj život najčastejšie, patrí Slovinsko, Maďarsko, Lotyšsko či Chorvátsko. Susedná Česká republika sa umiestnila na dvanástom mieste.

„V absolútnych číslach zaznamenali najviac samovrážd v Nemecku (10 166), Francúzsku (9 154), Poľsku (5 420), Veľkej Británii (4 681), Taliansku (3 989) a Španielsku (3 604), najmenej potom na Malte (38), kým na Slovensku si siahlo na život 480 osôb,“ dopĺňajú na portáli interez.sk.

Najšťastnejšie krajiny sveta

Stránka noizz.sk uverejnila rebríček krajín, kde sú ľudia v roku 2021 najšťastnejší. Na vrchole rebríčka sa umiestnili krajiny ako Fínsko, Dánsko, Švajčiarsko, Island a Holansko. Paradoxom je, že veľa štátov, ktoré sa označujú za najšťastnejšie, sa zároveň objavili na vrchole rebríčka štátov s najväčším počtom depresií.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Ľudské zmysly

Interocepcia: Šiesty zmysel, ktorý ovplyvňuje naše zdravie

  • Interocepcia je schopnosť vnímania vnútorných stavov nášho tela. Prejavuje sa napríklad pocitom smädu, keď telo signalizuje nedostatok tekutín, alebo tým, že si vyzlečieme sveter, keď nám je príliš teplo
  • Tento proces je kontrolovaný nervovým systémom a zohráva dôležitú úlohu v súvislosti so subjektívnym pocitom pohody a vnímaním vlastného zdravia