Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.
Vydané 3. januára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Istá diaľnica v Indii blízko mesta Dillí sa nedávno stala dejiskom mimoriadnej hromadnej havárie áut. Smog bol tak hustý, že vodiči nevideli, kam idú. Poškodených bolo minimálne 24 vozidiel, pretože do už nabúraných áut narážali ďalšie a ďalšie vozidlá. Dohľadnosť bola iba asi pätnásť metrov.

Zaujímavosťou je, že takéto nepriaznivé podmienky sa v Dillí opakujú každá rok. Nárast znečistenia ovzdušia prichádza pravidelne a má na naše pomery priam neuveriteľný rozsah. Takéto masívne znečistenia prichádzajú pravidelne raz do roka a veľmi prudko.

Dôsledky znečistenia v Indii sú fatálne, údajne každé dve minúty zomrie jedna osoba práve kvôli nebezpečnému ovzdušiu. To je však stav z roku 2017 a z celej Indie, Dillí je v tomto ohľade ešte hlbšie v problémoch.

Ľuďom je nevoľno, majú bolesti hlavy, problémy s pľúcami a zomierajú.

Keď do Dillí každoročne dorazí jedovatý mrak, tridsať miliónov obyvateľov mesta je nútených žiť v mimoriadne nebezpečných podmienkach a meniť svoj životný štýl.

Vedci odhadujú, že stráviť jeden deň v týchto podmienkach je porovnateľné s vyfajčením 50 cigariet. Zem celého mesta je pokrytá vrstvou prachu a vo vzduchu je hrubá vrstva znečistenia, ktoré doslovne prekrýva výhľad.

INZERCIA

 

Miera znečistenia vzduchu v Dillí je mimoriadna. Dillí je tak druhým najviac znečisteným mestom sveta.

Inzercia

Kde sa berie všetok ten nárazový smog?

Dillí bolo vždy veľké, rušné a znečistené mesto. Ale znečistenie sa výrazne zhoršuje až posledných desať rokov, počas ktorých vzrástla populácia mesta až o sedem miliónov.  Po Tokiu sa jedná o druhé najväčšie mesto sveta a po Lahore je tiež druhým najviac znečisteným mestom sveta.

Viac ľudí totiž znamená viac áut, viac dopravných prostriedkov, výfukových plynov a prachu. Ako Dillí rastie, stavia sa stále viac budov, pri ktorých sa produkujú prachové častice prúdiace mestom. Keď sa k tomu pripočítajú všetky ďalšie priemysly, ktoré majú vplyv na životné prostredie, vo výsledku je vzduch v Dillí zdraviu škodlivý počas celého roka.

Lenže v októbri a novembri drasticky rastie miera znečistenia ovzdušia až na 50-násobok toho, čo je považované za bezpečné. Mnoho prístrojov merajúcich znečistenie dokonca nie je na takéto hodnoty vôbec stavaných.

Mrak smogu je dokonca tak obrovský a hustý, že ho je vidieť aj z vesmíru.

 

Skokovitý nárast znečistenia vzduchu v Dillí je príliš nápadný, aby to bola iba náhoda.

Tento mrak ale nepochádza z Dillí. Štáty ako Paňdžáb a Harijána sú známe ako „indický chlebový kôš“. Je to kľúčový indický región pre poľnohodárstvo celej krajiny. Pestuje sa tu ryža, čo vyžaduje enormné množstvo vody. Ryža sa tu začala pestovať iba v roku 2000 a poľnohospodári používali také množstvo vody, že v celom regióne začali dochádzať zásoby tej podzemnej. Preto sa v roku 2009 schválil zákon, ktorý zakazuje pestovanie ryže do polovice júna. Pestovatelia tak nemôžu ryžu pestovať až do doby, kým nepríde obdobie monzúnov. Ryža sa tým pádom musí zbierať neskôr a poľnohospodári majú menej času na prípravu svojich polí na ďalšiu úrodu.

A aby svoje polia vyčistili rýchlejšie, začali po zbere ryže polia vypaľovať. Každý rok sa preto v rovnakom čase v priebehu októbra a novembra atmosférou ženie obrovský mrak dymu z horiacich polí priamo na Dillí. Prvý dôvod, pre ktorý musí dym nutne skončiť práve v Dillí, spočíva v Himalájach na východ od poľnohospodárskeho regiónu i Dillí. Hory tvoria prirodzenú bariéru a smerujú dym priamo na veľkomesto. Druhým dôvodom je prúdenie vetrov v tomto období, studený vzduch z Himalájí smeruje na Dillí a berie so sebou aj dym z polí. Tento studený vzduch vanie pod tenkou vrstvou horúceho vzduchu a je preto akoby pod kupolou. Znečistený vzduch preto nemá ako uniknúť a ostáva pri zemi, pričom v Dillí sa spojí aj s mestským smogom. Vzniká toxické zamorenie ovzdušia, najväčšie na planéte.

 

Situácia sa rieši, ale… 

V novembri 2019 najvyšší indický súd rozhodol, že severné štáty musia svojim poľnohospodárom zabrániť, aby pálili svoje polia. Lenže toto rozhodnutie zatiaľ nebolo vymáhané, preto v nasledujúcich týždňoch naďalej pokračovalo rozsiahle vypaľovanie polí. Jednalo sa desiatky tisíc požiarov obilia. Dillí nedokáže zastaviť konanie pestovateľov v susedných štátoch, ale keď koncom roka rastie úroveň znečistenia, úradníci robia aspoň to, čo ovplyvniť vedia. Napríklad vydávajú dočasné zákazy stavebnej činnosti alebo sa obmedzí používanie motorových vozidiel.  Kým sa však nepodarí zastaviť vypaľovanie, vzduch v Dillí bude aj naďalej nebezpečný pre zdravie a budú umierať ďalšie tisíce ľudí.

 

Zdroj: Smrtící vzduch v Dillí

Pokračujte na ďalší príspevok »