Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

Titulná fotografia: 3D vizualizácia Austrálie a jej požiarov, aktuálnych aj už uhasených. Táto vizualizácia je často nesprávne prezentovaná ako fotografia z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.

 

Odborníci varujú pred hrozbou masového vymierania druhov zvierat a rastlín.

Jedno také teraz priamo ohrozuje Austráliu a tá sa môže stať nešťastným príkladom toho, ako rýchlo sa tak drastické zmeny môžu udiať. V minulosti pritom už podobné rozsiahle požiare formovali tvár súčasnosti, napríklad po tom, čo pred 65 miliónmi rokmi na Zem dopadol asteroid a priviedol svet takmer na pokraj vyhynutia samotného života. Údajne vymrelo až 75 percent všetkých druhov zvierat a rastlín.

Austrália je dnes považovaná za jednu zo 17 krajín (hovorme o nej pre zjednodušenie ako o „krajine“) s takzvanou megadiverzitou. Tieto krajiny pokrývajú iba desať percent zemského povrchu, ale žije v nich viac 70 percent všetkých druhov zvierat či rastlín.

Zatiaľ čo mnohé cicavce a vtáky v súvislosti s rozsiahlymi požiarmi čelia vážnemu riziku ohrozenia druhov, niektoré sú natoľko závislé na svojom malom prostredí, že prežitie ich druhu vo voľnej prírode je v súvislosti s katastrofou takmer nereálne. Jedná sa o rôzne malé cicavce, ktoré sú pomalé a veľmi závislé na svojom malom území, obrovské množstvo druhov hmyzu či rôznych druhov slimákov a hadov. Ich neschopnosť ujsť pred požiarom sa tvrdo prejaví na početnosti druhu v nasledujúcich rokoch. Presné odhady budúceho vývoja situácie v Austrálii však zatiaľ neexistujú.

Závažné problémy budú mať ale aj tie druhy zvierat, ktoré teraz dokážu pred ohňom ujsť. Napríklad rôzne druhy vtákov, ktoré vedia uletieť, lenže ich život je pevne spojený iba s určitým druhom stromu.

 

Zásadným rozdielom oproti požiarom a klimatickým zmenám spred 65 miliónov rokov je to, že súčasné veľké požiare sú prevažne lokálne, hoci vo veľkom meradle. Požiare lesov v Brazílii, Chorvátsku, Kalifornii, na Sibíri a teraz v Austrálii majú potenciál zlikvidovať mnohé endemity, teda také druhy zvierat a rastlín, ktoré sa vyskytujú jedine na daných územiach, ale neohrozia druhy žijúce na iných kontinentoch alebo vo vzdialenosti väčšej ako niekoľko kilometrov od hranice požiaru.

Napriek tomu by sme nemali dopad týchto katastrof podceňovať. Obnovenie druhov totiž trvá tisíce a milióny rokov, po ktorých sa navyše druhy vyvinú v úplne inej podobe, než ich poznáme teraz.

Zásadným spomaľovačom obnovy druhov postihnutých prírodnými katastrofami je pritom sám človek, ktorý údajne zabral už polovicu všetkých lesov sveta, tvrdí Mike Lee, profesor evolučnej biológie pre magazín Science Alert.

To znamená, že zvieratá majú výrazne menej priestoru pre prirodzenú obnovu svojich druhov ako pred príchodom človeka.

Karty však mieša opäť samotný človek a jeho snaha o udržanie rovnováhy – cieleným ochraňovaním zvierat a rastlín, udržiavaním ich druhov a umelým vytváraním lesov dokáže svoj nepriaznivý dopad na životné prostredie aspoň čiastočne zvrátiť.

Zásadnou skutočnosťou v šírení a dopadoch požiarov v Austrálii je aj to, že ľudia sa svojou činnosťou snažia (a prevažne sa im darí) požiare hasiť. to znamená, keby nebolo ľudí, požiare by boli nepochybne nepomerne ničivejšie.

 

Fotografie nižšie poukazujúce na realitu v Austrálii sú z webu Bored Panda:

Quite Literally Watching Your World Burn

I'm So Proud Of My Country, Our Volunteer Firefighters Are Legends In Their Own Category

The Kangaroo Is Drenched In Water After Approaching A Human For Help

This Fire Fighter (And All Ff’s) Saving The People, Animals, And Homes In Australia

 After Spotting A Koala Crossing A Road Amongst The Flames A Woman Rushed To The Animal’s Aid, Wrapping It In Her Shirt And Pouring Water Over It

Amazingly Surreal Photo Of The Bush Fire In Australia

Australia Fires

Exhausted Firefighters In AustraliaHell Opens Up In Australia. Thoughts Go Out To Our Brave Fire Fighters

Australian Hillside Glows Like Lava After Being Consumed By Bushfire

So TiredNo Filters. Australia Is Red From Wildfires

 

How Big The Fires Are A Picture One Of The Local Postmen Took From His Front Yard. This Was In ForsterArea Of Land Burnt In Australia And Area Of Smoke Coverage Shown As Equivalent Area Over EuropeThis Is What My City Melbourne Looks Like Right Now !!! The Air Quality Here Is TerribleDo You See This? This Is Our World. 4000 People Are Currently Sheltering From The Devastating Fires In Australia On A Beach. Photos Taken In Mallacoota In Victoria6 Deaths. 2.2 Million Hectares Burnt. 680 Homes Destroyed. Countless Animals Lost. And No End In Sight...

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.