Dávka vytvára jed. Stoja diétne nápoje za vznikom rakoviny?

V máji tohto roku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila alarmujúcu správu. Skonštatovala, že diétne nápoje obsahujúce sladidlo aspartám nepodporujú chudnutie. Navyše z dlhodobého hľadiska môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosti u dospelých. Riaditeľ oddelenia WHO pre výživu a bezpečnosť potravín Francesco Branca namiesto toho odporúča, aby ľudia zvážili iné metódy na zníženie… Prečítať celé
Vydané 11. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

V máji tohto roku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila alarmujúcu správu. Skonštatovala, že diétne nápoje obsahujúce sladidlo aspartám nepodporujú chudnutie. Navyše z dlhodobého hľadiska môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosti u dospelých.

Riaditeľ oddelenia WHO pre výživu a bezpečnosť potravín Francesco Branca namiesto toho odporúča, aby ľudia zvážili iné metódy na zníženie príjmu voľných cukrov, ako napríklad potraviny obsahujúce prirodzene sa vyskytujúce cukry – ovocie. Branca zdôrazňuje, že k dosiahnutiu lepšieho zdravia by mali ľudia všetkých vekových kategórií minimalizovať príjem sladkých potravín a nápojov.

„Ak spotrebitelia stoja pred rozhodnutím, či si dať diétnu kolu alebo s cukrom, myslím si, že by mali zvážiť tretiu možnosť – vodu,“ povedal doktor Branca.

O niekoľko mesiacov neskôr organizácia vyhlásila aspartám, kľúčovú zložku diétnej koly, za možný karcinogén. Následne vydala tretiu správu, ktorá sa zdala byť v rozpore s predchádzajúcimi zisteniami. V dokumente sa uvádza, že ľudia môžu pokračovať v konzumácii takýchto produktov na úrovniach, ktoré boli určené ako bezpečné. Ako to teda je? Hrozí ľuďom rakovina?

Čo je aspartám?

Náhrada cukru používaná v produktoch od diétnych limonád až po jogurty bez cukru a kvapky proti kašľu je kombináciou dvoch aminokyselín – fenylalanínu a asparágovej. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Ide o sladidlo s nízkym obsahom kalórií. Pre jeho sladkú chuť ( je približne 200-krát sladší ako bežný cukor) sa využíva ako v nápojoch, tak v potravinách. Neobsahuje prírodné cukry, pokiaľ sa používa v malých množstvách. V súčasnosti ho nájdete v tisíckach potravín po celom svete, aj keď jeho bezpečnosť odborníci neustále spochybňujú.

Aspartám je bežne prítomný v produktoch, ktoré sú označené pojmamy – „diétne“ alebo „nízkokalorické“. Hovoríme o rôznych nápojoch, cukrovinkách, žuvačkách, jogurtoch, dezertoch, džúsoch a podobne.

Tieto spoločnosti sa priznávajú k využívaniu aspartámu:

ZDROJ: reuters.com

Mnoho populárnych značiek ponúkajú diétne verzie svojich nápojov, ako napríklad Coca-Cola ligt, Coke Zero, Pepsi Max, Sprite Zero a Fanta Zero, všetky obsahujú aspartám. Okrem nich aj obľúbené značky žuvačiek Extra, Orbit, Trident, Hollywood, Mentos, Freedent a Airwaves (všetko bez cukru). Taktiež jogurty Yoplait a Müller Light. Podobne niektoré dezerty bez cukru alebo so zníženým obsahom cukru, ako sú peny, pudingy a želatína, môžu tiež obsahovať aspartám.

V Európskej únii a Spojenom kráľovstve môžete nájsť aspartám uvedený na etiketách výrobkov alebo alternatívne E-951.

Je lepšie konzumovať cukor?

Odborníci sa zhodujú na tom, že súvislosť medzi aspartámom a rakovinou v žiadnom prípade nerobí z cukru preferovanú alternatívu. Už len nadmerná konzumácia cukru môže prispieť k obezite, ktorá je dôležitým a najmä rizikovým faktorom rakoviny.

Takmer každá látka môže byť v nadmernom množstve nebezpečná. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

K situácii sa vyjadril David Klurfeld, odborník na výživu z Indiana University School of Public Health-Bloomington: „Dávka vytvára jed. Dokonca aj základné živiny ako vitamín A, železo a voda vás zabijú do niekoľkých hodín, ak ich skonzumujete príliš veľa“.

Spôsobuje aspartám rakovinu?

Už dlhé roky sa diskutuje o tom, či toto kontroverzné sladidlo stojí za mnohými zdravotnými problémami vrátane rakoviny. Niektoré z obáv vyplývajú z výsledkov štúdií uskutočnených na laboratórnych potkanoch. Výskum zrealizovali talianski vedci pred 23-rokmi. Zistili, že aspartám môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny krvi (leukémie a lymfómy) a iných typov rakoviny. Treba však zdôrazniť, že tieto štúdie mali isté obmedzenia, ktoré komplikovali interpretáciu ich zistení.

Výsledky štúdií uskutočnených na ľuďoch, o potenciálnych spojitostiach medzi aspartámom a rakovinou neboli konzistentné pre väčšinu typov rakoviny. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačovali možný vzťah medzi aspartámom a rakovinou, iné takýto vzťah vyvrátili.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny so sídlom v Lyone však vo svojom vyhlásení uviedla, že aspartám je „možný karcinogén“. Táto klasifikácia znamená, že existujú určité dôkazy, že látka môže spôsobiť rakovinu. V súčasnosti sa ale naďalej odporúča ľuďom, aby konzumáciu aspartámu udržiavali pod 40 mg/kg denne (40 miligramov danej látky na každý kilogram vašej hmotnosti).

Pokračujte na ďalší príspevok »