Túto prácu dokáže robot urobiť lepšie ako vy! – časť 1.

Nahradia nás roboty a stratíme prácu úplne? Obavy dajte bokom. Existujú však pracovné pozície, na ktorých by bola umelá technológia efektívnejšia ako ľudia. Rýchlejšia. A – lacnejšia. Zastávate niektoré z nich aj vy? Zistite, či bude vaším najväčším sokom a zároveň konkurenciou umelá inteligencia. Pracovník v sklade Očakáva sa, že roboty vytvoria 15 miliónov nových… Prečítať celé

Pracovník v sklade

Očakáva sa, že roboty vytvoria 15 miliónov nových pracovných miest v USA v priebehu nasledujúcich 10 rokov. Je to priamy dôsledok automatizácie a umelej inteligencie, čo zodpovedá 10 % pracovnej sily, uvádza nedávna správa Forrester Research. Nevýhodou však je, že robotika za rovnaké obdobie doslova zničí až 25 miliónov pracovných miest. V USA je približne 38 % z nich vystavených vysokému riziku nahradenia robotmi a umelou inteligenciou v priebehu nasledujúcich 15 rokov, čo je realistickým odhadom poradenskej a účtovnej spoločnosti PwC. Toto číslo je stále menšie ako v Nemecku, kde sa vyšplhalo až na celých 35 % a v Spojenom kráľovstve 30 %.

V Amazone v 1,63 % skladoch, možno mnohé z vašich balíkov nespracovali ľudia, ale roboti. V skutočnosti od prázdnin 2015 do 2016 Amazon zvýšil svoju flotilu robotov o neuveriteľných 50 % na približne 45 000 robotov v 20 centrách. Táto robotická armáda spoločnosti výrazne zefektívňuje operácie. To, čo predtým trvalo hodinu alebo viac, teraz môže trvať asi 15 minút.

Skladníci časom nebudú potrební. Zdroj: Pexels.com

Barman

Naskočíte na palubu lode Royal Caribbean a možno zistíte, že váš ovocný kokteil nepripravuje skutočný barman. Máte oči v smútku? Nemusíte! Roboty dokážu pripraviť až dva drinky za minútu. Každý deň ich dokážu namiešať až tisíc. Ba čo viac, môžete dokonca nájsť jednu z týchto vymoženosti aj na suchu u vás doma. Zatiaľ čo váš miestny barman môže tápať, keď ho požiadate o Sex on the beach alebo Tight Twister, robotický barman Monsieur nie. Naplníte ho ingredienciami, pričom si ho môžete prispôsobiť podľa seba. Dokáže pripraviť až 65 nápojov, kým ho bude potrebné opäť doplniť. Dokonca ho môžete naučiť robiť aj vaše špeciálne koktaily.

Vojak

Podľa vyhlásenia generála americkej armády Roberta Conea z roku 2014 by mohli roboty nahradiť do roku 2030 jednu štvrtinu všetkých bojových vojakov v USA. Úsilím americkej armády je stať sa menej smrteľnou, nasaditeľnou a agilnou silou. Roboti môžu byť schopní robiť všetko od demontáže pozemných mín až po zapojenie sa do boja v prvej línii.

Pokiaľ by roboti aspoň čiastočne nahradili prácu vojakov, predišlo by sa zbytočným stratám na životoch. Zdroj: Pexels.com

Lekárnik

V lekárni na Kalifornskej univerzite v San Franciscu vám nevypĺňa recepty človek, ale robot. Počítače prijímajú recepty a následne vydávajú lieky. „Roboty navyše môžu byť schopné robiť prácu lepšie ako ľudia aj preto, že liek, ktorý si pacient vyzdvihne nebude interagovať s inými liekmi, ktoré užíva,“ hovorí profesor Erik Brynjolfsson, riaditeľ Centra Technologického inštitútu v Massachusetts. pre digitálne podnikanie.

Farmár

Veľká časť poľnohospodárstva zahŕňa rutinné úlohy, ktoré môžu roboty vykonávať efektívnejšie. „Ide napríklad aj o prieskum pôdy, riadenie traktorov, rezanie, prerezávanie či zber plodín,“ hovorí priemyselný analytik IBISWorld Jeremy Edwards. Vskutku, medzi mnohými inými poľnohospodárskymi robotmi už existujú aj také, ktoré ktoré prerezávajú vinič vo vinohradoch i roboty vytrhávajúce burinu pri spodnej časti rastliny.