Cvičíte radšej sami alebo s priateľmi? Vedci zistili, čo je zdravšie

Priaznivo vplýva na duševné zdravie, spánok aj náladu, dobíja energiu a udržuje telo bdelé. Pohyb telu prospieva bez ohľadu na to, či najradšej cvičíte sami zavretí doma alebo si zahráte volejbal s priateľmi. Avšak, viaceré výskumy ukázali, že viac zdravotných benefitov má predsa len skupinové cvičenie. Webový portál healthline.com informoval o výsledkoch nedávnej štúdie, ktorá sa zamerala na… Prečítať celé

Priaznivo vplýva na duševné zdravie, spánok aj náladu, dobíja energiu a udržuje telo bdelé. Pohyb telu prospieva bez ohľadu na to, či najradšej cvičíte sami zavretí doma alebo si zahráte volejbal s priateľmi. Avšak, viaceré výskumy ukázali, že viac zdravotných benefitov má predsa len skupinové cvičenie.

Webový portál healthline.com informoval o výsledkoch nedávnej štúdie, ktorá sa zamerala na študentov medicíny. Vedci skúmali, či skupinové cvičenie môže študentom pomôcť lepšie zvládať stres.

Viac ľudí, lepšia nálada

Šesťdesiatdeväť študentov výskumníci rozdelili do troch skupín. Prvá skupina sa stretla v posilňovni aspoň raz týždenne a absolvovala tridsať minútový kolektívny tréning. Študenti v druhej skupine cvičili sami alebo maximálne s dvoma partnermi aspoň dvakrát do týždňa. Zvyšní necvičili vôbec, len kráčali alebo bicyklovali, aby sa mohli presunúť z miesta na miesto. Aký bol medzi nimi rozdiel?

Výskumníci na začiatku výskumu a potom každé štyri týždne zaznamenávali, ako sa mení študentom úroveň stresu. Takisto ich zaujímalo celkové zlepšenie fyzickej kondície, psychickej a emocionálnej pohody.

Hoci boli na začiatku výskumu na tom účastníci približne rovnako, za dvanásť týždňov sa práve tým, čo cvičili v skupine, zlepšila kvalita života vo všetkých troch skúmaných kategóriách. Prvá skupina študentov zároveň pociťovala menej stresu. U tých, čo cvičili sami, vedci zaznamenali len zlepšenie psychickej pohody. Hoci štúdia skúmala len malú vzorku, naznačuje, že skupinové cvičenia sú najlepšou voľbou.

Základom je sociálna interakcia

Skupinovému pohybu nahrávajú aj iné výskumy. Napríklad štúdia z roku 2015 ukázala, že hráči rugby, ktorí boli súčasťou malého tímu a koordinovali svoje pohyby pri zahrievaní, dosiahli lepšie výsledky v následnom teste odolnosti. Ich sociálne väzby sa posilnili, čo mohlo podľa výskumníkov ovplyvniť vnímanie bolesti a nepohodlia spojeného s únavou. Účastníci zvládali lepšie bolesť a mohli tak dosiahnuť lepší výkon.

Avšak, Paul Estabrooks, americký profesor behaviorálneho zdravia pre healthline.com vysvetlil, že kolektívne tréningy sú efektívnejšie len vtedy, keď si skupina určí spoločné ciele, zdieľa spätnú väzbu a priateľsky medzi sebou súťaží. Nie všetky skupinové tréningy zahŕňajú aj tieto aktivity.

„Toto zvyčajne neplatí pre väčšinu skupinových fitness kurzov, kde sa ľudia objavia, nasledujú inštruktora, veľa sa spolu nerozprávajú a potom odídu,“ dodal Paul Estabrooks.

Priatelia, ktorí motivujú

Nezabúdajte, že šport a pohyb by mal byť najmä o zábave a radosti. Ak vás nebaví chodiť do fitness centra alebo behať, vyberte si niečo iné. Nájdite si skupinu priateľov so spoločnými záujmami, vyberte sa von a zahrajte si vašu obľúbenú hru. Zabavíte sa, posilníte vaše priateľstvá a zároveň spravíte niečo pre svoje zdravie. Zdroj obrázka: pexels.com

 

Okrem zdravotných benefitov, môžu byť priatelia dôvodom, aby ste cvičenie brali vážne a nevzdali to po týždni. Nie je nič lepšie ako priateľ, tréner alebo súrodenec, ktorý vás motivuje k pohybu aj vtedy, keď sa vám vôbec nechce a vy motivujete jeho. Vďaka skupine priateľov možno vysúšate nové cviky alebo šport, ktorý si zamilujete. Práve zdieľanie spoločných výhier a prekonávanie pádov posilňuje priateľstvá, ale aj rodinné vzťahy.

Priateľské výzvy vás môžu motivovať k lepším športovým výkonom, ale nezabudnite zohľadňovať svoju kondíciu, aby ste sa vyhli zraneniu alebo preťaženiu. Dovoľte priateľom, nech vás motivujú, ale nedovoľte im, aby na vás tlačili ísť za hranice svojich možností.

Cvičenie s trénerom alebo inštruktorom pomáha najmä na začiatku, keď máte obavy z prvého tréningu. Tréner vás naučí cvičiť jednotlivé cviky správne, vytvorí vám jedálniček a motivuje vás k pravidelnému pohybu.

Nezabúdajte, že akýkoľvek druh športu alebo pohybu je pre telo liekom. Ak ste introvert a neviete si predstaviť cvičiť s ďalšími ľuďmi, ale milujete cvičiť v tichosti jogu každé ráno po zobudení, zostaňte pri tom, čo vás baví a viac vám vyhovuje. Najdôležitejšie je zostať aktívny.

Pokračujte na ďalší príspevok »