AUTO A OBCHOD

Ceny jazdených áut stúpli, no zákazníci nakupovali aj tak – kvôli stimulom od štátu. USA vraj preto hrozí inflácia

Keď v priebehu minulého roka prakticky celý vyspelý svet ochromila pandémia koronavírusu a ochorenia COVID-19, podstatným spôsobom to ovplyvnilo dopyt po nových automobiloch, a teda aj celé dodávateľské reťazce. Okrem toho ľudia prišli o prácu, prípadne sa im znížili príjmy, čo by nemalo nahrávať ani predajcom jazdených automobilov. Špeciálne nie s ohľadom na skutočnosť, že… Prečítať celé
Vydané 14. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Stovky zaparkovaných áut na veľkom parkovisku pripravených pre ich nových majiteľov

Keď v priebehu minulého roka prakticky celý vyspelý svet ochromila pandémia koronavírusu a ochorenia COVID-19, podstatným spôsobom to ovplyvnilo dopyt po nových automobiloch, a teda aj celé dodávateľské reťazce.

Okrem toho ľudia prišli o prácu, prípadne sa im znížili príjmy, čo by nemalo nahrávať ani predajcom jazdených automobilov. Špeciálne nie s ohľadom na skutočnosť, že priemerné ceny jazdených automobilov v roku 2020 stúpli zásadným spôsobom, až o 17 percent.

V skutočnosti sa však v Spojených štátoch predajcom jazdených áut mohlo dariť, ak oslovili tú správnu cieľovú skupinu zákazníkov.

Tou správnou skupinou sú v tomto kontexte zákazníci, ktorí získali peniaze od vlády USA vo forme stimulov a vratiek daní, uvádza The Washington Post vo svojej správe z minulého mesiaca. Opiera sa pritom o tvrdenia predajcov jazdených vozidiel Deal Depot.

„Súčasne bol dopyt a nedostatok zásob … a to začalo zvyšovať ceny,“ objasnila pre The Washington Post Darla Booher z Deal Depot.

 

Je problém, že majú ľudia peniaze navyše?

Čo sa stalo na miestach, ako sú Deal Depot a ďalší predajcovia jazdených áut, je jedným z príkladov, prečo sú niektorí špičkoví ekonómovia a investori z Wall Street znepokojení.

Inzercia

Domnievajú sa, že stimul v hodnote 1,9 bilióna dolárov (nie miliárd, ale biliónov), ktorý prezident Biden v marci podpísal, by mohol podnietiť riskantný cyklus rastu cien v celej ekonomike. Celonárodné ceny ojazdených automobilov v priebehu siedmich mesiacov minulého roka  v USA prudko vzrástli o 17 percent, čo je najviac zo všetkých produktov.

Keď začali na bankové účty Američanov nabiehať stimuly v hodnote 1 400 dolárov – a čoskoro sa uvoľní ďalšia pomoc v hodnote viac ako biliónov dolárov – podnietili sa obavy, že príliš veľa hotovosti by mohlo úplne „prebudiť ekonomiku“ a spustiť druh inflácie, ktorú Spojené štáty Štáty nevideli už desaťročia.

Avizujú pritom scenár, že sa americká ekonomika môže rýchlo vrátiť späť do plnej sily s tendenciou „prehrievať sa“ a Fed bude musieť rýchlo zvýšiť úrokové sadzby, čo spôsobí novú recesiu.

 

Téme sa podrobne venoval The Washington Post v článku What used cars tell us about the risk of too much inflation hitting the economy.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »