Budeme dovolenkovať na Slovensku či v exotike?

Cestovanie 2021: Ako budú vyzerať tohtoročné letné dovolenky?

V momentálnej situácii síce nie je nič zaručené, no čísla nakazených postupne klesajú, opatrenia sa začínajú v určitej miere uvoľňovať a cestovateľom svitá na lepšie časy. Hranice sa pre turistov pravdepodobne v lete otvoria v plnej miere a cestovné kancelárie vo veľkom ponúkajú dovolenky za výhodné ceny. Je však otázne, ako sa k tejto situácii postaví verejnosť, keďže cestovanie u ľudí neustále vyvoláva značný rešpekt.

Dovolenka na Slovensku

Najpravdepodobnejšou možnosťou, ktorú budú ľudia toto leto vyhľadávať, je dovolenka na Slovensku. Okrem toho, že sa v podstatnej miere podporí slovenský cestovný ruch, je pobyt na našom území pomerne bezpečný.

Cestovné kancelárie a zľavové portály ponúkajú vo veľkom dovolenky v rôznych kútoch Slovenska. Záujemcovia si môžu vybrať zo širokej ponuky wellness pobytov, kúpeľných pobytov či turistických dovoleniek na horách. Nevýhodou budú ceny za ubytovanie a služby, ktoré tento rok zaručene porastú.

Predpokladá sa, že ľudia budú oveľa viac vyhľadávať dovolenky v súkromí. Namiesto preplnených hotelov budú pravdepodobne preferovať odľahlejšie apartmány či chaty. Taktiež budú cestovať prevažne na miesta, ktoré nie sú obľúbenými turistickými objektami.

Mnoho ľudí bude tento rok dovolenkovať na Slovensku. Zdroj: pixabay.com

Exotika je žiadaná

Ak to situácia dovolí, veľa ľudí bude toto leto vyhľadávať dovolenku v zahraničí. V dôsledku klesajúcich cien a pomerne bezpečných podmienok čoraz viac osôb volí pobyty v teplých krajinách. Kvôli kríze, ktorá zasiahla aj cestovný ruch, sa exotika stáva dostupnejšia pre všetkých.

Seychely, Maldivy, Dubaj, Tanzánia či Zanzibar. To všetko sú názvy destinácií, ktoré sú turistom otvorené už v tejto dobe. Pre vstup do krajiny je potrebný len negatívny test. Pred vycestovaním je však nevyhnutné podrobnejšie preštudovanie podmienok, ktoré platia pre danú krajinu.

„Posledné týždne začali viaceré krajiny a tiež aerolinky vyžadovať od cestujúcich negatívne PCR/AG testy, respirátory na palube lietadla i karanténu po prílete. Niektoré letecké spoločnosti už napríklad žiadajú test aj pri tranzite. Preto si pred dovolenkou skontrolujte podmienky krajín do ktorých cestujete a tiež podmienky tranzitných krajín,“ odporúča cestovná kancelária Pelikán na portáli pelipecky.sk.

Exotické destinácie zlacneli. Predpokladá sa, že toto leto za teplom pocestuje mnoho Slovákov. Zdroj: pixabay.com

Cestovanie po Európe

Aj Európske krajiny sa postupne začínajú pripravovať na letnú sezónu a pomaly otvárajú svoje brány turistom. Napríklad na Maltu, portugalské ostrovy, španielske ostrovy či do Bulharska je potrebný len negatívny test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Rovnako sa dá vycestovať aj do Čiernej Hory, Talianska a na Kanárske ostrovy.

Chorvátsko, obľúbená dovolenková destinácia Slovákov, tiež plánuje plnohodnotne otvoriť turistickú sezónu. Momentálne sa k „slovenskému moru“ dostanete s negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Najväčšiu novinku zaviedla Malta, ktorá tento rok priráta na účet každému návštevníkovi ostrova vreckové 200 eur.

Názory travel blogerov

Tohtoročné cesty do zahraničia budú zaiste komplikovanejšie ako tomu bolo pominulé roky. Odborníci však predpokladajú, že po zaočkovaní väčšej časti obyvateľstva sa cestovanie za rekreáciou vráti späť do starých koľají. Plní nádeje sú aj travel blogeri, ktorí v dôsledku aktuálnej situácie museli navštevovať zahraničné krajiny v obmedzenejších podmienkach.

„Myslím si, že v roku 2021 začne cestovaniu svitať na lepšie časy. Už teraz to nie je tak katastrofálne, ako si to čerstvo pamätáme z apríla a mája minulého roka. Cestovný ruch je odvetvie, ktoré zamestnáva veľkú časť populácie a preto je jeho náprava do pôvodného stavu vysokou prioritou. Dnes sa už dá lietať a mnoho krajín sa otvorilo. Často pri vstupe vyžadujú iba negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Samozrejme, výber destinácií na dovolenku je slabým odvarom toho, na čo sme zvyknutí, no vyvíja sa to pozitívnym smerom,“ uvádza travel bloger Milan Bez Mapy pre portál zľavomat.sk.

Titulná fotografia: pixabay.com