Inovácie

Úradníci Fedu sa bránia prijatiu digitálneho amerického dolára

Federálny rezervný systém (FED) pokračuje v skúmaní možného využívania digitálnej meny emitovanej centrálnou bankou (CBDC), ale kľúčoví predstavitelia naďalej tvrdia, že v blízkej budúcnosti by sme určite nemali očakávať žiadne digitálne doláre vydané Fedom, informoval finančný portál Yahoo! Finance. Fed pracuje s výskumníkmi z Massachusetts Institute of Technology na vytváraní a testovaní digitálneho doláru v rôznych… Prečítať celé
Vydané 13. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Prechod na digitálnu menu nie je tak jednoduchou záležitosťou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Najmä nie pre americký dolár, ktorý je svetovou rezervnou menou

Federálny rezervný systém (FED) pokračuje v skúmaní možného využívania digitálnej meny emitovanej centrálnou bankou (CBDC), ale kľúčoví predstavitelia naďalej tvrdia, že v blízkej budúcnosti by sme určite nemali očakávať žiadne digitálne doláre vydané Fedom, informoval finančný portál Yahoo! Finance.

Fed pracuje s výskumníkmi z Massachusetts Institute of Technology na vytváraní a testovaní digitálneho doláru v rôznych hypotetických prípadoch použitia. Ale to, či si Fed nakoniec jednu osvojí alebo nie, je samostatná otázka.

Aj keď iné centrálne banky prejavili väčší záujem o prijatie digitálnych verzií svojich mien, predstavitelia Fedu varujú, že s ich zavedením je spojených veľa rizík.

Jedným z problémov je ochrana súkromia. Ak Fed používa blockchain na riadenie distribúcie digitálnych dolárov, používatelia môžu mať obavy z toho, že centrálna banka bude mať prístup k jednotlivým údajom o výdavkoch a sledovať ich.

Ďalším problémom je narušenie súčasného bankového systému. Keby Fed umožnil používateľom platiť za tovar a služby pomocou digitálnej peňaženky vydanej Fedom, banky by súťažili so samotným Fedom vo financovaní vkladov. Predseda Fedu Jerome Powell vyhlásil, že je otvorený „dvojstupňovému“ systému, kde peňaženku spravuje súkromný sektor, nie Fed.

INZERCIA

Existujú tiež obavy z toho, či má Fed zákonnú autoritu vôbec vydávať digitálny dolár. Powell sa zaviazal, že tak nikdy nezačne konať bez výslovného legislatívneho schválenia Kongresom, ktorý má v tomto ohľade nad Fedom moc.

Prečo je reč o centrálnych bankách?

Ostatné centrálne banky postupujú vo svojich vlastných digitálnych menách rýchlejšie, pričom Európska centrálna banka (ECB) už avizuje možnosť spustenia jednej z jej foriem do štyroch rokov.

Inzercia

Fed tiež zaostáva o niekoľko rokov za Čínskou ľudovou bankou, ktorá už pilotuje vlastný digitálny jüan s používateľmi a obchodníkmi.

Použitie digitálnej peňaženky vydanej centrálnou bankou by centrálnym bankám umožnilo efektívnejšie a priamo prenášať stimuly na spotrebiteľov. Namiesto toho, aby „púšťal“ peniaze do bankového systému, by FED mohol preniesť stimul priamo do spotrebiteľských peňaženiek.

ECB a ďalšie centrálne banky so zápornými úrokovými sadzbami by zasa mohli tieto sadzby použiť aj priamo na akékoľvek vklady vedené v týchto peňaženkách, čo efektívnejšie zatlačí na spotrebiteľov a ich výdavky do ekonomiky.

Bank of America Securities očakáva, že centrálne banky v konečnom dôsledku nájdu v digitálnej mene viac výhod ako rizík. Problémom však môžu byť zákonodarcovia v USA, ktorí váhajú s narušením súčasného stavu vzhľadom na úlohu dolára ako svetovej rezervnej meny.

Aj keď dnes nemáme jednoznačné áno alebo nie od Fedu, je vysoko pravdepodobné, že v priebehu tejto dekády bude musieť aspoň čiastočne menu digitalizovať, prípadne inak významne modernizovať, aby udržal krok so zvyškom sveta. Kritici však tvrdia, že rovnako pravdepodobné je aj to, že si Spojené štáty predsa len pôjdu vlastnou cestou, paralelnou k zvyšku sveta.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com