Brigita Schmögnerová o knihe Paradox prosperity: Nie sme schopní sa vymaniť z pasce stredného príjmu, musíme transformovať rozvojový model
The Prosperity Paradox má pomôcť firmám, investorom i politikom vytvárať inovačné prostredie, ktoré napokon vytiahne ľudí z chudoby. Tento veľkolepý cieľ sa stal predmetom knihy, ktorú v slovenskom preklade pod názvom Paradox prosperity prináša vydavateľstvo Nadácia United Philanthropy.
The Prosperity Paradox má pomôcť firmám, investorom i politikom vytvárať inovačné prostredie, ktoré napokon vytiahne ľudí z chudoby. Tento veľkolepý cieľ sa stal predmetom knihy, ktorú v slovenskom preklade pod názvom Paradox prosperity prináša vydavateľstvo Nadácia United Philanthropy.
O čom je kniha Paradox prosperity?
Keď Clayton Christensen v mladosti pôsobil ako dobrovoľník v Južnej Kórei, videl veľkú krajinu presiaknutú chudobou a s tým súvisiacimi problémami. Dnes je Južná Kórea pre nás vzorom blahobytu, dostatku a mimoriadneho technologického a spoločenského pokroku. Táto zmena pritom prebehla počas iba niekoľkých desaťročí, teda už počas života jedného človeka, čo je prinajmenšom pozoruhodné. Prečo tento veľký skok životnej úrovne? Ako sa to podarilo? Na tieto a mnohé ďalšie otázky súvisiace s potláčaním chudoby systémovým spôsobom odpovedá práve kniha Paradox prosperity, ktorú C. Christensen napísal spoločne s Efosom Ojomom a Karen Dillon.
Nie je to len zbierka úvah a teoretických riešení. Trojica autorov pristupuje k problému vedecky, teda analyzuje dostupné dáta, zohľadňuje dôležitý kontext, uvádza pozitívne aj negatívne príklady z praxe a snaží sa nájsť niečo, čo by sme nazvali univerzálnym receptom na zrušenie chudoby ako takej – hoci autori sami tvrdia, že takýto univerzálny recept neexistuje.
Rovnako ako Dilema inovátora, aj Paradox prosperity patrí medzi odborné publikácie, ktoré sú dnes považované za povinnú literatúru pre všetkých podnikateľov, investorov, politikov, ale aj pre desaťročné dievčatá, ako píše C. Christensen v príhovore. Má to svoj zmysel a my vás pozývame odhaliť ho, pretože vás pravdepodobne zasiahne práve tak, ako sa to stalo spoluautorovi Efosovi Ojomomovi. V celej tej spleti faktov a analytického prístupu totiž ide o ľudí. Dospelých i deti, ktoré nie celkom vlastnou vinou žijú v chatrčiach, slumoch, v podstate ako bezdomovci bez akejkoľvek vidiny zlepšenia ich životnej situácie.
Kniha The Paradox Prosperity: How Innovation Can Lift Nations Out of Poverty vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Harper Business a na Slovensku vychádza v slovenskom preklade pod hlavičkou vydavateľstva Nadácia United Philanthropy.
Slovenský preklad knihy Paradox prosperity bude mať krst 12. októbra 2023 v kníhkupectve Martinus OC Nivy v Bratislave.
Podrobnosti nájdete aj stránke vydavateľstva Nadácia United Philantropy.
Čo o knihe Paradox prosperity napísali slovenské osobnosti
Brigita Schmögnerová, výkonná sekretárka Európskej hospodárskej komisie OSN, 2002-2005 a viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj, 2005-2010 Ministerka financií Slovenskej republiky v rokoch 1998-2002, Najlepší minister financií podľa Euromoney v roku 2000:
Model rozvoja, ktorý sa u nás realizuje viac ako 30 rokov, už nie je schopný zabezpečiť, aby sme pokračovali v dobiehaní najvyspelejších štátov EÚ a vymanili sa z pasce stredného príjmu. Ak sa nebudeme transformovať na nový rozvojový model, nemôže sa nám to ani podariť. A práve inovácie v tomto novom modeli budú hrať jednu z kľúčových úloh. Inovácie sú „hnacou silou“ hospodárstva, „kreatívnou deštrukciou“, ktorá je oporným pilierom teórie inovácií rakúsko-amerického ekonóma Josepha Schumpetera. Ak sa inovácie nestanú súčasťou nášho každodenného snaženia, zo spomalenia procesu dobiehania skĺzneme do zaostávania a rýchleho vzďaľovania sa od prosperujúcej Európy. Žiaľ, podľa indexov inovácií (Globálneho indexu inovácií Európskeho inštitútu pre obchodnú správu (INSEAD) alebo European Innovation Scoreboard) Slovensko za ostatné roky v inovačnej výkonnosti pokleslo. Medzi 27 štátmi EÚ je na piatom mieste odzadu, tj. nepatrí už ani medzi tzv. miernych inovátorov. No vonkoncom nie je to kniha iba pre tzv. rozvojový svet. Je určená – ako uvádza v úvode – i pre investorov, inovátorov a podnikateľov, ktorí chcú vybudovať úspešné podniky a ktorí zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri vytváraní prosperity v krajinách s nízkymi a strednými prímami. Inými slovami je určená i nášmu podnikateľskému sektoru ako i tvorcom politik, ktorí by mali prostredie podporujúce rozvoj inovácií vytvárať.
Michaela Královičová, generálna riaditeľka INFINITY STANDARD, a.s.:
Jedinečná kniha o tom, ako dokážu inovácie nakopnúť chudobné krajiny na cestu rozvoja. Okrem unikátneho pohľadu na riešenie chudoby vytváraním inovácií, ktoré následne tvoria nové trhy, ponúka kniha pozitívne čítanie nabité faktami. Autorom ponúkané riešenia sú navyše aplikovateľné v každej krajine, pretože za inováciu považuje aj zmeny v procesoch, postupoch či organizácii práce, kapitálu a ďalších zdrojov.
Juraj Šulhaň, generálny riaditeľ AVIS, PAYLESS CAR RENTAL:
Hľadajte tam, kde iní nehľadajú, nájdete to, čo iní nenašli. Aj to jeden zo znakov inovátorov. V tejto knihe autor spomína rôzne situácie, kedy bolo až nepredstaviteľne náročné zavádzať inovácie na miestach, kde ich nikto nevyhľadával. Autor vysvetľuje, ako je možné, na príklade úspechu firiem vybudovať úspech celej krajiny. Vybudovaním čo i len jednej úspešnej firmy v chudobnej krajine dokážete vytvoriť ekosystém, na základe ktorého postupne rastú aj ostatní. Ešte aj v 21. storočí stále vidíme obrovskú priepasť medzi bohatými a chudobnými krajinami a autor prináša viacero myšlienok, ako by sa vedeli tieto rozdiely zmenšovať.
Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company:
Ako aktívny cestovateľ môžem pozorovať rôzne prístupy k téme životnej úrovne. V Juhoafrickej republike som videl obrovské bohatstvo striedané devastujúcou chudobou, v Singapure vysoký ekonomicko-technologický level zabezpečený nie úplne demokratickým systémom. Kostarika zasa nepatrí k najbohatším krajinám sveta, no má najvyššiu mieru gramotnosti v regióne a vyrába 100% energie z obnoviteľných zdrojov. Všetky príklady potvrdzujú, že ak by sme životnú úroveň merali iba výškou HDP, bola by to chyba. Som rád, že Prospertiy Paradox túto tému otvára v širšom kontexte. Zároveň verím, možno naivne, že táto kniha môže byť inšpiratívne aj pre tých, ktorí majú podmienky na vznik prosperity nastavovať.
Kto sú autori knihy?