Vesmír

Blue Origin plánuje vybudovať vesmírnu stanicu Orbital Reef

Spoločnosť Blue Origin predstavila 25. októbra plány na komerčnú vesmírnu stanicu Orbital Reef spolu so spoločnosťami Boeing, Sierra Space a ďalšími partnermi. Vesmírna stanica Orbital Reef by mala byť spustená do roku 2030. Medzi predpokladaných zákazníkov stanice Orbital Reef patria vlády, súkromné firmy a vesmírni turisti. Základňa by mala po spustení nahradiť starnúcu Medzinárodnú vesmírnu stanicu… Prečítať celé

Spoločnosť Blue Origin predstavila 25. októbra plány na komerčnú vesmírnu stanicu Orbital Reef spolu so spoločnosťami Boeing, Sierra Space a ďalšími partnermi. Vesmírna stanica Orbital Reef by mala byť spustená do roku 2030.

Medzi predpokladaných zákazníkov stanice Orbital Reef patria vlády, súkromné firmy a vesmírni turisti. Základňa by mala po spustení nahradiť starnúcu Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Brent Sherwood, senior viceprezident pre pokročilé vývojové programy Blue Origin povedal, že vďaka viac ako 60-ročnému výskumu NASA a ďalších vesmírnych agentúr v oblasti orbitálnych vesmírnych letov a pobytu vo vesmíre, sme pripravení na komerčné podnikanie v tejto oblasti, ktoré sa rozbehne ešte v tomto desaťročí.

Dodal tiež, že spoločnosť má v pláne rozšíriť prístup, znížiť náklady a poskytnúť všetky služby, ktoré sú potrebné na normalizáciu vesmírnych letov. Na obežnej dráhe Zeme by mal takto vzniknúť obchodný ekosystém, ktorý bude generovať nové objavy, nové produkty, novú zábavu a globálne povedomie. Stanica by mala poskytnúť infraštruktúru, ktorú spoločnosti potrebujú na otvorenie nových trhov vo vesmíre. Medzi to sa radí napríklad znovu použiteľná vesmírna doprava a univerzálny systém vesmírnych obytných modulov, ktorý sa dá vyskladať podľa požiadaviek. Stanicu Orbital Reef by teda bolo možné použiť na vykonávanie vedeckých experimentov v mikrogravitácii, organizovanie dovolenkových pobytov a prípadne aj výrobu vo vesmíre.

Návrh výskumného modulu vesmírnej stanice Orbital Reef [Blue Origin]

Návrh výskumného modulu vesmírnej stanice Orbital Reef [Blue Origin]

Spoločnosť Blue Origin

Blue Origin je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom rakiet a vesmírnym cestovným ruchom. Spoločnosť bola založená v roku 2000 Jeffom Bezosom, zakladateľom spoločnosti Amazon, so sídlom v meste Kent v USA. Momentálne pracuje na vývoji znovu použiteľných nosných rakiet, ktoré budú bezpečné, lacné a budú vyhovovať požiadavkám všetkých civilných a komerčných zákazníkov.

Dôležitá je spolupráca

Ako sme už spomínali, na výstavbe vesmírnej stanice sa bude podieľať hneď niekoľko spoločností. Primárnym dopravným prostriedkom na dopravu modulov a zariadenia stanice do vesmíru bude raketa New Glenn od spoločnosti Blue Origin, ktorá má prvýkrát vzlietnuť koncom roka 2022. Blue Origin tiež vytvorí niekoľko modulov.

Spoločnosť Boeing bude mať na starosti prevádzku a údržbu vesmírnej stanice. Taktiež poskytne výskumné moduly a svoju kapsulu Starliner na dopravu pasažierov a nákladu na základňu a späť. Kapsula Starliner by mala absolvovať svoj skúšobný let bez posádky v prvej polovici roku 2022.

Výrobu obytných priestorov má na starosti spoločnosť Sierra Space. Tá vytvorí veľké rozšíriteľné flexibilné moduly „Large Integrated Flexible Environment“ (LIFE). Podľa plánu by mali byť obytné priestory orientované k Zemi a mali by mať 3 poschodia. Solárne panely má na starosti spoločnosť Redwire Space. Na prepravu posádky a nákladu, by mal byť tiež použitý aj raketoplán Dream Chaser. Ďalšie diely a kozmickú loď pre jednu osobu by mala poskytnúť spoločnosť Genesis Engineering Solutions. Do projektu je navyše zapojená aj univerzita Arizona State University.

 

Vesmírna stanica Orbital Reef [Blue Origin]

Vesmírna stanica Orbital Reef [Blue Origin]

V druhej polovici tohto desaťročia

Podľa plánu by mala byť stanica v prevádzke v „základnej konfigurácií“ už do roku 2030. Základná konfigurácia vesmírnej stanice Orbital Reef pozostáva z energetického systému, hlavného modulu, obytného modulu LIFE, výskumného modulu a kozmickej lode spoločnosti Genesis. Bude mať 830 metrov kubických vnútorného objemu a mala by byť schopná umožniť pobyt až 10 člennej posádke. Medzinárodná vesmírna stanica ISS má pre porovnanie až 916 kubických metrov obytného priestoru, čo stanicu Orbital Reef robí o niečo menšou.

Ak pôjde všetko podľa plánu, počet modulov vesmírnej stanice Orbital Reef by mal rásť. Stanicu Orbital Reef spolu s ďalšími komerčnými stanicami má v pláne podporiť aj NASA. Spoločnosti plánujú spolufinancovať vesmírnu stanicu, no odmietli poskytnúť odhad, aká suma bude potrebná na jej vybudovanie. Očakávajú však, že ich hlavným nájomcom bude práve NASA. Tá už začína hľadať návrhy na nahradenie starnúcej 20-ročnej Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Vzniká konkurencia

Len štyri dni pred predstavením plánu na vesmírnu stanicu Orbital Reef, odhalili spoločnosti Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin plány na svoju vlastnú súkromnú stanicu s názvom Starlab. Tá bude mať 340 metrov štvorcových priestoru a priestor pre maximálne 4-člennú posádku.

 

 

Zdroje: Dezeen, Space.com, CNN, BBC, Blue Origin

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.