1.časť.

8 najdesivejších historických postáv

8 najdesivejších historických postáv   Vlad Napichovač Rasputin H. H. Holmes Alžbeta Báthoryová   1. Vlad Napichovač Vlad III. Dracula – známy pod príšernou prezývkou „Vlad Napichovač“ – bol vládcom Valašska (dnes súčasť Rumunska) v 15. storočí. Preslávil sa nekontrolovateľným používaním mučenia, mrzačenia a masových vrážd. Za Vladove vojenské činy ho mnohí chválili ako hrdinu,… Prečítať celé
Vydané 30. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

8 najdesivejších historických postáv

1. Vlad Napichovač
  2. Rasputin
  3. H. H. Holmes
  4. Alžbeta Báthoryová

1. Vlad Napichovač

Vlad III. Dracula – známy pod príšernou prezývkou „Vlad Napichovač“ – bol vládcom Valašska (dnes súčasť Rumunska) v 15. storočí. Preslávil sa nekontrolovateľným používaním mučenia, mrzačenia a masových vrážd. Za Vladove vojenské činy ho mnohí chválili ako hrdinu, ale jeho bezkonkurenčná krutosť a záľuba v barbarských popravách – často proti jeho vlastným ľuďom – prispeli k jeho povesti jedného z najchladnokrvnejších vodcov histórie.

Vladove obete boli údajne zabité rôznymi krutými metódami vrátane vyrezania čriev, sťatia hlavy a dokonca aj stiahnutia z kože alebo uvarenia zaživa. Napriek tomu jeho preferovanou metódou bolo napichnutie na kôl, príšerný proces, pri ktorom cez obeť pomaly prepichol drevený kôl a potom sa nechala zomrieť na následky prepichnutia. Po jednom slávnom vojenskom víťazstve proti postupujúcim osmanským Turkom mal Vlad údajne nabodnúť na breh Dunaja okolo 20 000 mužov. Keď prišla druhá vlna útočníkov, hovorí sa, že okamžite ustúpili, keď videli groteskný „les“ mŕtvol. Podľa niektorých správ Vlad rád stoloval medzi tisíckami nabodnutých tiel a dokonca namáčal svoj chlieb do krvi svojich obetí. Táto bizarná prax – spolu s názvom „Dracula“ a Vladovým rodiskom Transylvánie – neskôr čiastočne inšpirovala upíra v románe Brama Stokera „Dracula“ z roku 1897.

Vlad III. Dracula, Zdroj: blog.obitel-minsk.com

2. Rasputin

Veľká časť života Grigoriho Rasputina je zahalená mýtmi, no história ho vykresľuje ako obraz „šialeného mnícha“, ktorý nasmeroval Rusko k chaosu. Rasputin začal svoju kariéru ako populistický svätý muž a bol známy tým, že kázal náboženskú doktrínu, v ktorej tvrdil, že skutočné spasenie je možné len zhovievavosťou voči hriechu. Jeho povesť liečiteľa viery ho napokon predvolala na dvor cára Mikuláša II., kde sa zavďačil jeho žene Alexandre Feodorovne po tom, čo pomohol jej hemofilickému synovi zotaviť sa zo zranenia. V roku 1911 si Rasputin zabezpečil miesto jej najbližšieho poradcu. Potom začal využívať svoj vplyv na menovanie neschopných a pokrivených úradníkov a zároveň sa oddával pitiu a zvráteným sexuálnym chúťkam.

Rasputin mal kúzlo podvodníka a údajne sa tešil z ponižovania žien z vysokej spoločnosti tým, že ich nútil olizovať si jeho špinavé prsty, keď si ich namočil do polievky. Bol obvinený zo znásilnenia mníšky a vedelo sa, že sa v noci stýka s prostitútkami, aj keď cez deň radil cáríne o štátnej politike. Skupina aristokratických sprisahancov ho v roku 1916 otrávila kyanidom, pretože sa bála, že divoký čarodej vedie Rusko ku katastrofe. Keď toxín nemal požadovaný účinok, muži ho údajne niekoľkokrát zastrelili a potom ho zbili, až napokon jeho telo hodili do mrazivej rieky Neva. Rasputinova smrť nakoniec prišla príliš neskoro na to, aby zachránila kráľovskú rodinu pred verejnou hanbou. Cár, jeho žena a ich päť detí boli všetci zavraždení v roku 1918 počas boľševickej revolúcie.

3. H. H. Holmes

Notoricky známy sériový vrah H. H. Holmes, ktorý sa narodil ako Herman W. Mudgett, strávil svoju ranú kariéru ako poisťovací podvodník, kým sa pred svetovou výstavou v Chicagu v roku 1893 presťahoval do Illinois. Práve tam Holmes postavil to, čo nazýval svojim „hradom“ – trojposchodový hostinec, ktorý tajne premenil na strašidelnú mučiareň. Niektoré izby boli vybavené skrytými priezormi, plynovodmi, padacími dverami a zvukotesnou výplňou, zatiaľ čo iné obsahovali tajné chodby, rebríky a chodby, ktoré viedli do slepých uličiek. Bol tam aj žľab, ktorý viedol do suterénu, kde Holmes nainštaloval chirurgický stôl, pec a dokonca aj stredoveký stojan.

Pred svetovou výstavou, ako aj počas nej, Holmes viedol mnohé obete – väčšinou mladé ženy – do svojho brlohu, len aby ich zadusil otráveným plynom a vzal ich do svojej pivnice na strašné experimenty. Telá potom buď zlikvidoval vo svojej peci, alebo ich stiahol z kože a kostry predal lekárskym fakultám. Holmes bol nakoniec odsúdený za vraždy štyroch ľudí, ale priznal sa k najmenej 27 ďalším vraždám, kým ho v roku 1896 obesili. „Holmesov hororový hrad“ sa neskôr zmenil na groteskné múzeum, ale budova vyhorela skôr, ako ju mohli otvoriť.

Holmesov hororový hrad, Zdroj: pbmainstream.com

4. Alžbeta Báthoryová

Alžbeta Báthoryová, často nazývaná „krvavá grófka“, bola maďarská šľachtičná, ktorá je všeobecne považovaná za najšialenejšiu sériovú vrahyňu v histórii. Počas konca 16. a začiatku 17. storočia údajne Báthoryová lákala mladých roľníkov na svoj hrad prísľubmi dobrých platov.

Keď boli tieto obete uväznené v citadele, boli vystavené nevýslovnému mučeniu. Niektorých bili alebo napichovali ihlami, iných vyzliekli a nechali zamrznúť v snehu. Podľa legendy sa Báthory dokonca kúpala v krvi svojich panenských obetí a verila, že to jej zachová žiarivú a mladistvú pokožku.