Vesmír

Ďalší úspešný let spoločnosti Blue Origin. William Shatner je najstarším človekom, ktorý letel do vesmíru.

Spoločnosť Blue Origin, ktorú vlastní miliardár Jeff Bezos, oslávila v stredu 13. októbra 2021 už druhý úspešný let s posádkou do vesmíru. Štvorčlennú posádku na hranicu zemskej atmosféry vyniesla znovu použiteľná raketa New Sheppard. Tentoraz bol členom štvorčlennej posádky na palube aj známy herec zo Star Treku William Shatner. V seriáli si zahral postavu kapitána… Prečítať celé

Spoločnosť Blue Origin, ktorú vlastní miliardár Jeff Bezos, oslávila v stredu 13. októbra 2021 už druhý úspešný let s posádkou do vesmíru. Štvorčlennú posádku na hranicu zemskej atmosféry vyniesla znovu použiteľná raketa New Sheppard.

Tentoraz bol členom štvorčlennej posádky na palube aj známy herec zo Star Treku William Shatner. V seriáli si zahral postavu kapitána Kirka. Spolu s ním do vesmíru leteli dvaja platiaci zákazníci a tiež zamestnankyňa spoločnosti Blue Origin. Prvým zákazníkom bol Chris Boshuizen, spoluzakladateľ satelitnej spoločnosti Planet Labs. Glen de Vries, spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Medidata, bol druhým cestujúcim a posledným členom posádky bola Audrey Powers, ktorá je viceprezidentkou spoločnosti Blue Origin pre misie a letovú prevádzku.

Raketa New Sheppard vzlietla z kozmodrómu spoločnosti Blue Origin blízko mesta Van Horn v americkom štáte Texas o 16:50 nášho času. Počas letu ktorý trval približne 10 minút sa dostali pasažieri do výšky zhruba 66 míľ, čo je okolo 105 km. Posádka mohla tiež nakrátko zažiť bezváhový stav.

Let rakety New Sheppard [Blue Origin]

Let rakety New Sheppard [Blue Origin]

Najhlbší zážitok

„To, čo ste mi dali, je najhlbší zážitok,“ povedal po návrate William Shatner Jeffovi Bezosovi. Herec ďalej povedal, že let bol mimoriadnym zážitkom plným emócií a pocitov z ktorých dúfa, že sa nikdy nedostane a navždy si chce udržať to, čo cíti teraz. Shatner vyhlásil, že každý by mal vidieť to, čo videl on a zážitok z prechodu atmosférou do temnoty vesmíru opísal ako cestu po smrti.

Prvý let spoločnosti Blue Origin s posádkou v rakete New Sheppard sa uskutočnil 20. júla. Členom posádky bol vtedy aj Jeff Bezos s jeho bratom Markom Bezosom. Ďalším cestujúcim bol Oliver Daemen (18), ktorý sa tým stal najmladším človekom letiacim do vesmíru a pilotka Wally Funk. Tá sa vo veku 82 rokov stala najstaršou ženou, ktorá sa dostala do vesmíru a svojho času aj najstarším človekom.

V stredu ju však William Shatner prekonal a vo veku 90 rokov prevzal pozíciu najstaršieho človeka letiaceho do vesmíru. Taktiež sa vďaka tomuto letu stal Chris Boshuizen tretím Austrálčanom vo vesmíre.

Najnovšia posádka rakety New Sheppard [Blue Origin]

Najnovšia posádka rakety New Sheppard [Blue Origin]

Inzercia

Rakety spoločnosti Blue Origin

Raketa New Sheppard bola pomenovaná po astronautovi Alanovi Sheppardovi a je aktuálne hlavnou raketou spoločnosti Blue Origin. Nakoľko je raketa suborbitálna, nemôže dosiahnuť dostatočnú rýchlosť, aby sa dostala na obežnú dráhu Zeme. Dokáže však vyniesť posádku a experimenty na okraj vesmíru, kde môžu v kapsule na niekoľko minút zažiť beztiažový stav. Kapsula má miesto pre šiestich pasažierov a každý pasažier má svoje okno pri sedadle. New Sheppard je autonómna raketa, takže na palube sa nenachádzajú žiadni piloti. Znovu použiteľná raketa na svoj návrat využije svoj motor a pristane vertikálne, zatiaľ čo kapsula pristane pomocou padákov.

Aká je cena?

Hlavným konkurentom spoločnosti Jeffa Bezosa v odvetví vesmírneho turizmu je spoločnosť Virgin Galactic. Tá si za miesto na palube jej raketoplánu VSS Unity pýta 450 000 dolárov. Spoločnosť Blue Origin však zatiaľ svoju cenu lístka do vesmíru nezverejnila.

 

 

Zdroje: Blue Origin, The Verge, 9News, Space.com

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.