Najlepšie reštaurácie

Rebríček 50 najlepších reštaurácií za rok 2021

Cena 50 najlepších svetových reštaurácií Vďaka viac ako 1000 expertom na kulinárstvo, ako aj auditovanému hlasovaciemu procesu, môžeme každý rok sledovať rebríček 50 najlepších reštaurácii sveta. Ocenenie The World’s 50 Best Restaurant Awards ponúka prehľad najlepších destinácií pre unikátne kulinárske zážitky. Takisto slúži ako ukazovateľ globálnych gastronomických trendov. Minulý rok súťaž odložila pandémia, no tohto… Prečítať celé
Vydané 17. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Cena 50 najlepších svetových reštaurácií

Vďaka viac ako 1000 expertom na kulinárstvo, ako aj auditovanému hlasovaciemu procesu, môžeme každý rok sledovať rebríček 50 najlepších reštaurácii sveta. Ocenenie The World’s 50 Best Restaurant Awards ponúka prehľad najlepších destinácií pre unikátne kulinárske zážitky. Takisto slúži ako ukazovateľ globálnych gastronomických trendov. Minulý rok súťaž odložila pandémia, no tohto roku je rebríček 50 najlepších reštaurácií späť. Po prvýkrát dominovala jedna krajina – Dánsko spolu so svojimi dvoma reštauráciami v Kodani. Na prvom mieste sa umiestnila reštaurácia Noma a druhé miesto obsadila reštaurácia Geranium v Kodani. Slávnostné udeľovanie cien sa konalo 5. októbra v belgických Antverpách.

rebríček 50 najlepších reštaurácií

Geranium – druhá najlepšia reštaurácia na svete za rok 2021 Zdroj:www.geranium.dk

Viac ako len zoznam

Ocenenie 50 najlepších svetových reštaurácií je viac ako len zoznam. Je oslavou univerzálnosti kuchýň, ktorej sa taktiež venuje #50BestTalks.

Ide o sériu živých kulinárskych konferencií a podujatí, ako aj eventy sústredené na gastronómiu konkrétneho regiónu ( napr. 50 najlepších reštaurácií v Ázii a Latinskej Amerike a nový zoznam reštaurácií na Strednom východe či v severnej Afrike, ktorý debutuje budúcu jar). Vďaka sociálnym médiám a viac ako dvom miliónom milovníkom jedál, má značka prostredníctvom svojich kanálov dosah na globálnu gastronomickú komunitu.

V apríli 2021 uviedla spoločnosť 50 Best na trh prvé vydanie 50 Next – nový ročný zoznam mladých ľudí, ktorí vytvárajú a formujú budúcnosť gastronómie. Zoznam nie je hodnotený a jeho cieľom je inšpirovať, posilniť a prepojiť mladú generáciu. Posúvajú hranice a svoje kreatívne nápady premieňajú na skutočnosť. V čase, keď sa gastroturizmus tešil stále väčšej popularite,  si ocenenie The World’s 50 Best Restaurant Awards vyslúžilo svoju legitimitu ako kompas pre začínajúcich gurmánov, kuchárov a kulinárske trendy ukazujúce jemnosť, no zároveň zložitosť svetových kuchýň.

Od založenia zoznamu v roku 2002 predstavujú európske, príležitostne aj americké reštaurácie svetovo najlepšie gastro podniky. Ročné poradie organizované britskou mediálnou spoločnosťou William Reed Media, nebolo v minulom roku kvôli pandémii zverejnené.

Noma – najlepšia reštaurácia na svete za rok 2021 Zdroj: Facebook Noma

Noma – opäť najlepšia na svete

V tomto roku patrí prvé miesto asi najznámejšiemu menu v gastronómii – škandinávskej reštaurácii Noma. Reštauráciu ocenenú tromi hviezdami Michelin vedie dánsky šéfkuchár René Redzepi. Prvýkrát bola otvorená v kodanskej štvrti Christianshavn v roku 2003 a v roku 2010 získala prvé miesto v rebríčku 50 najlepších reštaurácií na svete. Noma je známa svojou „novou severskou kuchyňou“ a šéfkuchár Redzepi v nej ponúka tri druhy menu každý rok – morské plody (ocean season), zeleninové menu (vegetable season) a menu z diviny a lesov (game and forest season). Aktuálne sa podáva menu z diviny a lesov, za ktoré si zaplatíte 2800 dánskych korún (376,33 €) na osobu. Párovanie vína stojí ďalších cca 241€ a každé menu obsahuje asi 20 chodov. Menu sa mení v rámci každej sezóny, a teda zážitky z jedla by nemali byť nikdy rovnaké.

Pri udeľovaní cien v roku 2019 bolo zavedené nové pravidlo, ktoré nedovoľovalo predchádzajúcim víťazom prvého miesta zaradiť sa do zoznamov nasledujúcich rokov. Udialo sa to kvôli tomu, že isté reštaurácie zastávali rebríček najlepších viac ako 10 rokov. Noma bola však v roku 2016 zatvorená a následne znovu otvorená v roku 2018 na novom mieste v Kodani. Práve vďaka tomu bola reštaurácia schopná znovu súťažiť.

Škandinávska reštaurácia Noma Zdroj: Instagram theworlds50best

Rebríček 50 najlepších reštaurácií za rok 2021

Šesťvrstvový tart s malinami a rebarborou, ktorý sa podáva v Nome v rámci letného menu. Zdroj: twitter restaurant noma

Najlepší z najlepších

Predchádzajúci víťazi prvého miesta sa nazývajú „najlepší z najlepších“ (The best of the Best). Noma sa čoskoro pripojí k siedmim reštauráciám na tomto zozname, medzi ktoré patrí napríklad El Bulli v Španielsku, The Fat Duck v Spojenom Kráľovstve, The French Laundry v USA či víťaz za rok 2019 – Mirazur z francúzskeho Mentonu.

V tohtoročnom zozname 50 najlepších reštaurácií dominovala Európa, v ktorej sa nachádza viac ako polovica rebríčka. Ázia obsadila takisto veľkú časť, pričom singapurská reštaurácia Odette (8.miesto) získala najvyššie umiestnenie na kontinente. Do zoznamu sa dostala Južná Amerika so šiestimi miestami, pričom dve reštaurácie sa dostali do prestížnej desiatky. Nechýba ani Afrika s reštauráciou Wolfgat na 50. mieste. Španielsko si vyslúžilo ocenení šesť.

Podniky vyberá asi 1040 odborníkov z priemyslu, ktorí sa označujú pod pojmom „akadémia“. Patria k nim food writeri, kritici, kuchári a majitelia reštaurácií z 26 regiónov z celého sveta. V každom regióne sa každoročne mení najmenej 25% členov akadémie. Každý člen si vyberie 10 reštaurácií. „Neexistujú žiadne stanovené požiadavky a reštaurácie sú vyberané podľa uváženia členov,“ povedal William Drew, riaditeľ obsahu pre The World’s 50 Best Restaurant.

Zdroje: www.theworlds50best.com , www.edition.cnn.com , www.cnbc.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com