Klinická štúdia odhalila pozitívne účinky liečiva proti alopécii. Ide o jedinú dostupnú liečbu pre deti

Alopecia aerata je autoimúnne ochorenie, ktorého typickým znakom je náhle vypadávanie vlasov. V určitých prípadoch dochádza k úplnej strate ochlpenia, pričom výnimku netvoria ani obočie a mihalnice. Ako uvádza portál noviny.sk, v praxi ide o situáciu, kedy imunitný systém tela napadne vlasové folikuly, čím sa zastaví rast vlasov. Spúšťač danej imunitnej reakcie nie je doposiaľ… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Alopecia aerata je autoimúnne ochorenie, ktorého typickým znakom je náhle vypadávanie vlasov. V určitých prípadoch dochádza k úplnej strate ochlpenia, pričom výnimku netvoria ani obočie a mihalnice.

Ako uvádza portál noviny.sk, v praxi ide o situáciu, kedy imunitný systém tela napadne vlasové folikuly, čím sa zastaví rast vlasov. Spúšťač danej imunitnej reakcie nie je doposiaľ známy, avšak jednou z príčin môžu byť faktory v podobe prostredia, genetiky a stresu.

Svojím výskytom je známa aj ako jedna z najčastejších porúch vypadávania vlasov, pričom postihuje pacientov všetkých etník a pohlaví. Výnimku netvoria ani mladší jedinci, nakoľko sa zväčša prejaví u ľudí mladších ako 30 rokov. Vyskytnúť sa však môže v akomkoľvek veku, preto je jej existencia možná aj u detí.

Ako ju rozoznať?

Vypadávanie vlasov je všeobecný problém, ktorý postihuje mužov a ženy v určitom veku. Alopecia aerata je však už akútnejší jav, ktorý sa dá rozoznať špecifickými znakmi.

Podľa portálu MojaLekáreň.sk k strate ochlpenia dochádza najčastejšie v chladnom počasí. V počiatočnom stave sa na pokožke hlavy, ale aj iných miestach tela, objavujú menšie časti úplne bez porastu. Postupne sa ich výskyt zväčšuje, na základe čoho sa vytvorí plešina. Jedným z typických znakov je aj to, že k uvedeným zmenám zvyčajne dôjde v krátkom časovom horizonte.

alopécia a liečba

Alopécia sa v mnohých prípadoch spája aj s inými ochoreniami. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

V určitých fázach sa môže stať, že niektoré lysiny začnú pomaly zarastať, pričom na iných miestach sa začnú vytvárať nové. V prípade alopécie u detí dochádza aj k defektom nechtov v podobe ich začervenania alebo zhrboľatenia.

Postup liečby je u každého jedinca individuálny. Kým niekoho daná porucha sprevádza celý život, existujú prípady, kedy k strate vlasov dochádza len raz. To isté platí aj pre zotavenie, nakoľko nie každému musia dorásť späť.

Uvedená porucha sa spája aj s rôznymi chronickými problémami, ku ktorým patrí napríklad astma, alergia či niektoré postihnutie, napríklad v podobe Downovho syndrómu.

Možnosti liečby

Síce sa alopécia nedá liečiť, aj cez to existujú rôzne prostriedky, ktoré pomáhajú jej priebeh zmierniť. Patria k ním napríklad kortikosteoridy alebo imunoliečba, ktorých cieľom je podporiť rast vlasov.

Avšak aj po opätovnom náraste môže dôjsť k recidíve, dodáva portál noviny.sk. Z štatistického hľadiska existuje len 30 % diagnostikovaných zažije dlhotrvajúce obdobie, počas ktorého nedochádza k vypadávaniu vlasov. Horšej prognóze sú vystavení najmä ľudia, u ktorých sa ochorenie spustilo v mladom veku.

alopécia a liečba

Vypadávanie vlasov je typické pre určitý vek. Zdroj: pexels.com

Vzhľadom na to, že ide o autoimúnny typ poruchy, existuje pravdepodobnosť spojenia s inými chorobami. Zvyčajne ide o autoimunitnú hemolytickú anémiu, celiakiu, lupus či alergickú nádchu a astmu. Zároveň sa môžu u pacientoch spustiť psychické a emocionálne ťažkosti, najmä pokiaľ ide o maloletých.

Potreba vhodného liečiva

Síce sa v súčasnosti diskutuje o nedostupnosti lieku na toto zákerné ochorenie, portál ScienceAlert uvádza, že nedávna klinická štúdia poukázala na sľubné výsledky liečiva proti alopécii. Ide o jeho perorálnu formu, pričom stačí, pokiaľ ho pacient bude konzumovať denne po dobu niekoľkých mesiacov.

Dobrou správou je aj to, že Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil jeho použitie u osôb starších ako 12 rokov.

Pokiaľ sa pozrieme na výsledky klinických štúdií, v ich druhom a treťom štádiu uvedený liek zvrátil až 80 % vypadávania vlasov u takmer štvrtiny všetkých pacientov. Na základe toho sa polemizuje, že ide o jeden z mála spôsobov liečby ťažkej alopécie, ktorý je účinný pre väčší počet ľudí. Zároveň ide o jedinú dostupnú liečbu pre deti.

alopécia a liečba

K alopécii môže dôjsť aj počas detstva. Zdroj: pexels.com

Podobný liek bol schválený Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv už v roku 2022, pričom bol určený výlučne len pre dospelých. Súčasne vyvinuté liečivo bude v nasledujúcich týždňov dostupné pre pacientov, pričom pôjde o potrebnú alternatívu liečby.

„Zatiaľ čo sa u pacientov môžu začať prejavovať príznaky alopecie areata v akomkoľvek veku, u väčšiny ľudí sa začnú prejavovať príznaky v tínedžerskom, dvadsiatom alebo tridsiatom roku života,“ vysvetľuje potrebu liečiva v tlačovej správe spoločnosti Pfizer dermatologička Brittany Craiglow.

Pokiaľ sa vrátime k štatistikám štúdie, pacienti, ktorí disponovali ochorením dlhšie, mali tendenciu vykazovať horšie výsledky. Z daného zistenia vyplýva, že liek je najúčinnejší v skorých štádiách autoimúnnej poruchy.

Pokračujte na ďalší príspevok »