Čítanie na 5 min.
Klinická štúdia odhalila pozitívne účinky liečiva proti alopécii. Ide o jedinú dostupnú liečbu pre deti
Alopécia, Alopecia areata, Autoimúnne ochorenie, Imunitná porucha, liečba, liek, Ľudia, Pacienti, Vývoj liečiva, Zaujímavosti, Zdravie

Alopecia aerata je autoimúnne ochorenie, ktorého typickým znakom je náhle vypadávanie vlasov. V určitých prípadoch dochádza k úplnej strate ochlpenia, pričom výnimku netvoria ani obočie a mihalnice.
Ako uvádza portál noviny.sk, v praxi ide o situáciu, kedy imunitný systém tela napadne vlasové folikuly, čím sa zastaví rast vlasov. Spúšťač danej imunitnej reakcie nie je doposiaľ známy, avšak jednou z príčin môžu byť faktory v podobe prostredia, genetiky a stresu.
Svojím výskytom je známa aj ako jedna z najčastejších porúch vypadávania vlasov, pričom postihuje pacientov všetkých etník a pohlaví. Výnimku netvoria ani mladší jedinci, nakoľko sa zväčša prejaví u ľudí mladších ako 30 rokov. Vyskytnúť sa však môže v akomkoľvek veku, preto je jej existencia možná aj u detí.
Ako ju rozoznať?
Vypadávanie vlasov je všeobecný problém, ktorý postihuje mužov a ženy v určitom veku. Alopecia aerata je však už akútnejší jav, ktorý sa dá rozoznať špecifickými znakmi.
Podľa portálu MojaLekáreň.sk k strate ochlpenia dochádza najčastejšie v chladnom počasí. V počiatočnom stave sa na pokožke hlavy, ale aj iných miestach tela, objavujú menšie časti úplne bez porastu. Postupne sa ich výskyt zväčšuje, na základe čoho sa vytvorí plešina. Jedným z typických znakov je aj to, že k uvedeným zmenám zvyčajne dôjde v krátkom časovom horizonte.

Alopécia sa v mnohých prípadoch spája aj s inými ochoreniami. Zdroj: pexels.com
V určitých fázach sa môže stať, že niektoré lysiny začnú pomaly zarastať, pričom na iných miestach sa začnú vytvárať nové. V prípade alopécie u detí dochádza aj k defektom nechtov v podobe ich začervenania alebo zhrboľatenia.
Postup liečby je u každého jedinca individuálny. Kým niekoho daná porucha sprevádza celý život, existujú prípady, kedy k strate vlasov dochádza len raz. To isté platí aj pre zotavenie, nakoľko nie každému musia dorásť späť.
Uvedená porucha sa spája aj s rôznymi chronickými problémami, ku ktorým patrí napríklad astma, alergia či niektoré postihnutie, napríklad v podobe Downovho syndrómu.
Možnosti liečby
Síce sa alopécia nedá liečiť, aj cez to existujú rôzne prostriedky, ktoré pomáhajú jej priebeh zmierniť. Patria k ním napríklad kortikosteoridy alebo imunoliečba, ktorých cieľom je podporiť rast vlasov.
Avšak aj po opätovnom náraste môže dôjsť k recidíve, dodáva portál noviny.sk. Z štatistického hľadiska existuje len 30 % diagnostikovaných zažije dlhotrvajúce obdobie, počas ktorého nedochádza k vypadávaniu vlasov. Horšej prognóze sú vystavení najmä ľudia, u ktorých sa ochorenie spustilo v mladom veku.

Vypadávanie vlasov je typické pre určitý vek. Zdroj: pexels.com
Vzhľadom na to, že ide o autoimúnny typ poruchy, existuje pravdepodobnosť spojenia s inými chorobami. Zvyčajne ide o autoimunitnú hemolytickú anémiu, celiakiu, lupus či alergickú nádchu a astmu. Zároveň sa môžu u pacientoch spustiť psychické a emocionálne ťažkosti, najmä pokiaľ ide o maloletých.
Potreba vhodného liečiva
Síce sa v súčasnosti diskutuje o nedostupnosti lieku na toto zákerné ochorenie, portál ScienceAlert uvádza, že nedávna klinická štúdia poukázala na sľubné výsledky liečiva proti alopécii. Ide o jeho perorálnu formu, pričom stačí, pokiaľ ho pacient bude konzumovať denne po dobu niekoľkých mesiacov.
Dobrou správou je aj to, že Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil jeho použitie u osôb starších ako 12 rokov.
Pokiaľ sa pozrieme na výsledky klinických štúdií, v ich druhom a treťom štádiu uvedený liek zvrátil až 80 % vypadávania vlasov u takmer štvrtiny všetkých pacientov. Na základe toho sa polemizuje, že ide o jeden z mála spôsobov liečby ťažkej alopécie, ktorý je účinný pre väčší počet ľudí. Zároveň ide o jedinú dostupnú liečbu pre deti.

K alopécii môže dôjsť aj počas detstva. Zdroj: pexels.com
Podobný liek bol schválený Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv už v roku 2022, pričom bol určený výlučne len pre dospelých. Súčasne vyvinuté liečivo bude v nasledujúcich týždňov dostupné pre pacientov, pričom pôjde o potrebnú alternatívu liečby.
„Zatiaľ čo sa u pacientov môžu začať prejavovať príznaky alopecie areata v akomkoľvek veku, u väčšiny ľudí sa začnú prejavovať príznaky v tínedžerskom, dvadsiatom alebo tridsiatom roku života,“ vysvetľuje potrebu liečiva v tlačovej správe spoločnosti Pfizer dermatologička Brittany Craiglow.
Pokiaľ sa vrátime k štatistikám štúdie, pacienti, ktorí disponovali ochorením dlhšie, mali tendenciu vykazovať horšie výsledky. Z daného zistenia vyplýva, že liek je najúčinnejší v skorých štádiách autoimúnnej poruchy.