Zodpovedný protest za slobodné univerzity

Aktuálne: Akademická obec sa búri voči novele zákona. Spísali petíciu a vyšli do ulíc

Protestujúci sa o jednej hodine popoludní stretli na Šafárikovom námestí pred budovou Univerzity Komenského. Odtiaľ kráčali až na Námestie slobody, kde bolo pripravené pódium pred Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Informuje spravodajský portál webnoviny.sk tlačovej agentúry SITA. Univerzita Komenského v Bratislave, ako hlavný organizátor protestu, rozdávala účastníkom žlté respirátory. Áno reforme,… Prečítať celé

Protestujúci sa o jednej hodine popoludní stretli na Šafárikovom námestí pred budovou Univerzity Komenského. Odtiaľ kráčali až na Námestie slobody, kde bolo pripravené pódium pred Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Informuje spravodajský portál webnoviny.sk tlačovej agentúry SITA. Univerzita Komenského v Bratislave, ako hlavný organizátor protestu, rozdávala účastníkom žlté respirátory.

Áno reforme, nie politizácii

Rektor Univerzity Komenského Marek Števček pri príležitosti Zodpovedného protestu za slobodné univerzity udelil študentom na utorok poobede rektorské voľno. Vďaka tomu možnosť osobne sa zúčastniť protestu.

„V roku 1989 som ešte ako žiak základnej školy cítil revolučnú atmosféru novembrových námestí. Je smutné, že 32 rokov po Nežnej revolúcii musíme opäť vyjsť do ulíc, aby sme sa postavili za slobodu univerzít. Ale inak nemôžeme. Každá generácia zažije momenty, kedy už nemôže mlčať a musí sa vzoprieť arogancii moci. Ten čas práve nadišiel,“ povedal Marek Števček.

Viac ako tisíc protestujúcich vyjadrilo nespokojnosť s novelou zákona, ku ktorej sa v piatok (12. 11.) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Na transparentoch bolo vidieť slogany, ako „vaša novela nestojí za veľa“ či „áno reforme, nie politizácii“. Informuje TASR.

Problematická novela

„Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) stále vidí obrovský priestor na politizáciu v rámci predloženej novely. Vidíme tam veľmi veľa problémov a ak ich neodstránime, tak si bude môcť úradujúci minister školstva robiť s vysokými školami, čo chce,“ vyjadril sa Filip Šuran, predseda ŠRVŠ. Zdôraznil, že ak budú odstránené problémy, vedia si predstaviť, že by bola novela predložená aj v Národnej rade SR.

Najzásadnejšie výhrady proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd. Problémom je voľba rektora, postavenie rektora a aj oklieštenie kompetencií akademického senátu. Univerzity nesúhlasia ani s odčerpávaním finančných prostriedkov pre verejné vysoké školy v prospech súkromných vysokých škôl. V tejto súvislosti vznikla aj petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, ktorú doposiaľ podpísalo okolo 17.000 ľudí.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil povedal, že sú za dobré reformy školstva. Tvrdí, že je potrebné zvýšiť kvalitu vzdelávania, tiež aj uplatňovať európske a svetové poznatky do výučby.

Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra. Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie.

„Ja som apeloval na vedenie ministerstva, aby sa zachovalo slušne a pozvalo na rozporové konanie každého, kto vzniesol pripomienku. Ak zákon nestiahnu, tak záleží od toho, ako sa postavia k pripomienkam,“ povedal s tým, že väčšina pripomienok sa týka práve stiahnutia návrhu novely zákona.

Reakcia politikov

Ministerstvo školstva novelu stiahnuť neplánuje. Počas utorkového rokovania vlády to povedal štátny tajomník rezortu Ľudovít Paulis. Zároveň podotkol, že v súčasnom platnom znení zákona je možnosť politizácie omnoho väčšia, pričom ich návrhu dosah ministerstva zásadne obmedzuje.

Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera sú protesty študentov dôsledkom nedorozumenia. Vyjadril sa na sociálnej sieti a s organizátormi protestov sa chce stretnúť. Premiér tvrdí, že úlohou reformy vysokých škôl nie je zasiahnuť do ich autonómnosti.

„Reforma riadenia vysokých škôl podporuje akademické slobody smerom ku kvalitnému výskumu, tvorivej činnosti a dosiahnutiu merateľných výsledkov, a to najlepšie v medzinárodnom kontexte. Je hlbokým nedorozumením tvrdiť opak,“ poznamenal Heger.

Opozícia má na problém iný názor. Podľa Petra Pellegriniho, lídra opozičnej strany Hlas, chce vláda bojovať s univerzitami i so študentami. „Jasne vidíme snahu o politické obsadenie vedenia našich slovenských univerzít a spolitizovanie akademickej obce,“ vyhlásil Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii.

A čo ďalej?

„Môj osobný dojem je, že protestné akcie budú nejakým spôsobom pokračovať. Veríme však v slušný a kultivovaný dialóg,“ povedal Števček. Ak ich požiadavky nebudú vyslyšané, tak sa akademická obec bude radiť, ako postupovať ďalej.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »