Nové trendy

Cluttercore: anti-minimalistický trend oslavujúci neporiadok

Pandémia zmenila náš každodenný rytmus aj vzťah k okolitému svetu. Donútila nás zostať doma, prehodnotiť niektoré svoje postoje, zamyslieť sa nad svojim životom a vrátiť sa späť k budovaniu pevných medziľudských vzťahov. A zmenila aj náš vzťah k domovu. Kedysi v priestoroch, ktoré sme videli len na začiatku a konci dňa, musíme tráviť väčšinu svojho… Prečítať celé
Vydané 18. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
Cluttercore

Zdroj: Twitter

Pandémia zmenila náš každodenný rytmus aj vzťah k okolitému svetu. Donútila nás zostať doma, prehodnotiť niektoré svoje postoje, zamyslieť sa nad svojim životom a vrátiť sa späť k budovaniu pevných medziľudských vzťahov. A zmenila aj náš vzťah k domovu. Kedysi v priestoroch, ktoré sme videli len na začiatku a konci dňa, musíme tráviť väčšinu svojho času. Detské izby sa premenili na študovne, spálne na pracovne, obývačky na svätyne oddychu a premýšľania.

Pre niektorých to znamenalo vypratávanie starých a nepotrebných vecí a robenie veľkých poriadkov, ktoré sa počas roka nestíhali. Pre iných to znamenalo, že sa začali obklopovať vecami, ktoré majú radi.

„Chceme sa cítiť bezpečne, pohodlne, chceme sa cítiť chránení a opatrovaní, veci môžu pôsobiť doslova ako zámotok, v ktorom sa cítime bezpečne.“  Jennifer Howard, autorka knihy: Neporiadok: neuprataná história

My aesthetic is cluttercore.
byu/kiitamus inhouseplants

Minimalizmus vs Maximalizmus

Najkontroverznejší trend sezóny, ak nie roka, sa prejavil v podobe nočnej mory minimalistov.

Šťastie, búrlivosť, komplexnosť, rozprávanie príbehov. Cluttercore ponúka celkom iný pohľad na dizajn než doteraz  naordinovaný minimalizmus.

Minimalizmus v umení a v živote

Cluttercore

Sociálne médiá pomenovali toto nové hnutie #cluttercore. Tento hashtag dosiahol viac ako 13 miliónov zobrazení na TikToku a viac ako 7 000 zmienok na Instagrame. Po desaťročiach, keď sa hovorilo, aby ľudia boli zdržanliví vo výbere vecí a zameriavali sa len na to podstatné, čo naozaj využívajú, prišiel nový trend, ktorý hovorí o presnom opaku.

Cluttercore nie je o tom, že zaplníte miestnosti vecami, ale o tom, že máte radi to, čo už vlastníte. V rapídne meniacom sa svete, uchovávanie materiálnych spomienok pomáha ľuďom zabudnúť na chvíľu a zahĺbiť sa do pokojných myšlienok na minulosť. Pocit hojnosti minulosti je to, prečo je cluttercore práve teraz taký príťažlivý.

Nepotrebné veci

Bohatšie krajiny vyhadzujú každý rok tony vecí a často ich vyhadzujú do chudobnejších krajín, ktoré nemajú infraštruktúru na ich správnu likvidáciu, čím decimujú miestnu krajinu. V tomto kontexte maximalizmus nabáda, aby ľudia nevyhadzovali zbytočne veci, len kvôli tomu, že ich nevyužívajú. Rovnako ako minimalizmus tiež podporuje nakupovanie kvalitných a jedinečných kúskov, ktoré majú pre človeka citový význam.

5 spôsobov ako implementovať cluttercore do domácnosti

Môže sa zdať ľahké začleniť cluttercore do našich domovov, ale v skutočnosti to tak nemusí byť. Predsa len, ľahšie sa povie, ako urobí.

1. Kombinujte kontrastné dobové štýly

Kombinujte predmety z rôznych historických období a geografických regiónov. Trendy sú dobové výšivky, tkáčske výrobky, netradičný nábytok a bujaré dekorácie. Niekedy sa tento štýl môže označovať ako starosvetská elegancia spojená s nádychom exotiky.

2. Zhrňte svoj neporiadok na jedno miesto

Náhodný neporiadok pôsobí vizuálne mätúco, preto je vždy najlepšie neporiadok zoradiť, napríklad do skriniek, na police, zoskupiť na stôl alebo na kozub. Alebo zavesiť veľa malých obrázkov do skupiny na stenu, zoradiť džbány na vrchu kuchynskej skrinky, zhromaždiť mušle v miske a podobne.

3. Kontrastné doplnky

Britský interiérový dizajnér Matthew Williamson navrhuje, aby sme sa v rámci interiérových doplnkov nedržali jedného striktného štýlu, ale naplnili náš domov množstvom krásnych vecí vrátane odvážnych starožitností a vintage kúskov.

„Nikdy neprestaňte hľadať, vždy sa oddávajte svojej zvedavosti, a ak sa vám niečo páči, prineste si to domov. Je to vždy pomalší spôsob hľadania toho, čo potrebujete, ale keď to raz máte, budete to milovať navždy.“ Mathew Williamson

4. Vystavte svoje veci na obdiv

„Viac je vždy viac,“  tvrdí Martin Waller, zakladateľ svetového dizajnérskeho domu Andrew Martin.

5. Nezabudnite nechať voľný priestor

Ak chcete, aby váš domov vyzeral cluttercore cool, nie len ako zaprataný sklad, zvoľte si ucelenú farebnú paletu, usporiadajte zbierky do vitrín a ponechajte niekoľko pokojných miest. Na vytvorenie priestoru na dýchanie stačí jedna čistá plocha alebo prázdna stena v rámci vášho maximalistického interiéru.

cluttercore

Ilustračná foto: Chris Lawton

Pokračujte na ďalší príspevok »