1.časť

Najšialenejší diktátori sveta

Séria článkov o najšialenejších diktátoroch sveta – 1.časť FRANCISCO MACÍAS NGUEMA   HLAVNÉ HROTY: Bol kanibal, rivalov zaživa sťahoval z kože a jedol im mozgy. Nechal zastreliť 150 politických oponentov vojakmi oblečenými ako Santa Claus. Užíval obrovské množstvo halucinogénnych drog a viedol rozhovory s imaginárnymi bytosťami.   Bol prezidentom Rovníkovej Guiney a mal ohromujúci komplex… Prečítať celé
Vydané 18. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Séria článkov o najšialenejších diktátoroch sveta – 1.časť

Francisco Macías Nguema. Zdroj: youtube.com

FRANCISCO MACÍAS NGUEMA

 

HLAVNÉ HROTY:

  1. Bol kanibal, rivalov zaživa sťahoval z kože a jedol im mozgy.
  2. Nechal zastreliť 150 politických oponentov vojakmi oblečenými ako Santa Claus.
  3. Užíval obrovské množstvo halucinogénnych drog a viedol rozhovory s imaginárnymi bytosťami.

 

Bol prezidentom Rovníkovej Guiney a mal ohromujúci komplex menejcennosti. Zo strachu pred šikovnými ľuďmi dal postaviť slovo „intelektuál“ mimo zákon, zavrel všetky knižnice a ľudia, ktorí nosili okuliare, boli údajne zabití. Raz dokonca udelil pokutu svojmu ministrovi školstva Grangeovi Molaxovi za použitie slova „intelektuál“ na zasadnutí vlády. O niečo horšie dopadol vládny riaditeľ štatistiky – zverejnil ekonomické odhady, ktoré boli nižšie, ako sa očakávalo a Macías ho dal rozštvrtiť.

 

  • Odhaduje sa, že zabil alebo vyhnal do vyhnanstva jednu tretinu obyvateľov. Do roku 1973 utiekla z krajiny jedna štvrtina občanov Rovníkovej Guiney, vrátane všetkých s akýmikoľvek ekonomickými alebo politickými znalosťami, a najdôležitejšie funkcie dostali členovia jeho rodiny. Predpokladá sa, že jeho éra znamená najväčší exodus utečencov v percentách zo všetkých krajín v modernej histórii.

 

INZERCIA
  • Veril, že Hitler bol „záchrancom Afriky“ a zdieľal aj jeho záľubu v masových popravách. V roku 1975 nechal na štadióne zastreliť 150 politických oponentov vojakmi oblečenými ako Santa Claus.

 

Francisco Macias Nguema. Zdroj: pictolic.com

Inzercia

 

  • Nariadil, aby bola jeho fotografia zavesená pri oltári v každom kostole, a prinútil všetkých kňazov verejne kázať, že „Boh stvoril Rovníkovú Guineu vďaka Papa Macíasovi“ a že „Bez Macíasa by Rovníková Guinea neexistovala“. Nestačili mu ani tieto nariadenia, až nakoniec zakázal všetky náboženské stretnutia a pohreby a zakázal používať kresťanské mená.

 

  • Bol extrémne paranoidný a vyhlásil sa za doživotného vodcu, pričom veľkú časť národnej pokladnice mal v kufroch pod posteľou.

 

  • Bolo známe, že svojich rivalov zaživa sťahoval z kože a zjedol im mozgy. Bol kanibal a tvrdil, že vďaka konzumácií svojich oponentov sa zvyšuje jeho sexuálna zdatnosť.

 

  • Nariadil popravu všetkých manželov žien, po ktorých túžil.

 

 

Francisco Macias Nguema slávnostne otvára administratívnu budovu, rok 1973. Zdroj: pictolic.com

 

  • Veľa času trávil užívaním obrovského množstva halucinogénnych drog a bol známy tým, že viedol rozhovory s imaginárnymi bytosťami.

 

  • Keď nastúpil do úradu, krajina produkovala 38 000 ton kakaa ročne a  po 10 rokoch jeho vlády sa ročná úroda znížila na 3 000 ton. Úroda kávy sa tiež znížila na desatinu toho, čo bolo predtým.

 

  • Macías bol zosadený 3. augusta 1979 a popravený zastrelením 29. septembra. Príslušníci národnej armády sa odmietli zúčastniť na poprave, pretože boli presvedčení, že ak tak urobia Macías by sa po smrti vrátil v podobe tigra a ulovil ich. Nakoniec museli skutok vykonať jednotky z Maroka.

 

Saparmurat Nijazov. Zdroj: twitter.com

SAPARMURAT NIJAZOV

Hlavné hroty:

  1. Napísal knihu Ruhnama, ktorú si občania museli prečítať, aby im bol udelený vodičský preukaz. Kniha bola dokonca vystrelená do kozmu na rakete aby dobyla aj vesmír.
  2. Mladým mužom zakázal fúzy, bradu a dlhé vlasy.
  3. Zakázal balet a operu.

 

Saparmurat Nijazov z Turkménska je často uvádzaný ako jeden z najvýstrednejších diktátorov všetkých čias.

Pomenoval sa Turkmenbashi, čo znamená vodca všetkých etnických Turkménov, a vyhlásil sa doživotným prezidentom Turkménska po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

 

  • Nariadil premenovanie mesiacov v roku, pričom január sa premenoval na Turkmenbashi na počesť jeho vlastného oficiálneho titulu. Dni v týždni dostali nové názvy, pričom utorok sa stal „Dňom mladých“ a sobota „Dňom duchovnosti“.

Prezident Putin a prezident Saparmurat Nijazov. Zdroj: en.kremlin.ru

  • Pomenoval po sebe aj veľa škôl, miest, letísk a dokonca aj meteorit.

 

  • Mladí muži mali zakázané mať bradu, fúzy alebo nosiť dlhé vlasy.

 

  • Zakázal aj operu a balet, pretože boli „zbytočné“, a potom zakázal aj autorádiá a počúvanie hudby na svadbách a iných verejných podujatiach.

Prezidentov portrét počas výročných osláv nezávislosti Turkménska. Zdroj: SITA

  • Keď v roku 1997 po operácii srdca prestal fajčiť, všetci jeho ministri ho museli nasledovať a v celej krajine zakázal fajčenie na verejných miestach.

 

  • Napísal knihu s názvom Ruhnama alebo „kniha duše“, ktorú si občania museli prečítať, aby im bol udelený vodičský preukaz. Kniha bola dokonca vystrelená do kozmu na rakete, pričom oficiálna tlač oznámila, že „kniha, ktorá si podmanila srdcia miliónov na Zemi, teraz dobýva vesmír“. Štúdium Ruhnamy tvorilo tretinu turkménskeho vzdelávacieho systému a každý, kto vstupoval do štátnej služby, musel zložiť skúšku založenú na obsahu knihy, ktorá zahŕňala prísne rady, ktoré čitateľom nariaďujú napríklad to, aby nosili čisté a slušné oblečenie a nejedli hltavo.

 

  • Údajný pokus o atentát na Nijazova v roku 2002 vyvolal tvrdý zásah, ktorý viedol k desiatkam zatknutia. Bývalý minister zahraničných vecí Boris Šichmuradov bol označený za vodcu údajného sprisahania a odsúdený na doživotie po procese v stalinskom štýle, ktorý odvysielala televízia. Súčasťou procesu bolo aj nahraté priznanie, v ktorom povedal, že je narkoman a na útok si najal žoldnierov.

 

Mobutu. Zdroj: twitter.com

MOBUTU

Hlavné hroty:

  1. Večerné správy museli začínať scénou ako zostupuje z oblakov.
  2. Stále nosil čiapky z leopardej kože a drevenú palicu, o ktorej tvrdil, že nesie silu ôsmich mužov.
  3. V paláci mal nainštalované dopravné pásy, ktoré svojim hosťom prinášali šampanské a rôzne lahôdky.

 

Diktátor Zairu (dnes Konžská demokratická republika) Mobutu sa chopil moci v roku 1965 a počas svojej vlády nazhromaždil miliardy dolárov a bol opísaný ako „chodiaci bankový trezor s čiapkou z leopardej kože“.

Jeden z najextravagantnejších diktátorov všetkých čias vo svojej charakteristickej čiapke z leopardej kože a vyrezávanom drevenom žezle s orlom, vďaka svojmu rafinovanému dvoreniu podpory Západu, destabilizácii svojich susedov a korupcii, nechal Zair balansovať na pokraji ekonomického kolapsu.

 

  • Mobutu zakázal komukoľvek inému nosiť klobúky s leopardím vzorom a nosil so sebou drevenú palicu, o ktorej tvrdil, že nesie silu ôsmich mužov.

Prezident Mobutu a Marie-Antoinette Gbiatibwa Gogbe Mobutu. Zdroj: wikidata.org

  • Na začiatku svojej vlády si Mobutu upevnil moc tým, že verejne popravil politických rivalov, separatistov, pučistov a iné hrozby pre jeho vládu – mnohí boli obesení pred veľkým publikom.

 

  • Jeden z jeho palácov nebol vyzdobený len zlatom, mramorom a nábytkom z obdobia Ľudovíta XIV., ale mal nainštalované aj dopravné pásy, ktoré svojim hosťom prinášali šampanské a rôzne lahôdky, zatiaľ čo z reproduktorov sa šírili gregoriánske chorály.

 

  • Mobutu vlastnil flotilu vozidiel Mercedes-Benz, ktoré používal na cestovanie medzi svojimi početnými palácmi, zatiaľ čo infraštruktúra prakticky skolabovala a mnohí pracovníci verejných služieb zostali mesiace bez výplat.

 

  • Mobutu bol známy svojim bohémskym životným štýlom. Plavil sa po Kongu na svojej jachte Kamanyola. V Gbadolite postavil palác, „Versailles džungle“. Na nákupy do Paríža a New Yorku si prenajímal Concorde od Air France a nechal si postaviť vlastné letisko.

Mobutu. Zdroj: schoolforafrica.org

 

  • Mobutu uväznil ľudí, ktorí nemali africké mená, a zmenil si svoje meno na Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu Wa Za ​​Banga („Všemocný bojovník, ktorý vďaka svojej vytrvalosti a nepružnej vôli zvíťaziť ide od dobývania k dobývaniu a zanecháva oheň v jeho stope“).

 

  • Vo svojich rozhodnutiach bol veľmi nevyspytateľný. Napríklad dal vyhodiť svojho ministra zahraničia, potom ho mučil a uväznil a napokon ho prepustil a vymenoval za premiéra. Nie všetci ostatní Mobutuovi poddaní mali také šťastie.

 

  • Mobutu sa považoval za akýsi druh poloboha a prinútil večerné správy, aby začali scénou, ako zostupuje z oblakov. Hlásateľovi a novínárom na niekoľko týždňov zakázal zmieniť sa o niekom inom okrem neho.

 

  • Jeho portréty boli zavesené na mnohých verejných miestach a vládni úradníci nosili špendlíky s jeho portrétom. Držal také tituly ako „Otec národa“, „Mesiáš“, „Spasiteľ ľudu“ a „Najvyšší bojovník“.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.