7 monštruóznych krokodílov, ktoré sú pre ľudí najnebezpečnejšie

Hoci niekoľko predkov krokodílov bolo monštruóznejších ako ich súčasné formy, asi polovica z 23 žijúcich druhov krokodílov na planéte sa považuje za nebezpečných pre ľudí. Krokodíly útočia na ľudské bytosti zo štyroch dôvodov: sú hladní bránia svoje územie bránia svoje mláďatá majú v úmysle zaútočiť na iný druh, – napríklad psa, mačku alebo iné domestikované… Prečítať celé
Vydané 23. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Hoci niekoľko predkov krokodílov bolo monštruóznejších ako ich súčasné formy, asi polovica z 23 žijúcich druhov krokodílov na planéte sa považuje za nebezpečných pre ľudí.

Krokodíly útočia na ľudské bytosti zo štyroch dôvodov:

  1. sú hladní
  2. bránia svoje územie
  3. bránia svoje mláďatá
  4. majú v úmysle zaútočiť na iný druh, – napríklad psa, mačku alebo iné domestikované zviera – ktorý sa náhodou nachádza v blízkosti osoby 

 

Poďme si priblížiť tie skutočne najnebezpečnejšie druhy pre ľudí!

 

Krokodíl morský. Zdroj: commons.wikimedia.org

Krokodíl morský

(Crocodylus porosus)

Krokodíl morský, tiež nazývaný krokodíl lištový, žije predovšetkým v juhovýchodnej Ázii.

Napriek svojmu názvu sa nevyskytujú výlučne v biotopoch so slanou vodou – nachádzajú sa aj v brakických vodách, sladkovodných potokoch a močiaroch.

Dospelý krokodíl morský môže dosiahnuť dĺžku viac ako 6 metrov, a vážiť viac ako 500 kg.

Inzercia

Oficiálne záznamy iba Austrálie a Malajzie, uvádzajú, že medzi rokmi 2000 a 2007 boli tieto krokodíly zodpovedné za takmer 30 samostatných útokov na ľudí! V Austrálii bola štvrtina týchto útokov smrteľná, v Malajzii mala polovica útokov za následok smrť obete.

Krokodíl morský je veľmi agresívny a pre človeka predstavuje vysoké riziko. Sú zaznamenané mnohé prípady úmrtia ľudí, zapríčinených krokodílmi. Podľa predpokladov zabijú krokodíle morské ročne okolo 300 ľudí.

 

Krokodíl nílsky. Zdroj: 123rf.com

Krokodíl nílsky

(Crocodylus niloticus)

S geografickým domovom pokrývajúcim väčšinu Afriky, okrem Sahary a časti Madagaskaru, je krokodíl nílsky doma v rôznych biotopoch tvorených sladkovodnými jazerami a potokmi.

Dospelý jedinec krokodíla nílskeho meria 4 až 6 metrov, a dosahuje hmotnosť okolo 750 kg.

Tento druh si ľahko nárokuje titul najnebezpečnejšieho krokodíla, pretože sa všeobecne predpokladá, že je zodpovedný za viac ako 300 útokov na ľudí ročne!

 

Kajman čierny

(Melanosuchus niger)

Kajman čierny žije na severe Južnej Ameriky a možno ho nájsť na veľkej časti povodia rieky Amazonky, od Peru a Ekvádoru, na východ po Guyanu a Surinam.

Čierny kajman má širokú škálu potravy, živí sa rybami a inými plazmi, ale aj hlodavcami, ako je napríklad kapybara (ktorá môže dorásť až do dĺžky 1,25 metra). Dospelé samce čierneho kajmana často dorastajú do dĺžky viac ako 4 metre.

 

Krokodíl hrotitý. Zdroj: amazon.com

Krokodíl hrotitý

(Crocodylus acutus)

Krokodíl hrotitý, nazývaný aj krokodíl americký, obýva širokú škálu vodných biotopov od južnej Floridy a Mexika, na juh cez karibské ostrovy a Strednú Ameriku až po sever Južnej Ameriky.

Dospelí samci dorastajú do dĺžky približne 5 metrov a vážia neuveriteľných 180 až 450kg!

Americké krokodíly preferujú ako korisť menšie stavovce, no správy o útokoch na ľudí nie sú nezvyčajné. Najmä v Karibskej oblasti nie sú správy o napadnutí človeka týmto druhom vôbec ojedinelé. Útoky však nie sú tak časté a strašné ako pri ich väčších a agresívnejších príbuzných –  krokodíl nílsky alebo morský.

 

Krokodíl bahenný

(Crocodylus palustris)

Krokodíl bahenný, nazývaný aj močiarny, sa vyskytuje v sladkovodných tokoch, mokradiach, jazerách a pomaly tečúcich potokoch, od Iránu po západné okraje juhovýchodnej Ázie.

Ľahko ho spoznáte podľa širokého plochého ňufáka. V dospelosti dorastajú až do veľkosti 4-5 metrov. Hoci sa zvyknú živiť rybami a plazmi, niektorí sa živia aj väčšou korisťou, ako je napríklad jeleň.

 

Gaviál. Zdroj: pixabay.com

Gaviál

(Gavialis gangeticus)

Gaviál obýva rieky severnej Indie a Nepálu.

Vyznačuje sa dlhými a veľmi štíhlymi čeľusťami s ostrými zubami, ktoré zmieta nabok, aby ulovil ryby, svoju hlavnú korisť. Gaviál bežne dosahuje dĺžku asi 3,7 až 4,6 metra. Neútočí na ľudí, ale živí sa mŕtvolami vznášajúcimi sa pri pohrebných obradoch na rieke Ganga.

 

Aligátor severoamerický

(Alligator mississippiensis)

Tieto zúrivé zvieratá žijú v oblasti pobrežia Mexického zálivu, a možno ich nájsť v sladkovodnom prostredí od jazier a potokov, až po močiare. Niektoré však boli spozorované už aj v slanších biotopoch.

Je to druh krokodíla z čeľade aligátorovitých, ktorý je zároveň jedným z dvoch žijúcich druhov aligátorov.

Samci týchto aligátorov väčšinou dosahujú dĺžku okolo 5 až 5,5 m.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.