Aký je váš príbeh? Múzeum rozbitých vzťahov ich zdieľa tisíce

Ak ešte stále ukrývate pod posteľou krabicu s vecami po bývalom partnerovi, toto môže byť inšpiratívny spôsob ako sa ich zbaviť. Od rozchodu k výstave Hovorí sa, že všetko má svoj začiatok a koniec. Pokiaľ ide o spomienky, tie si takéto odôvodnenie často nepripúšťajú. Či už sme si prešli rozchodom bez veľkej drámy alebo nie, spomínanie je… Prečítať celé
Vydané 23. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Od rozchodu k výstave

Hovorí sa, že všetko má svoj začiatok a koniec. Pokiaľ ide o spomienky, tie si takéto odôvodnenie často nepripúšťajú. Či už sme si prešli rozchodom bez veľkej drámy alebo nie, spomínanie je často tým najväčším nepriateľom. Častokrát v našej hlave prevážia dobré zážitky, myslíme na to, čo sme s partnerom prežili miesto toho, aby sme sa naučili žiť sami so sebou.

Ak si prejdeme touto fázou, ostáva nám ďalší druh spomienok –  hmotné. Darované šperky, zabudnuté tričká, stratené nabíjačky. To všetko znie ako predmety zo strát a nálezov. Niekedy je však ťažké odosobniť sa od sentimentálnej hodnoty, ktorú so sebou nesú.

Čo s vecami, ktoré boli kedysi prejavom náklonnosti? zdroj: unsplash.com

Táto myšlienka utkvela v hlave zakladateľom nezvyčajného múzea. Vizuálny umelec Drazen Grubišic a filmová producentka Olinka Vištica sa rozišli v roku 2003. Po spoločnej debate sa rozhodli zozbierať všetko, čo im pripomínalo jeden druhého. O projekte vedeli aj ich priatelia, preto neváhali prispieť vlastnými osobnými predmetmi. Prešli tri roky a na umeleckej výstave predstavili svoju nezvyčajnú zbierku, ktorá už viac nezaberala priestor v ich domácnostiach.

Spomienkové predmety precestovali kus sveta

Prvotný nápad sa teda nespájal so založením múzea. Išlo skôr o vytvorenie miesta, kde mohli zanechať objekty previazané so spomienkami a emóciami. Obaja sa zhodli na tom, že vyhodenie všetkých vecí by bolo voči ich vzťahu neúctivé. „Strávite s niekým časť svojho života. Nie je to niečo, na čo by ste mali navždy zabudnúť,“ tvrdí Drazen.

múzeum

Unikátna zbierka zavítala aj na Slovensko, konkrétne do Nitry. zdroj: instagram.com/brokenships

Dvojica netušila, že ich osobná exhibícia vyvolá veľký záujem. V roku 2010 sa inštalácia premenila na múzeum a doteraz usporiadala 59 výstav v 32 krajinách. Hlavné sídlo nájdete v chorvátskom Záhrebe, od roku 2016 do 2017 ste múzeum mohli navštíviť aj v Los Angeles.

Najrušnejšie obdobie malo Múzeum zlomených vzťahov pred piatimi rokmi, keď ho navštívilo približne 100 000 turistov. Vďaka tomu skončilo na jedenástej priečke spomedzi najpopulárnejších chorvátskych múzeí. Podľa zakladateľov si miesto môžu obzrieť obe skupiny – zadaní aj nezadaní. Buď si začnete svoju polovičku vážiť o niečo viac alebo zistíte, že vaše pocity majú váhu a prešli si nimi aj iní.

Od smutných príbehov k úsmevným

Dnes je v kolekcii zahrnutých viac ako 3000 predmetov a neustále rastie. Kto má záujem, môže prostredníctvom  webstránky anonymne prispieť svojím kúskom po ukončenom vzťahu.

Pri takom počte vecí je nevyhnutné, že každá vyvolá inú emóciu. Žena z Berlína napríklad do zbierky poslala sekeru po tom, čo ňou frustrovane rúbala nábytok svojho bývalého milenca, keď ju opustil pre inú ženu. Neďaleko sekery sú vystavené lístky na olympijské hry v Mexiku z roku 1968. Je pamiatkou na manželstvo trvajúce do roku 1993. Dopĺňa ich krátky odkaz: „Tieto lístky mi vždy priniesli vzrušujúce spomienky, a preto som ich nikdy nemohol zničiť.“

múzeum

Možno vás niekedy prepadla chuť vybiť si zlosť, tá však postupne prejde. zdroj: instagram.com/brokenships

Nie každý príspevok sa však týka rozchodu. Niektoré slúžia ako symbol vzťahu, ktorý nemohol byť naplnený. Príkladom sú svadobné šaty z Istanbulu. Nastávajúci ženích zahynul počas teroristického útoku, pričom týždeň predtým absolvoval s partnerkou predsvadobné fotenie.

Symbolické sú aj dve podprsenky od ženy, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka. Tragické osudy striedajú aj komickejšie situácie. Pán z USA poslal krabicu s instantným cestom na pizzu keď zistil, že ju kvôli pretrvávajúcim zdravotným problémom nemôže konzumovať.

Posuňte to ďalej

Nech už sú okolnosti akékoľvek, ukončenie vzťahu prichádza so značným množstvom stresu, zvyčajne pre obe strany. Napriek tomu, že sme ochromení momentálnym vývojom udalostí, krátko po tom nás dobehne otázka, ako pokračovať.

Trpké, zábavné, smutné, túžobné….neovládame, aký prívlastok dostanú naše pocity, jednoducho to tak cítime. zdroj: unsplash.com

Náhly rozchod zanechá veľa vecí uprostred (najmä ak ste spolu bývali). Musíte sa rozhodnúť, čo je „vaše“, čo je „ich“ a čo je „naše“. Veľa ľudí sa chce ukázať ako „vyššia“ osoba a tvrdohlavo vrátiť ex-partnerovi všetky doterajšie darčeky. Aj keď náhrdelník hodený do tváre bývalého/bývalej znamená chvíľkové víťazstvo, to časom vyprší. Vzťahoví experti radia premeniť bolestivú spomienku na pozitívny čin. Pokojne sa tak môže stať aj skrz múzeum, ktoré zbiera predmety a spomienky z celého sveta.

Zdroje: www.albawaba.com, www.cbc.ca, www.westword.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com