Ľudia, ktorí zmenili svet – Bill Gates

Počítačový génius, špičkový obchodník a manažér, niekoľkonásobný najbohatší človek sveta a najaktívnejší súčasný filantrop. To je iba niekoľko prívlastkov, ktoré patria Billovi Gatesovi, jednej z najikonickejších osobností 20. a 21. storočia.       Exkluzívny základ pre osobnostný rozvoj    Bill Gates, celým menom William Henry Gates III, sa narodil do rodiny firemného právnika a učiteľky a členky správnej […]

Autor
Dátum zverejnenia 19. augusta 2014
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

Počítačový génius, špičkový obchodník a manažér, niekoľkonásobný najbohatší človek sveta a najaktívnejší súčasný filantrop. To je iba niekoľko prívlastkov, ktoré patria Billovi Gatesovi, jednej z najikonickejších osobností 20. a 21. storočia. 

 

   Exkluzívny základ pre osobnostný rozvoj

   Bill Gates, celým menom William Henry Gates III, sa narodil do rodiny firemného právnika a učiteľky a členky správnej rady First Interstate Bank. Okrem toho jeho matka, Mary Maxwell Gatesová, zastávala aj pozíciu členky národnej rady medzinárodnej neziskovej organizácie United Way. Bill sa tak dočkal mimoriadne dobrého rodinného, finančného a morálneho zázemia, vďaka čomu sa v skorom veku stal študentom prestížnej súkromnej strednej školy Lakeside School a neskôr zvučnej Harvardskej univerzity.

   Ešte počas štúdií na strednej škole sa prejavil jeho záujem o elektronické zariadenia. V 70. rokoch 20. storočia boli počítače ešte iba na začiatku svojej cesty, ktorá ešte ani dnes nedovidí na cieľ. Mladý Bill už vtedy získal prácu v jednej z lokálnych počítačových firiem, čím si zabezpečil prístup k vtedajšiemu mini-počítaču PDP-10. Práca s ním sa stala pre Billa natoľko zaujímavá a hodnotná, že onedlho, vo svojich sedemnástich rokoch, bol schopný pripraviť kompletný program pre tvorbu školského rozvrhu. Za tento program dostal dokonca aj štipendium vo výške 4200 USD, čo v danom čase predstavovalo významný finančný obnos.

   V roku 1973 nastúpil na Harvardskú univerzitu, na ktorej spoznal aj Steva Ballmera, neskoršieho šéfa Microsoftu. Zo strednej školy si so sebou priniesol ešte jedného známeho, Paula Allena, s ktorým sa mu podarilo vytvoriť takzvaný interpreter programovacieho jazyka Altair BASIC pre prvý komerčne úspešný počítač Altair 8800. Práve tu je možno hľadať základný stavebný kameň súčasného Microsoft Corporation.

   Micro-Soft

   Aby mohla dvojica Gates a Allen svoj programovací jazyk predať, museli si založiť firmu. Preto v roku 1975 vznika spoločnosť Micro-Soft s jediným produktom – programovacím jazykom Microsoft BASIC. Úspech tohto ich diela bol taký veľký, že určil ďalšie smerovanie firmy a vytvoril kapitál pre agresívnu expanziu. Tá si vyžadovala všetok Gatesov čas, preto v treťom ročníku opustil prestížny Harvard a začal sa naplno venovať firme. Najvýznamnejší zlom v histórii Microsoftu nastal koncom 70. rokov, kedy uzavrel spoluprácu s gigantom IBM. IBM sa v tom čase pripravovalo na vstup do sveta osobných počítačov a Gates sa stal dodávateľom operačného systému MS-DOS. Dlho potom bol tento systém základom všetkých osobných počítačov sveta. Neskoršie nezhody s IBM dospeli k tomu, že si Microsoft musel začať budovať vlastný operačný systém, dnešný Windows. Microsoft prvýkrát uviedol pod názvom Windows operačné prostredie v novembri 1985 ako nadstavbu pre operačný systém MS-DOS v snahe odpovedať na narastajúcu popularitu grafických používateľských rozhraní. Windows časom získal dominantné postavenie na celosvetovom trhu osobných počítačov a Gatesovi priniesol nesmierne bohatstvo. V súčasnosti je jeho podiel okolo 90 % s klesajúcou tendenciou a Bill Gates sa medzi rokmi 1996 až 2011 pravidelne zaraďoval na popredné priečky najbohatších ľudí sveta, prevažne na prvej pozícii.

   Nadácia Billa a Melindy Gatesových

   Postupom času sa stalo Gatesovo bohatstvo fenoménom, o ktorom začali aj kolovať vtipy. Toto bohatstvo mohol využiť na to, aby zabezpečil svoju rodinu a do konca života sa venoval iba sám sebe, miesto toho zvíťazila potreba spraviť svet lepší. A Gates túto potrebu napĺňa v nevídanej miere. So svojou manželkou vedie Bill and Melinda Gates Foundation, ktorej rozmer zasahuje až vyše 20 rôznych humanitárnych cieľov. Sú medzi nimi boj s chorobami panujúcimi v krajinách 3. sveta vrátane HIV, pneumónie, malárie či tuberkulózy, pomoc ľuďom bez domova, vývoj nových liekov, kontrola tabakového priemyslu či finančná pomoc chudobným.

   Nadácia vznikla symbolicky 1. januára roku 2000, čím akoby naznačila, že tesne pred koncom 20. storočia by sa mali aj veľmi bohatí podeliť o svoje bohatstvo s tými, ktorí to v živote nemali také jednoduché. Prelom 20. a 21. storočia sa stal pre Gatesa najvýznamnejším v jeho živote, pretože veľký biznis za neho prebrali ostatní talentovaní ľudia a on sa začal takmer úplne venovať altruizmu. Naďalej si však zachoval analytické myslenie a snahu pozerať do budúcnosti, preto jeho nadácia rieši nielen dôsledky, ale aj príčiny ľudského nešťastia.

   Priam bezkonkurenčná je snaha nadácie zlepšiť životy ľudí v krajinách tretieho sveta prostredníctvom vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Rozsah aktivít nadácie je však oveľa širší – za všetky marginálne aktivity pripomenieme obrovský objem rastlinných semien zachovaných pre budúce generácie v špecializovaných skladoch.

   Byť dobrý za každú cenu

   Ako pri každom jednom velikánovi dejín, aj Bill Gates sa stáva terčom ostrých vyjadrení predovšetkým na tému redukcie populácie. Vyčítajú sa mu najmä jeho aktivity spojené s kontrolovaným rodičovstvom v chudobných krajinách. Napriek tomu Gates volí cestu otvorenej diskusie a kladenia dôrazu na dôležitosť zodpovedného rodičovstva. Práve skutočnosť, že sa svetoví filantropi nenechávajú znechutiť, má potenciál robiť svet čoraz lepším priestorom pre život.

   „Veríme, že každý človek si zaslúži šancu žiť zdravý produktívny život.“

   motto Nadácie Billa a Melindy Gatesových

Mária Synáková

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019