Zuzana a Gabriela úspešne vedú Global Slovakia. Prezentujú nás v zahraničí a učia vážiť si korene prostredníctvom kníh

Na slovenskej scéne už niekoľko rokov figuruje netradičná organizácia Global Slovakia. Venuje sa zviditeľňovaniu Slovenska vo svete, avšak nezaháľa ani na domácej pôde, kde sa venuje osvete Slovákov o ich rodnej krajine.
Vydané 30. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

  • Na slovenskej scéne už niekoľko rokov figuruje netradičná organizácia Global Slovakia.
  • Venuje sa zviditeľňovaniu Slovenska vo svete, avšak nezaháľa ani na domácej pôde, kde sa venuje osvete Slovákov o ich rodnej krajine.
  • Pod vedením Zuzany Palovic a Gabriely Beregházyovej organizácia od roku 2017 vytvorila a vydala viacero kníh, ktorým sa dostalo značnej pozornosti v domácich a medzinárodných médiách.
  • Zakladateľky sú spoluautorkami štyroch kníh, ktoré v krátkom čase vyšli v niekoľkých jazykoch.

 

Prebúdzať záujem o krajinu v srdci Európy

Počas svojej existencie Global Slovakia zviditeľnila Slovensko na mnohých medzinárodných podujatiach a na pôde prestížnych organizácií a inštitúcií, vrátane Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky, Benedictine University v Chicagu (USA), Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne (Veľká Británia), Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Washingtone DC (USA) a Bohemian National Hall v New Yorku (USA). V rámci 30. výročia Nežnej revolúcie uskutočnili celoslovenské turné po stredných školách a prednášali pred vyše dve tisíc študentmi.

Som dcéra slovenských emigrantov. Vyrastala som v Kanade a neskôr v USA. V istej chvíli som sa začala viac a viac zaujímať o svoje korene. Po dokončení doktorandského štúdia v Londýne som sa vrátila na Slovensko a založila som Global Slovakia,“ hovorí Zuzana Palovic, odborníčka na migráciu v strednej a východnej Európe.

Takmer jednu dekádu som študovala, pracovala a žila v zahraničí. Kamkoľvek som išla stretávala som sa s rovnakým problémom – Slovensko málokto pozná a propagácia našej krajiny vo svete nefunguje tak, ako by mala. Dvíhanie povedomia o Slovensku sa stalo najprv mojou osobnou a potom aj profesionálnou misiou,“ objasňuje svoje motivácie Gabriela Beregházyová, ktorá v zahraničí získala doktorát v oblasti korupcie, následne sa vrátila na Slovensko, kde stála pri zrode Global Slovakia. Prostredníctvom organizácie mieni upozorňovať predovšetkým na priaznivé vlastnosti našej krajiny.

Vážim si svoje korene a je cťou ukazovať svetu, aké je Slovensko krásne, aká bohatá je naša história a akí šikovní sú naši ľudia,“ dodáva Gabriela.

 

INZERCIA
Gabriela Beregházyová a Zuzana Palovic založili Global Slovakia po tom, čo nadobudli skúsenosti so životom v zahraničí. Slovensko má vo svojej prezentácii vo svete rezervy, tvrdia.

Gabriela Beregházyová a Zuzana Palovic založili Global Slovakia po tom, čo nadobudli skúsenosti so životom v zahraničí. Slovensko má vo svojej prezentácii vo svete rezervy, tvrdia. Foto: GlobalSlovakia.com

Má to zmysel

Som hrdá na to, že sme boli súčasťou iniciatívy, ktorá pomohla zmeniť Zákon o občianstve v apríli 2022, čo umožnilo až tretej generácii potomkov Slovákov získať občianstvo. Táto možnosť podnietila v USA zvýšený záujem nielen o cestovanie, ale aj o usadenie sa na Slovensku,“ hovorí Zuzana Palovic.

Inzercia

Málo ľudí si uvedomuje, že v Spojených štátoch žijú dva milióny ľudí, ktorí majú slovenský pôvod.“

Napriek iniciatívnemu prístupu ciele organizácie stoja a padajú na tom, že krajinu budú rešpektovať, chrániť a budovať jej obyvatelia. Takúto vnútornú motiváciu je však potrebné povzbudzovať aj tým, že hodnotné projekty budú upozorňovať na tie pozitívne faktory, ktoré stoja za pozornosť. Organizácia tak robí aj prostredníctvom vyššie zmienenej vydavateľskej činnosti.

 

Knihy, ktoré sa oplatí mať

Kniha LEGENDA LIPY: HISTÓRIA SLOVENSKA je umeleckým podaním dejín Slovenska, ktoré sa odohrávajú na pozadí vývoja symboliky, národného stromu krajiny.

VEĽKÝ NÁVRAT dokumentuje dramatické zmeny, ku ktorým došlo na začiatku 21. storočia, kedy západná Európa otvorila svoje hranice krajinám spoza bývalej železnej opony. Odvtedy viac ako 100 miliónov ľudí, vrátane Slovákov, získalo slobodu žiť, študovať a pracovať kdekoľvek v Európe bez toho, aby potrebovali víza. Veľký návrat prináša príbehy tých, ktorí sa rozhodli vrátiť na Slovensko a zmeniť niečo k lepšiemu.

Knihy od Global Slovakia Legenda lipy: História Slovenska, Veľký návrat, Československo: Za železnou oponou, Super Slováci

ČESKOSLOVENSKO: ZA ŽELEZNOU OPONOU vyšlo v roku 2019 pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, ktorá ukončila viac ako 40 rokov totalitného socializmu v krajine. Fotografie renomovaných dokumentárnych fotografov a archívne dokumenty oživujú túto dôležitú a nedávnu kapitolu histórie Slovenska.

Poslednou publikáciou činorodých autoriek je dvojjazyčná anglicko-slovenská kniha SUPER SLOVÁCI, ktorá je určená najmä mladému čitateľovi. Predstavuje príbehy 50 Slovákov, ktorí svojimi životmi zmenili našu krajinu, a tým aj svet. Kniha o slovenských hrdinoch nielen vzdeláva, ale i inšpiruje budúcu generáciu. Súčasťou projektu je pracovný zošit, ktorý pomáha rodičom a učiteľom klásť zmysluplné otázky a viesť kvalitné rozhovory s deťmi.

TIP: Knihy od Global Slovakia môžete zakúpiť priamo cez webstránku organizácie

 

Práca Zuzany a Gabriely si našla fanúšikov i za oceánom. Pravidelné webináre, online kurzy o Slovensku a publikácie poznajú v nejednej rodine potomkov slovenských vysťahovalcov. Práve im a histórii emigrácie sa venujú v pripravovanej knihe SLOVENSKÍ VYSŤAHOVALCI, ktorú predstavíme nabudúce.

Zakladateľky Global Slovakia sa však nevenujú len písaniu a vydávaniu kníh, i keď ich tvorivá energia a rýchlosť vydávania nových originálnych publikácií si zaslúžia obdiv.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »