Význam mindfulness v modernom svete. Ako nájsť vnútorný pokoj v ruchu každodenného života

Mnohí z nás trávia veľkú časť svojho života na „autopilotoch“, neuvedomujúc si o čo prichádzame. Neustále sme zaneprázdnení školou, prácou, povinnosťami a inými vonkajšími stimulmi. V niektorých prípadoch sa naša myseľ zdá byť „vypnutá“, inokedy zakopáva o rôzne spomienky z minulosti. Sem tam sa zahráme na veštice a predikujeme si budúcnosť. Práve tu vstupuje do hry mindfulness (všímavosť). Keď si… Prečítať celé
Vydané 30. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Keď si niečo všimneme, naším zvykom je zväčša okamžite súdiť a rýchlo reagovať, pričom často pracujeme z chybnej alebo obmedzenej perspektívy, ktorá obmedzuje naše možnosti alebo vytvára problémy.

Všímavosť nám pomáha byť prítomní v našich životoch a poskytuje nám určitú kontrolu nad našimi reakciami a opakujúcimi sa myšlienkovými vzorcami. Pomáha nám zastaviť sa, získať jasnejší obraz o situácii a šikovnejšie reagovať.

Mindfulness je jednoducho povedané stav plného vedomia a prítomnosti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

PREPLNENÁ MYSEĽ

Máte niekedy problém spomenúť si, či ste si už umývali vlasy, keď ste v sprche? Alebo zabudnete, prečo ste vošli do určitej miestnosti? Tieto signály naznačujú, že vaša myseľ je “preplnená“ a nevenujete dostatočnú pozornosť tomu, čo sa deje okolo vás.

Prechádzky, záhradkárčenie, jedenie  a mnohé ďalšie aktivity môžu byť príležitosťami na precvičenie všímavosti. Musíte ich ale sústredene vykonávať. To znamená opustiť myšlienky na budúcnosť alebo minulosť.

Harmónia v živote

Dôležitosť mindfulness spočíva v tom, že nám umožňuje zmierniť stres, zlepšiť emocionálnu pohodu a zvýšiť kreativitu či produktivitu. Keď sme v stave všímavosti, vieme sa sústrediť na úlohy, ktoré máme pred sebou. Nerozptyľujú nás negatívne myšlienky alebo iné podnety. Razom dokážeme lepšie vychádzať s našimi známymi, kolegami a aj rodinou. Počúvame bez toho, aby sme ich odcudzovali.

Všímavosť môžeme rozvíjať rôznymi spôsobmi

Ak je všímavosť iný stav ako náš normálny štandardný spôsob bytia, ako ju môžeme rozvíjať? Existuje mnoho rôznych praktík, ktoré podporia rozvoj všímavosti, vrátane meditácie, pohybu alebo dokonca pobytu v prírode.

Hoci existuje veľa cvičení všímavosti, ktoré môžete pravidelne cvičiť, naučiť sa byť prítomný v danom momente je tiež spôsob života. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

• Pravidelná meditácia je jednou z najefektívnejších spôsobov rozvoja mindfulness. Nájdite si každý deň aspoň niekoľko minút na tichú meditáciu, počas ktorej sa sústredíte na dych a prítomný okamih.
  • Či už komunikujete so svojím partnerom, deťmi alebo kolegom, dôležité sú vedomé interakcie.
  • Venujte pozornosť detailom vo svojom okolí. Pozrite sa na prírodu, vnímajte farby, tvary a zvuky.
  • STOP mutitaskingu. Multitasking nás často rozptyľuje a bráni nám žiť v prítomnosti.
  • Každý deň si zapíšte niekoľko vecí, za ktoré ste vďační. Toto cvičenie vám pomôže vnímať pozitívne stránky života a budovať vnútorný pokoj.

CESTA K ÚSPECHU

Všímavosť si vyžaduje nepretržité cvičenie a úsilie. Všetci sme na začiatku tejto cesty nováčikmi a je prirodzené, že naša myseľ bude často blúdiť. Je to však súčasťou procesu. S pravidelnou praxou a trpezlivosťou sa táto schopnosť postupne zlepší. Postupne budete zažívať určité výhody. Stres sa zníži, pretože sa naučíte nepripisovať zbytočnú váhu negatívnym myšlienkam. Rovnako sa zlepšia vaše medziľudské vzťahy.

Všímavosť zlepšuje duševné zdravie. V posledných rokoch sa psychoterapeuti obrátili na meditáciu všímavosti ako dôležitý prvok pri liečbe mnohých problémov, vrátane depresie, porúch príjmu potravy, konfliktov, úzkostných porúch a obsedantno-kompulzívnej poruchy.

Mindfulness nám teda ponúka spôsob na nájdenie vnútorného pokoja v hektickom svete. Je to cesta k zvýšenej pozornosti, sústredeniu a prežívaniu každého okamihu. S pravidelnou praxou môžete dosiahnuť väčšiu rovnováhu, pohodu a harmóniu v  každodennom živote. V tomto momente môžete začať svoju cestu k vnútornému pokoju. Začnite s malými krokmi a postupne objavujte krásu a pohodu prítomného okamihu.