David Lynch o spolupráci s Angelom Badalamentim: „Aj v takzvaných temných veciach je krása”

Od Mulholland Drive po Twin Peaks, zvuková paleta Angela Badalamentiho neodmysliteľne sprevádza videnie filmového režiséra Davida Lyncha. Hudobný skladateľ zomrel v decembri minulého roka a Lynch poskytol v máji 2023 ojedinelý rozhovor pre BBC, ktorého prepis vám ponúkame. Spolupráca Davida Lyncha a Angela Badalamentiho „Angelo dokáže zložiť akúkoľvek hudbu. Študoval všetku klasiku, dlho skladal džingle,… Prečítať celé

Od Mulholland Drive po Twin Peaks, zvuková paleta Angela Badalamentiho neodmysliteľne sprevádza videnie filmového režiséra Davida Lyncha. Hudobný skladateľ zomrel v decembri minulého roka a Lynch poskytol v máji 2023 ojedinelý rozhovor pre BBC, ktorého prepis vám ponúkame.

Spolupráca Davida Lyncha a Angela Badalamentiho

„Angelo dokáže zložiť akúkoľvek hudbu. Študoval všetku klasiku, dlho skladal džingle, takže je všestranný. Tajomstvo úspechu je, že keď viete, čo chcete, musíte to z neho dostať. Je to v ňom, len je potrebné dostať to von. Text hovorí niečo jeho mozgu a vzniká z toho pocit. Vďaka tomu, že vie skomponovať čokoľvek, rozprávam sa s ním a on začne hrať. Ak sa mi to nepáči, poviem niečo iné a zmení sa to!”

Lych a Badalamenti prvýkrát spolupracovali na filme Modrý zamat: „Angelo je svojím spôsobom stará škola, má rád, keď sa texty rýmujú a keď sa dodržiava forma, ale keď ho prinútite, dokáže sa z toho vymaniť. Počas písania Modrého zamatu som neustále počúval Šostakoviča v A minor a povedal som mu, že tento film musí mať rusko-americkú atmosféru. Súhlasil a išiel na to, odvtedy sme kooperovali vo veľkom.” Spoločne sú podpísaní pod týmito dielami: Modrý zamat (1986), Divokosť v srdci (1990), Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992), Lost Highway (1997), Príbeh Alvina Straighta (1999), Mulholland Drive (2001), Rabbits (2002) a Twin Peaks: Návrat (2017).

Angelo Badalamenti mal aj herecký výstup vo filme Mulholland Drive

Skutočný Angelo

V ich spoločnej hudbe sa často vyskytujú motívy smútku a hriechu. Badalamenti povedal, že Lynch v ňom podnietil temnú stránku: „Ak som v jeho tvorbe niečo podnietil, bol to skutočný Angelo, ktorý vyjadruje lásku. Sú to srdečné pocity, hlboká láska – hlboká, hlboká láska. Aj v takzvaných temných veciach je krása. Môže v tom byť zlá predtucha, ale je v tom aj niečo oveľa väčšie. Je to pravdivé.”

Angelo Badalamenti pred dráhou hudobného skladateľa pôsobil ako učiteľ. Veľa naučil aj Lyncha: „Zasvätil ma do sveta hudby, otvoril mi celú novú dimenziu. Na strednej škole som hral na trúbku, no musel som s tým skončiť, lebo si to vyžadovalo byť členom pochodovej kapely. To by som musel vstávať o šiestej ráno a trénovať pochodovanie, aby som mohol ísť na nejaký zápas amerického futbalu! Bolo to strašné, sekol som s tým…

…Angelo mi ukázal tento neuveriteľný svet a boli sme v pravidelnom kontakte, odkedy sme sa spoznali. Sme ako bratia, mám ho nesmierne rád. Keď umrel, veľmi ma to zasiahlo. Zomreli už mnohí ľudia, s ktorými som pracoval, a zakaždým ma to zarmútilo, neviem pochopiť, prečo musia ľudia umierať. S Angelom to bolo o čosi iné, už nikdy mu nebudem môcť zavolať, už nikdy nebudem počuť jeho hlas, už s ním nikdy pracovať. Všetka tá hudba, ktorá v ňom je, sa už nikdy neobjaví. Je to hrozné.”

Inzercia

Kontinuum

Lynch odmieta o Badalamentim hovoriť inak ako v prítomnom čase: „Musíme ho držať nažive. Verím, že život je kontinuum, že nikto naozaj nezomrie, len odhodí svoje fyzické telo, že raz sa všetci opäť stretneme. Ak rozmýšľate takto, je to teraz smutné, no nie je to zničujúce. Nedokážem si predstaviť, že keď niekto umrie, navždy sa stratí a čaká nás to všetkých. Jednoducho to nedáva zmysel. Je to kontinuum a na konci a budeme všetci v poriadku.”

David Lynch v deň úmrtia Angela Badalamentiho: „Dnes žiadna hudba“

Aj v hudbe, ktorú Lynch skomponoval sám, napríklad do svojho filmu Inland Empire (2006), je počuť vplyv Badalamentiho: „Je to možné. Sú časti, ktoré sa mi páčia a ktoré sa páčili Angelovi a hral ich. Niekto by povedal, že ich napísal Angelo, no určite je najlepší vo vyjadrovaní krásy a lásky. Môže vám vytrhnúť srdce, rozplače vás ako dieťa, hrať sa s emóciami, ako to dokáže len on. Má nádhernú dušu a je neskonale talentovaný.”

Ako by vyzeral spoločný obed Davida Lyncha a Angela Badalamentiho? „Angelo je Talian, takže cestoviny, špagety a mäsové guličky. Spájam si ho s naozaj dobrým talianskym jedlom,” vraví Lynch a dodáva, že v mysli sa so svojím umeleckým kolegom a dobrým priateľom zhovára stále. O čom? Čo sa ho pýta? „Rozprávam sa s ním o všetkom. Bavíme sa o počasí alebo počúvame jeho staršie nahrávky a hovorím mu, ako sa mi páčia. Pre mňa je stále nažive.”

 

Filmy a seriály, na ktorých spolupracovali David Lynch ako režisér a Angelo Badalamenti ako hudobný skladateľ:

Modrý zamat (1986)

Divokosť v srdci (1990)

Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

Lost Highway (1997)

Príbeh Alvina Straighta (1999)

Mulholland Drive (2001)

Rabbits (2002)

Twin Peaks: Návrat (2017)

 

Zdroj: voľne preložené z bbc.com

Zdroj titulnej fotografie a fotografií v texte: screenshoty, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.