Najkrajšie historické miesta sveta (2.časť)

Kam sa vybrať za históriou – 2. časť cestovateľského sprievodcu najkrajšími historickými miestami na zemi.   #7. Staroveká Bosra, Sýria #8. Tádž Mahal, India #9. Hagia Sofia, Turecko #10. Zakázané mesto, Čína #11. Timbuktu, Mali #12. Alhambra, Španielsko   #7. Staroveká Bosra, Sýria Žiaľ, búrlivá história Sýrie ukryla pred zvyškom sveta aj jej krásne historické… Prečítať celé

#7. Staroveká Bosra, Sýria

#8. Tádž Mahal, India

#9. Hagia Sofia, Turecko

#10. Zakázané mesto, Čína

#11. Timbuktu, Mali

#12. Alhambra, Španielsko

Neuveriteľná Bosra, Sýria. Zdroj: historyhit.com

#7. Staroveká Bosra, Sýria

Žiaľ, búrlivá história Sýrie ukryla pred zvyškom sveta aj jej krásne historické miesta. Jedným z nich je staroveká Bosra.

Toto starobylé mesto údajne pochádza zo 14. storočia pred naším letopočtom.

Prvé správy o tunajšom osídlení pochádzajú už z čias vlády faraónov Thutmosea III. a Achnatona.

INZERCIA

V 2. storočí pred naším letopočtom bola Bosra prvým nabatejským mestom.

V čase najväčšieho rozkvetu sa Bosra stala hlavným mestom rímskej provincie Arábia a žilo v nej približne 80 000 obyvateľov.

Tunajšie rímske divadlo z 2. storočia nášho letopočtu je skutočne veľkolepé a jeho monumentálnosť dostane určite aj vás.

Mešita Al-Omari, ktorá je tiež súčasťou Bosry, je údajne 3. najstaršou zachovanou mešitou na svete!

Staroveká časť mesta je od roku 1980 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

#8. Tádž Mahal, India

Na brehu rieky Yamuna v Indii hrdo stojí ďalší div sveta – Tádž Mahal.

Je to pôsobivé mauzóleum z bieleho mramoru a drahých kameňov.

Indický mogul Šáhdžahán ho nechal postaviť na pamiatku svojej zosnulej manželky ako dôkaz večnej lásky a oddanosti.

Od roku 1983 je Tádž Mahál súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a od roku 2007 aj jedným z víťazov ankety Nových sedem divov sveta.

Svetoznámy symbol Indie ročne navštívi viac ako 8 miliónov turistov!

Hagia Sofia. Zdroj: tripadvisor.com

#9. Hagia Sofia, Turecko

Keď prvýkrát vstúpite do chrámu Hagia Sophia v Istanbule, okamžite sa doňho zamilujete.

Samotná veľkosť, ako aj jeho ohromná architektonická krása vás ohromí.

Hagia Sofia, jedno z najvzácnejších historických miest Istanbulu, bola dôležitá pre Byzantskú aj Osmanskú ríšu.

Pôvodne kresťanský kostol postavený v 6. storočí sa neskôr stal mešitou v roku 1453, potom múzeom v roku 1935 a v roku 2020 bol preklasifikovaný na mešitu.

Je to jedna z najznámejších a najvýznamnejších sakrálnych stavieb sveta, a do 16. storočia bola dokonca najväčším kresťanským chrámom na svete.

#10. Zakázané mesto, Čína

Zakázané mesto je najväčším cisárskym palácom na svete.

Stavba trvala 14 rokov a prác sa zúčastnilo viac ako 1 milión ľudí!

Zakázané mesto bolo dokončené v roku 1420 na príkaz cisára dynastie Ming a nachádza sa v strede Pekingu.

Slúžil ako čínsky cisársky palác počas dynastií Ming a Čching, a teraz funguje ako palácové múzeum.

Po takmer päť storočí slúžil ako domov cisára a taktiež ako obradné a politické centrum čínskej vlády.

Táto pamiatka je registrovaná ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Timbuktu. Zdroj: travelsafe-abroad.com

#11. Timbuktu, Mali

Mali síce nepatrí medzi najnavštevovanejšie cestovateľské destinácie, no napriek tomu tam nájdete mnoho zaujímavých miest, cenených najmä z historického hľadiska.

K najväčším pokladom patrí Timbuktu, ktoré domáci zvyknú prezývať „mestom 333 svätých“, pretože je tam vraj pochovaných práve toľko predstaviteľov islamskej školy, ktorí boli neskôr vyhlásení za svätých.

Timbuktu bolo centrom islamskej učenosti medzi 13. a 16. storočím.

V meste z hliny a dreva s tromi mešitami a šestnástimi mauzóleami žilo asi 100 000 ľudí.

Bohužiaľ, kvôli ľudskému zanedbávaniu a výzvam prírody je dĺžka jeho existencie neistá.

Ak je to miesto, ktoré by ste chceli navštíviť, radšej to neodkladajte a preskúmajte ho čo najskôr.

#12. Alhambra, Španielsko

Alhambra leží na náhornej plošine s výhľadom na španielske mesto Granada.

Bezpochyby je to jedno z najkrajších historických miest Španielska.

Alhambra je monumentálny komplex pozostávajúci zo súboru palácov, záhrad a pevnosti.

Stavba pôvodne začala v rukách Maurov koncom roku 800 nášho letopočtu a neskôr sa stala kastílskym kráľovským sídlom.

Odvtedy si ho odovzdávali (alebo brali) rôzne ruky, ktoré pridali k dielu ďalšie prvky až z toho vznikol tento nádherný historický skvost.

Tradičné islamské detaily, ako sú steny pokryté geometrickými vzormi, maľované dlaždice a arabské nápisy, vám budú vyrážať dych celú prehliadku.

Najväčší rozmach začala zažívať v 13. storočí za vlády Ibn al-Ahmara, zakladateľa nasridskej dynastie, a jeho nástupcov.

Po vyhnaní Maurov z Pyrenejského polostrova bola veľká časť interiéru zničená, prestavaná alebo odstránená.