Viac voľného času, menej stresu. Budúcnosť patrí štvordňovému pracovnému týždňu

Už pandémia výrazne zmenila spôsob, akým funguje súčasný pracovný týždeň. Tradičný model pravidelného navštevovania zamestnania ustúpil. Ustúpil na druhú koľaj. Začali sme striedať kanceláriu a prácu z pohodlia domova (home office). Dalo by sa povedať, že sme získali istú formu slobody, a zároveň sa narušil akýsi dlhodobý vzorec správania. Štvordňový pracovný týždeň, koncepcia, nad ktorou sme možno v… Prečítať celé
Vydané 28. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Už pandémia výrazne zmenila spôsob, akým funguje súčasný pracovný týždeň. Tradičný model pravidelného navštevovania zamestnania ustúpil. Ustúpil na druhú koľaj. Začali sme striedať kanceláriu a prácu z pohodlia domova (home office). Dalo by sa povedať, že sme získali istú formu slobody, a zároveň sa narušil akýsi dlhodobý vzorec správania.

Štvordňový pracovný týždeň, koncepcia, nad ktorou sme možno v minulosti len snívali, je teraz realitou. Dokonca už aj na Slovensku. Táto zmena predstavuje revolučný krok v našom živote. Upustili sme od zabehnutej šablóny a dali šancu novej. Ak by sme sa pozreli na opačný koniec, tak vo svete sa diskutuje aj o zavedení šesťdňového pracovného týždňa. PREČO JE TO TAK?

NOVÉ PRACOVNÉ MODELY

Aj keď žiadna krajina zatiaľ úplne nezaviedla štvordňový pracovný týždeň, mnohé z nich experimentujú s touto myšlienkou. Tieto snahy naznačujú rastúci záujem o nové pracovné modely, ktoré prinášajú vyššiu efektivitu a zlepšujú kvalitu života pracovníkov.

 

Do tohto. „pokusu“ sa zapojilo až devätnásť štátov:  (popíšeme len päť z nich)

AUSTRÁLIA

Zamestnanci v Austrálii zvyčajne pracujú päť dní v týždni, v auguste 2022 začala Austrália pilotný program štvordňového pracovného týždňa v dvadsiatich spoločnostiach. Typická pracovná doba v Austrálii sa líši podľa povolania a odvetvia. Avšak v priemere, pracovný týždeň v trvá 36 hodín od pondelka do piatku.

RAKÚSKO

Hoci Rakúsko zatiaľ oficiálne nezaviedlo štvordňový pracovný týždeň. Podľa prieskumu sa jeden z dvoch Rakúšanov vyjadril, že by privítal takýto model. Zatiaľ neexistuje oficiálny pilotný program, niektoré spoločnosti však začínajú ponúkať štvordňové pracovné týždne ako možnosť, aby si udržali konkurencieschopnosť.

NEMECKO

Nemecko má jeden z najkratších pracovných týždňov na svete (34 hodín), napriek tomu je priestor na zlepšovanie. IG Metall, najväčší odborový zväz v Nemecku, sa snaží presadiť zavedenie štvordňového pracovného týždňa.

ŠPANIELSKO

V Španielsku pracujú zamestnanci zvyčajne päť dní v týždni. Avšak v roku 2021 vláda súhlasila s investíciou 50 miliónov eur do trojročného skúšobného programu štvordňového pracovného týždňa. V priemere zamestnanci v Španielsku pracujú dlhšie (40 hodín) ako mnohí ich európski susedia.

SLOVENSKO

Slovensko patrí k štátom, kde sa zamestnanci bežne venujú práci 40 hodín týždenne. Napriek tomu existujú dve spoločnosti, ktoré presadili moderný pracovný koncept. Jednou z nich je známa poisťovňa, urobila tak už v roku 2021. Najväčšia banka na Slovensku naopak až teraz zavádza štvordňový pracovný týždeň. Tieto kroky naznačujú, že firmy začínajú uznávať dôležitosť zlepšovania pracovných podmienok a hľadajú nové spôsoby organizácie pracovného času.

Výhody štvordňového pracovného týždňa

Menší stres, lepšie duševné zdravie, menej negativity, viac cvičenia a ľahší spánok. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Zamestnávatelia a pracovníci na celom svete zisťujú, že výhody štvordňového pracovného týždňa výrazne presahujú zníženie miery vyhorenia. Podniky tvrdia, že sa zlepšila produktivita, morálka a tímová kultúra, zatiaľ čo jednotlivci pracujú na svojom zdraví a udržiavaní vzťahov.

  • Krátky pracovný týždeň podnecuje k efektívnejšiemu plánovaniu a prioritizácii úloh.
  • Dlhšie voľno dáva zamestnancom pocit uznania a odmeny za ich prácu. To môže viesť k vyššej morálke, väčšej angažovanosti a lojalite voči zamestnávateľovi.
  • Krátky pracovný týždeň môže pomôcť zamestnancom vyhnúť sa vyhoreniu a zlepšiť ich fyzické a duševné zdravie.
  • Menej času stráveného v práci znamená menej dochádzania a nižšiu spotrebu palív.
  • Možnosť pracovať iba štyri dni v týždni môže byť veľmi atraktívnym benefitom pre nových uchádzačov o zamestnanie.

Prečo šesťdňový pracovný týždeň?

Jednou z hlavných nevýhod šesťdňového pracovného týždňa je, že neexistuje žiadna alebo len minimálna rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Zatiaľ, čo my snívame o štvordňovom pracovnom týždni vo svete (na východe) sa diskutuje o jeho predĺžení. Existujú potenciálne dôvody, prečo by niektoré krajiny mohli zvážiť takúto zmenu. Napríklad zvýšenie ekonomických výdavkov spojených s vojnou, zvýšenie konkurencieschopnosti či zmena pracovných kultúr a tradícií.

Jednou z hlavných nevýhod je absencia bilancie medzi pracovným a súkromným životom. Okrem toho, zamestnanci čelia negatívnemu vplyvu na zdravie (vrátane vyčerpania, stresu a zhoršenej fyzickej a duševnej pohody). Tento pracovný model môže tiež zvýšiť riziko chýb a brániť produktivite. Dôležitou súčasťou dobrého pracovného prostredia je vytváranie priaznivých podmienok pre ľudí. Zavedením šesťdňového pracovného týždňa si krajiny len škodia.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.