Dažďová voda nad zlato: Prečo by sme ju mali zachytávať?

Letá sú výrazne suchšie, dažde nárazovejšie. Mnohé domácnosti na Slovensku stále nie sú na klimatické výkyvy pripravené. Vedeli ste, že spotreba vody sa v letných mesiacoch zvyšuje o 20 až 200 percent? Už minulý rok boli v niektorých regiónoch vyhlásené odporúčania, aby obyvatelia šetrili vodou. Studne zívali prázdnotou. Je čas pripraviť sa – zachytávanie dažďových… Prečítať celé

Letá sú výrazne suchšie, dažde nárazovejšie. Mnohé domácnosti na Slovensku stále nie sú na klimatické výkyvy pripravené. Vedeli ste, že spotreba vody sa v letných mesiacoch zvyšuje o 20 až 200 percent? Už minulý rok boli v niektorých regiónoch vyhlásené odporúčania, aby obyvatelia šetrili vodou. Studne zívali prázdnotou. Je čas pripraviť sa – zachytávanie dažďových kvapiek je jedným z efektívnych riešení. 

Pomoc nielen planéte, ale hlavne sebe

Voda sa rýchlo stáva obmedzeným prírodným zdrojom. Na Zemi zaberá asi dve tretiny celkového povrchu a jej celkový objem je približne 1 385 miliónov kilometrov kubických. Problém je v tom, že iba 1 % je určené na ľudskú spotrebu. Medzi svetovou populáciou je navyše rozdelená nerovnomerne. V súčasnosti nemá viac ako miliarda ľudí prístup k bezpečnej, čistej pitnej vode a len 10 krajín zdieľa 60 percent svetových prírodných obnoviteľných zdrojov tejto nenahraditeľnej tekutiny.

Zásoby musia byť dostupné miestnemu obyvateľstvu v dostatočnom množstve a kvalite a bez ohrozenia miestnych ekosystémov. Žiaľ, vo väčšine sveta to tak nie je. Mimoriadne dôležité a čoraz náročnejšie je udržať existujúce zásoby. Industrializácia a rast populácie zvyšujú používanie, zatiaľ čo sa „ponuka“ znižuje.  Rastúci dopyt zásoby povrchových a podzemných vôd v niektorých regiónoch zaťažuje. Zmena klímy v týchto častiach zvyšuje pravdepodobnosť nedostatku vody a súťaž o ňu.

Kvalita sa v mnohých oblastiach znižuje, najmä v dôsledku zvyšujúcich sa koncentrácií sedimentov a kontaminantov po silných lejakoch. Po intenzívnych a dlhších obdobiach zrážok často nasledujú predĺžené obdobia extrémneho sucha.  Šetrenie začína doma. Ide o malé neviditeľné zmeny, ktoré robíte každý deň nakoniec vedúce k výraznej zmene. Dajte si záväzok – naučte svoje deti vodou neplytvať a zberať tú dažďovú.

Výdatné dažde striedajú extrémne suchá, pričom počas horúcich letných dní potrebuje zásobu vody aj naša úroda. Zdroj: Pexels.com

Vaša komunita potrebuje prírodné zdroje

Jeden Európan spotrebuje denne priemerne 140 litrov. Na Slovensku je to „len“ okolo 80 litrov na hlavu denne.  Sedemdesiat percent už čističkami upravenej vody, vhodnej na ľudskú spotrebu, sa používa na splachovanie, umývanie či polievanie. Úžitková? Ešte stále nie je v kurze. Napriek tomu z vašej strechy stečú desiatky tisíc litrov čerstvej dažďovej vody vhodnej (a v niektorých prípadoch preferovanej) na množstvo použití.

INZERCIA

Okrem toho silné lejaky zaplavujú búrkové odtoky a kontaminujú existujúce zásoby. Udržať pitnú vodu čistú a lacnú? To je výzva. Tá dažďová by mohla výrazne kompenzovať spotrebu vonku a pomôcť mestám spravovať zásoby. Jej zber a znižovanie spotreby pri pomoc v obytných zónach pri riadení zásob vody rozhodujú – hlavne v suchých letných mesiacov. Dnes si viete kúpiť niekoľkolitrové sudy, ktoré môžete umiestniť pod rýny a odkvapové systémy. Navyše sú skvelým exteriérovým doplnkom a dokonca nemusia mať vizuál klasického sudu. Aj ich využívanie je maximálne praktické – už od výroby majú v sebe zabudovaný vodovodný kohútik.

Dnes je výber široký. Dokážete si vybrať taký model, ktorý sa vám dokonalo hodí k vášmu exteriéru. Zdroj: contemporist.com

Inzercia

Jednorazová investícia, ktorá vám zníži náklady

Zber dažďovej vody je prastará prax. Bežná v oblastiach, v ktorých si ľudia na nedostatok vody zvykli.  Priemyselné krajiny so sofistikovaným inžinierstvom sa menej spoliehajú na základné zdroje, ako je domáca produkcia, no to sa mení. Dážď je zadarmo a vaša strecha je prirodzenou spádovou oblasťou. Takmer 40 % vašej vody sa používa v exteriéri. Na zalievanie trávnika či záhrady však nepotrebujete upravenú. Naopak. Vaša zeleň uprednostní čerstvé kvapky dažďa.

Sudy sú lacným a pohodlným spôsobom, ako zefektívniť váš domov. Jeden dažďový sud pripojený k vášmu zvodu vám môže poskytnúť približne 200 až 500 litrov vody, ktorú možno použiť na kvetinové a zeleninové záhrady, rastliny v črepníkoch, na naplnenie bazéna, umývanie auta a akékoľvek iné vonkajšie použitie. Zatiaľ čo dažďovú vodu zozbieranú v sudoch nemôžeme piť, vaše rastliny budú vodu bez chlóru milovať. No len v prípade, ak vo vašej oblasti nezvyknú bývať kyslé dažde.

Dažďová voda je pre rastliny prijateľnejšia na rozdiel od tej chlórovanej. Zdroj: Pexels.com

ZDROJ: greatamericanrainbarrel.com

Pokračujte na ďalší príspevok »