Dovolenkový raj Kanárske ostrovy: Aký je tam život a prečo sa tam sťahuje čoraz viac Slovákov?

Ostrov Tenerife je súčasťou Kanárskeho súostrovia, španielskeho súostrovia ležiaceho v Atlantickom oceáne, neďaleko pobrežia Afriky. Je to najľudnatejší a najväčší ostrov skupiny, s takmer miliónom stálych obyvateľov a piatimi miliónmi turistov, ktorí ho navštívia ročne. Na Tenerife nájdete tie najúžasnejšie prírodné scenérie so sopkami, prírodné bazény, rozmanité pláže na relax a surfovanie, a pulzujúce prímorské… Prečítať celé
Vydané 27. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Na Tenerife nájdete tie najúžasnejšie prírodné scenérie so sopkami, prírodné bazény, rozmanité pláže na relax a surfovanie, a pulzujúce prímorské mestá s mnohými kaviarňami.

S neuveriteľne aktívnou komunitou digitálnych nomádov a nádhernými vilami na prenájom, je Tenerife destináciou, v ktorej sa rozhodne oplatí žiť, ak pracujete na diaľku.

Prečo žiť na Tenerife?

Klíma na Tenerife je dostatočným dôvodom, prečo by ste mali zvážiť tento malý ostrov.

INZERCIA

Tenerife, prezývaný „ostrov večnej jari“, má stredomorské subtropické podnebie s príjemnými teplotami po celý rok.

Dážď je zriedkavý a obloha je takmer vždy bez mrakov.

Greenwichský stredný čas (GMT) sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako kontinentálna Európa, vďaka čomu je Tenerife priaznivou destináciou pre Európanov pracujúcich z notebooku.

Na Tenerife nájdete veľa kaviarní a reštaurácií so silným a stabilným Wi-Fi pripojením, vďaka čomu je veľmi ľahké nájsť miesta, kde sa dá pracovať.

Ak dávate prednosť práci na netradičných miestach, ako je pláž alebo park, všetky centrálne oblasti ostrova využívajú bezplatné verejné Wi-Fi.

Nájdete tu skutočne originálne koncepty reštaurácií, ktoré sa oplatí vyskúšať – napríklad táto reštaurácia v jaskyni, sa postará okrem skvelého jedla, aj o nezabudnuteľnú atmosféru. Zdroj: timeout.com

Ďalším skvelým dôvodom pre život na Tenerife je jedlo!

Okrem toho, že tu nájdete typické jedlá španielskej kuchyne, ako je paella a tapas, Tenerife poteší vaše jazýčky tradičnými kanárskymi jedlami a produktmi.

Morské plody a mäso sú základom kanárskej kuchyne, ktorá je výrazne ovplyvnená africkými koreniami a chuťami.

Jedinečné podnebie Tenerife je navyše ideálne na pestovanie exotického ovocia, ako je mango a avokádo.

Na vrchole tohto zoznamu, prečo by ste mali žiť na Tenerife, je skutočnosť, že existuje množstvo aktivít, ktoré tu môžete robiť, keď práve nepracujete, od turistiky po vodné športy, ako je surfovanie, pozorovanie veľrýb, relax na pláži, a mnoho ďalšieho.

Vízum

Ostrov sa síce nachádza pri africkom pobreží, no napriek tomu je súčasťou Španielska, a teda súčasťou schengenského priestoru.

Ak máte štandardné turistické schengenské vízum, môžete sa pohybovať bez obmedzení a zostať na Tenerife maximálne 90 dní každý polrok.

Životné náklady na Tenerife

Tenerife je pomerne cenovo dostupné miesto na život, ale koľko miniete každý mesiac do veľkej miery závisí od vášho životného štýlu.

Prenájom bytu alebo domu bude určite vaším najväčším nákladom.

Náklady na prenájom nehnuteľnosti na Tenerife závisia od oblasti, v ktorej budete bývať.

Sever Tenerife je zvyčajne lacnejší ako juh, kde nájdete oveľa viac možností prenájmu.

Priemerná cena za izbu v spoločnom byte je 650-800 € mesačne, pričom prenájom celého bytu vás môže stáť až 1500 € mesačne.

Náklady na jedlo na Tenerife sú pomerne lacné.

Do miestneho podnebia sa zamilujete počas celého roka. Zdroj: loveholidays.ie

Vďaka vulkanickej pôde a miernemu podnebiu sa ovocie a zelenina pestujú lokálne.

Môžete si ho kúpiť v miestnych obchodoch aj vo väčších supermarketoch, ako sú Mercadona a HiperDino.

Na potraviny môžete pokojne minúť len 30 € za týždeň.

Stravovanie v reštauráciách je na Tenerife tiež cenovo dostupné, pričom priemerná cena za jedlo je 15 EUR.

Verejná doprava je relatívne lacná a krátka jazda autobusom vás vyjde okolo 1,50 €.

Prenájom auta alebo motorky je určite drahší a môže vás vyjsť až na 300 € na týždeň.

Zdravotná starostlivosť

Na Tenerife (a vo všeobecnosti v pevninskom Španielsku) je zdravotná starostlivosť bezplatná, len ak máte španielsky pobyt.

Ak sa teda chystáte na určitý čas bývať na Tenerife, mali by ste zvážiť kvalitné cestovné poistenie.

Existujú špecifické poistenia pre digitálnych nomádov, ktoré pokrývajú výdavky súvisiace so zdravím a akékoľvek problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť s vašimi pracovnými zariadeniami (ako sú notebooky a fotoaparáty).

Ceny cestovného poistenia sa značne líšia v závislosti od toho, na ako dlho si ho predplatíte a aký poistný plán si vyberiete.