Bližšie k prírode

Divočina: ako priniesť do svojho mesta viac divokej prírody

Ako postupne napraviť problém, ktorý spôsobila ľudská civilizácia? Environmentálna architektúra ponúka množstvo jednoduchých riešení, ktoré môžu výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu ekologickej rovnováhy. Ľudská civilizácia je taká závislá od vybudovanej infraštruktúry, že kolonizovala rozsiahle územia, ktoré boli kedysi domovom divokej prírody. Mestá a mestská infraštruktúra sa zaberá zatiaľ 1 % plochy našej planéty. Organizácia spojených… Prečítať celé
Vydané 15. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zelené strechy, hniezdne búdky alebo motýlie záhrady. Ako môžeme priniesť viac divokej prírody do našich miest a zlepšiť tak kvalitu života? (Ilustračný obrázok: Pixabay)

Ako postupne napraviť problém, ktorý spôsobila ľudská civilizácia?

Environmentálna architektúra ponúka množstvo jednoduchých riešení, ktoré môžu výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu ekologickej rovnováhy. Ľudská civilizácia je taká závislá od vybudovanej infraštruktúry, že kolonizovala rozsiahle územia, ktoré boli kedysi domovom divokej prírody. Mestá a mestská infraštruktúra sa zaberá zatiaľ 1 % plochy našej planéty. Organizácia spojených národov (OSN) však očakáva, že do roku 2060 sa rozloha všetkých budov na svete zdvojnásobí. Časť z tejto plochy pripadne na viacpodlažné budovy a časť bude tvoriť stále sa rozširujúca mestská zástavba. Mestská zástavba vytláča voľne žijúce živočíchy z ich prirodzeného prostredia a zapríčiňuje rapídny úbytok voľného miesta pre ich život.

Ak ľudia vedia, aké dôležité je pomáhať prírode a aká dôležitá je príroda pre nás, sú veľmi ochotní niečo urobiť, aby mohli pomôcť.“ Sue Youngová z The Wildlife Trusts

Zelené strechy

Tieto vízie divokej prírody na vrcholoch mestských budov nie sú len malebné, ale často sú označované za jedno z najrýchlejších riešení úbytku prírody vo svete. Kultúrna botanička Erica Oberndorferová vo svojej štúdii z roku 2007 uvádza, že zelené strechy môžu poskytovať biotopy pre rôzne druhy živočíchov, znižovať intenzívny odtok dažďovej vody z budov a dokonca pomáhať chladiť interiéry.

Dizajnu živých striech je naozaj pestrý a ponúka rôzne kreatívne možnosti. Divoké kvety, trávy a rozchodníky priťahujú hmyz. Stromy poskytujú útočisko rôznym druhom vtákov a takisto môžu poskytnúť nádhernú scenériu. Zelené strechy, známe aj ako živé strechy, môžu byť posiate rozkladajúcim sa drevom, v ktorom sa darí hmyzu. Môžu mať zvlnenú topografiu so zákutiami alebo piesčitými kopčekmi, ktoré vyhovujú hrabajúcim druhom, akými sú napríklad včely samotárky.

zelené strechy

Foto:Chuttersnap

Hniezdne búdky

Hniezdnych búdky sa stali hitom tejto sezóny. Majú rôzne formy a tvary. Každý ich zvládne zhotoviť, a preto domáca výroba takejto búdky patrí k zábave pre celú rodinu. Tieto búdky poskytujú pre vtáky, ktoré migrujú z Afriky do rôznych častí Európy, kde sa v lete liahnu a vychovávajú svoje mláďatá, útočisko a domov.

Inzercia

Najčastejšie sa umelé hniezda alebo vtáčie búdky inštalujú na vonkajšie steny budov alebo konáre stromov. Niektorí ľudia dokonca inštalujú búdky pre netopiere, ktoré špeciálne navrhujú na podporu miestnych druhov netopierov. Netreba ale zabudnúť na to, že tieto úpravy musíme podporiť aj ďalšími drobnými opatreniami. V takom prípade je potrebné, aby sme zabezpečili dostatok potravy pre vtáky. Kvetinové záhony sú skvelým riešením, keďže poskytujú domov rôznym druhom hmyzu.

„Hniezdenie netopierov pri budove alebo bytovom dome môže byť pre ľudí celkom prospešné. Celá kolónia netopierov totiž dokáže počas letných večerov dobre držať komáre na uzde.“ Justin Crane, architekt

Kreatívna hniezdna búdka (Foto: Sneha Cecil)

Deravé tehly

Existuje mnoho podobných zásahov, ktoré vítajú voľne žijúce živočíchy v štruktúre budov. Takýmto príkladom sú včelie tehly. Takéto tehly sú plné malých otvorov, ktoré umožňujú včelám hniezdiť vnútri týchto otvorov.

Motýlie záhrady

Motýlie záhrady sú vlastne len výsadbou kvetov a tráv okolo krajinných prvkov alebo budov. Výsadbu vyberajú ekológovia tak, aby bola vhodná pre druhy v danom okolí a aby sa nahádzala na ich migračných trasách. Taktiež je dôležité, aby druhy rastlín podporili rozmnožovanie chrobákov, ktorými sa tieto vtáky živia.

Ježkove boxy

Ježkové boxy sú malé drevené búdky, v ktorých môžu malé cicavce odpočívať alebo prezimovať. Inštalácia takéhoto boxu na vonkajšiu stenu budovy alebo priamo do záhrady zaberie len pár minút.

Aké benefity poskytuje príroda človeku v meste?

Každodenná dávka mestskej prírody prináša okrem posilnenia pocitu spojenia s prírodou aj výhody v podobe lepšej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody. Čoraz viac výskumov dokazuje, že pobyt v prírode, najmä v mestskom prostredí, vedie k zdravším a šťastnejším obyvateľom miest.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.