Závislosť na opioidoch je častejšia ako si myslíte – a to najmä vo forme liekov na predpis!

Užívanie opiátov a závislosť na nich vyvoláva rastúce obavy – natoľko, že termín opiátová kríza bol vytvorený na opis rastúcich trendov už pred niekoľkými rokmi. Čo to však je a ktoré opiáty sú najčastejšie zneužívané?   Čo sú to opioidy a opiáty? Opioidy sú skupina psychoaktívnych látok, ktoré sa v centrálnej nervovej sústave viažu na… Prečítať celé

Čo to však je a ktoré opiáty sú najčastejšie zneužívané?

Čo sú to opioidy a opiáty?

Opioidy sú skupina psychoaktívnych látok, ktoré sa v centrálnej nervovej sústave viažu na opiátové receptory.

Prostredníctvom procesu viazania látky menia to, ako váš mozog a telo reagujú na rôzne podnety, čím menia spôsob, akým prežívate a zvládate bolesť alebo stres.

To spôsobuje eufóriu, ale tento proces môže byť nebezpečný.

Môže to ovplyvniť vašu náladu, schopnosť vášho tela regulovať teplotu a dokonca aj vašu kapacitu dýchania.

Molekuly opiátov pochádzajú z rastliny maku ópiového. Zdroj: aahealth.org

Rozdiel medzi opiátmi a opioidmi

Hlavný rozdiel je v tom, ako sa opiáty a opioidy vyrábajú.

Opiáty

Opiáty sú chemické zlúčeniny, ktoré sa extrahujú alebo rafinujú z prírodnej rastlinnej hmoty – maková šťava a vlákna.

Príklady opiátov: ópium, morfín, kodeín, heroín.

Opioidy

Opioidy sú chemické zlúčeniny, ktoré vo všeobecnosti nepochádzajú z prírodnej rastlinnej hmoty.

Väčšina opioidov je vyrobená v laboratóriu alebo syntetizovaná.

Hoci niekoľko molekúl opioidov možno čiastočne syntetizovať z chemických zložiek ópia, iné populárne opioidné molekuly sú navrhnuté a vyrobené v laboratóriách.

Farmaceutický priemysel vytvoril viac ako 500 rôznych molekúl opioidov. Niektoré sú široko používané v medicíne, niektoré nie.

Opioidy sú vysoko návykové z viacerých dôvodov

Jedným z najsilnejších stimulov je, že euforické vzrušenie je také príjemné a silné, že ľudia čoskoro pocítia nutkanie zažiť ho znova.

Čím viac drogy užívajú, tým ťažšie je dostať sa na túto úroveň, takže si dávajú stále väčšie množstvo opiátov.

Ďalším dôvodom, prečo sú tak návykové, je to, že fyzické zmeny, ktoré v tele vykonajú, sa po chvíli stanú status quo.

To znamená, že ak droga nie je v tele užívateľa, jeho telo reaguje, akoby niečo nebolo v poriadku, čo môže viesť k nepríjemným alebo dokonca nebezpečným abstinenčným príznakom.

Najčastejšie zneužívané opioidy

Opioidy sú dostupné v rôznych formách, od nelegálnych pouličných drog, až po lieky na predpis.

Tu sú niektoré z najviac zneužívaných foriem týchto drog.

Morfín

Morfín je liek proti bolesti.

Aj keď sa používa v medicíne na tíšenie silnej bolesti, je to liek so silno návykovými vlastnosťami.

Keď sa morfín používa vo farmakologických situáciách, je prísne regulovaný a dôkladne monitorovaný, aby sa znížilo riziko, že sa niekto stane závislým, aj keď sa to stále môže stať.

Heroín

Heroín je opioid, ktorý je založený na prírodných látkach.

Táto pouličná droga je v skutočnosti formou spracovaného morfia.

Zvyčajne má formu hnedého alebo bieleho prášku, ktorý možno šnupať, fajčiť alebo vstrekovať.

Heroín je sám o sebe veľmi návykový a nebezpečný, no to, že ho ľudia miešajú s inými látkami, z neho robí ešte väčší hazard.

Heroín je biely alebo hnedý prášok, alebo čierna lepkavá hmota. Zdroj: medlineplus.gov

Fentanyl

Fentanyl je syntetický opiát, čo znamená, že je vyrobený človekom.

Fentanyl sa pôvodne používal ako anestetikum.

Potom si lekári uvedomili, aký účinný je pri zmierňovaní bolesti v malých množstvách, a začali ho na tento účel používať.

Niektoré jeho verzie môžu byť až 100-krát účinnejšie pri liečbe bolesti ako morfín.

Droga je však tiež extrémne návyková a jej užívanie môže byť mimoriadne nebezpečné.

Fentanyl je syntetický bratranec heroínu a patrí medzi najhorších páchateľov v brandži opioidov.

OxyContin

Toto je obchodný názov pre generický liek známy ako oxykodón.

Je to liek proti bolesti na báze opiátov, ktorý sa predpisuje pomerne často a môže byť návykový.

Rovnako ako ostatné drogy na tomto zozname je to kontrolovaná látka.

Dávajte si pozor

Keď v priebehu času opakovane užívate opioidy, vaše telo spomalí produkciu endorfínov.

Rovnaká dávka opioidov prestáva spúšťať takú silnú záplavu dobrých pocitov. Tomu sa hovorí tolerancia.

Jedným z dôvodov, prečo je závislosť na opioidoch taká bežná, je, že ľudia, u ktorých sa vyvinie tolerancia, sa môžu cítiť nútení zvyšovať svoje dávky, aby sa mohli cítiť dobre.

Keďže lekári si dnes veľmi dobre uvedomujú riziká opioidov, je často ťažké prinútiť lekára, aby vám zvýšil dávku alebo dokonca obnovil váš predpis.

Niektorí užívatelia opiátov, ktorí sa domnievajú, že potrebujú zvýšenú dávku, sa v tomto bode obracajú na nelegálne získané opiáty alebo heroín.

Niektoré nelegálne získané drogy, ako napríklad fentanyl, sú zmixované s oveľa silnejšími opioidmi.

Požiadajte o pomoc svojho lekára

Ak užívate opioidy a vyvinula sa u vás tolerancia, požiadajte o pomoc svojho lekára.

Existujú aj iné, bezpečné možnosti, ktoré vám pomôžu urobiť zmenu a naďalej sa cítiť dobre.

Neprestávajte ale užívať opioidné lieky bez pomoci lekára.

Náhle vysadenie týchto liekov môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky, vrátane bolesti, ktorá je horšia ako pred začatím užívania opioidov.

Váš lekár vám môže pomôcť pomaly a bezpečne vysadiť opioidy.