Nemecko si pripísalo ďalší úspech, vyslalo na európske cesty diaľkovo ovládané autá

Nemecký startup Vay sa stal prvou firmou, ktorá dostala možnosť, po niekoľkých rokoch testovania, nasadiť na verejné cesty v Európe vozidlo bez vodiča vo vnútri. Spoločnosť ponúka služby „teledriving“ alebo „telešoférovanie“, čo prakticky znamená, že vozidlo je diaľkovo ovládané ľuďmi z riadiacich staníc vzdialených niekoľko kilometrov. Medzikrok k úplnej autonómii Spoločnosť Vay začala pred viac… Prečítať celé
Vydané 13. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Nemecký startup Vay sa stal prvou firmou, ktorá dostala možnosť, po niekoľkých rokoch testovania, nasadiť na verejné cesty v Európe vozidlo bez vodiča vo vnútri. Spoločnosť ponúka služby „teledriving“ alebo „telešoférovanie“, čo prakticky znamená, že vozidlo je diaľkovo ovládané ľuďmi z riadiacich staníc vzdialených niekoľko kilometrov.

Medzikrok k úplnej autonómii

Spoločnosť Vay začala pred viac ako tromi rokmi testovať novú technológiu na nemeckých cestách v Hamburgu po tom, čo od mesta získala povolenie. Vždy sa však jazdilo na vopred určených trasách a v špeciálne upravených automobiloch značky Kia. Vo vozidlách sa aj napriek určitej „autonómii“ museli nachádzať aj bezpečnostní vodiči.

Nemecko „teledrivingom“ dosiahlo technologickú métu v Európskej únii, ide už len o akýsi medzikrok k úplnej autonómii vozidiel.

Cieľom teledrivingu je uľahčiť vodičovi prácu a zvýšiť bezpečnosť na cestách. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Službu chcú ponúknuť klientom

Generálny riaditeľ Thomas von der Ohe informoval, že v súčasnosti komunikuje s úradmi o ďalších krokoch, pretože firma plánuje ponúkať svoje služby externistom. Budúcnosť je na dosah, prví klienti by mohli využívať služby už nasledujúcich mesiacoch.

Zaujímavosťou je, že práve Thomas von der Ohe v minulosti pracoval v americkej technologickej spoločnosti Zoox, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou autonomných vozidiel. Firma Zoox bola založená v roku 2014 a sídli v Kalifornii. V roku 2020 ju odkúpil Amazon. Vozidlá sú navrhnuté pre bezpečný a pohodlný presun osôb a tovaru v mestskom prostredí.

V čom spočíva služba teledrivingu?

Služba Vay spočíva v tom, že diaľkový vodič, označovaný ako teledriver, dopraví elektromobil k zákazníkovi. Ten si do vozidla nasadne a sám sa odvezie k svojmu cieľu, následne telešofér prevezme kontrolu nad automobilom a odvezie ho k ďalšiemu klientovi.

Startup Vay získal od investorov na rozvoj svojej technológie viac ako 93 miliónov eur. Medzi investormi sú bývalý finančný riaditeľ Googlu Patrick Pichette, spoločnosť Kinnevik a rizikový kapitál Atomico.

Ako na to reagovala verejnosť?

Niektorí ľudia kritizujú nedostatočnú autonómnosť vozidla. Nepáči sa im, že hoci autá majú svojich „teledriverov“, tak koniec koncov aj tak musia šoférovať oni. Okrem toho ďalšou nevýhodou je samotná elektronizácia, ak dôjde k nejakej poruche klienti zostanú „nahratí“, pretože sa k ním vozidlo nedostane.

Ďalším sa pozdáva samotný nápad, pretože služba sa môže stať veľmi rýchlo mimoriadne atraktívnou. Nahradiť môže práve autopožičovne, alebo aplikácie na prenájom áut. Namiesto toho, aby sme hľadali autá a potom si ich prenajali, tieto prídu priamo k nám. Prakticky si ich necháme doručiť a vyhneme sa zbytočne dlhým administratívnym úkonom. Služba by sa mohla stať populárnou najmä v mestách, kde ľudia nevlastnia toľko veľa áut (napr. New York).

Čo znamená teledriving v širšom ponímaní?

Teledriving je relatívne nový koncept diaľkového riadenia vozidiel. Netreba si však pojmy mýliť s autonómiou, teledriving umožňuje šoférovať vozidlo na diaľkové ovládanie zo vzdialeného teleoperačného centra. Vozidlo teda zostáva plne pod kontrolou televodiča/telešoféra.

Teledriving sa môže uplatniť v rôznych oblastiac. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Predpokladá sa, že táto služba bude implementovaná do praxe ako „taxislužba“ bez vodiča, bude cenovo dostupná. Zákazník si bude môcť zavolať auto až pred dvere domu.

To nie je všetko, uplatnenie tejto technológie zahŕňa aj ďalšie oblasti:

  1. Technológia sa môže využiť na prepravu tovaru a zásielok
  2. Vozidlá môžu byť využité na mapovanie a výskum v náročnom teréne
  3. Môžu byť použité na úpravu a starostlivosť o poľnohospodárske plodiny

Veľký krok pre ľudstvo

V skutočnosti ide o veľký krok pre ľudstvo. Minule sme vás informovali o lietajúcich autách, dnes prichádzame s autami, ktoré ku vám dokážu pricestovať na zavolanie. Sme len krok od toho, aby autá šoférovali úplne bez pomoci teledrivera. Teda stali sa plne autonómne. Rovnako sme vás informovali o tom, ako technológie ovplyvňujú naše životy a aj táto výrazne zasiahne naše životy. Niektorí ľudia zrejme prídu o prácu, no pochopiteľne vzniknú na trhu práce ďalšie pozície.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.