Pitný režim
Voda lieči aj zabíja. Ako pitný režim vplýva na zdravie?
Ľudské telo tvorí predovšetkým voda. Aby organizmus správne fungoval musíme ju neustále dopĺňať. Dospelý človek s priemernou výškou a váhou by mal podľa odporúčaní vedcov vypiť asi 8 pohárov vody, ale ani toto číslo nie je univerzálne. Podľa decembrového prieskumu agentúry Focus si až 70 percent Slovákov myslí, že správne dodržuje pitný režim. Čím viac… Prečítať celé
Ľudské telo tvorí predovšetkým voda. Aby organizmus správne fungoval musíme ju neustále dopĺňať. Dospelý človek s priemernou výškou a váhou by mal podľa odporúčaní vedcov vypiť asi 8 pohárov vody, ale ani toto číslo nie je univerzálne. Podľa decembrového prieskumu agentúry Focus si až 70 percent Slovákov myslí, že správne dodržuje pitný režim.
Čím viac vody telo vylúči, tým viac potrebuje prijať, základom je zostať hydratovaný. Problém je, že nie každá tekutina uhasí smäd rovnako. Káva pocit dehydratácie prehlbuje, sladené nápoje škodia nielen zubnej sklovine a škodlivosť alkoholu netreba zvlášť pripomínať. A predsa sa ich nevieme vzdať! Prieskum zároveň ukazuje, že Slováci majú hneď po čistej vode v obľube najviac neochutené minerálne vody, čaje, kávu a dvanásť percent respondentov zaradilo k svojim najobľúbenejším nápojom aj alkohol.
Dehydratovaní Slováci
Hoci väčšina Slovákov považuje svoj pitný režim za správny, 37 percent respondentov zároveň uviedlo, že pociťujú dehydratáciu. Cieľom prieskumu bol monitoring a následné vzdelávanie verejnosti o správnych návykoch a potrebe minerálov v tele. Výsledky zverejnil portál webnoviny.sk.
Výsledky prieskumu komentoval gastroenterológ Ladislav Kužela: „Čakať na smäd sa nevypláca. Keď začneme byť smädní, už je väčšinou neskoro a sme už podhydratovaní. Telo nám dáva vedieť, že sme stratili veľa vody. Lepšie je pravidelne vyrovnávať tekutinovú rovnováhu počas celého dňa.“
Voda z kohútika je najlacnejší spôsob ako zostať hydratovaný. Aj viaceré vedecké štúdie dokazujú jej pozitívny vplyv na organizmus. Vybrali sme päť dôvodov, prečo začať piť viac čistej vody, ktoré udáva webový portál healthline.com.
1. Pomáha pri chudnutí
Viaceré štúdie tvrdia, že pitie vody spôsobuje pocit väčšej sýtosti a zrýchľuje metabolizmus. Zatiaľ čo sladené nápoje, káva s mliekom a najmä alkohol obsahujú veľké množstvo kalórií, voda neobsahuje žiadne. Práve sladené nápoje sú v kombinácii s fastfoodom príčinou nadváhy a obezity, ktorá sa stala globálnym problémom a spôsobuje ďalšie ochorenia.
Ak chcete schudnúť a žiť zdravšie, začnite jednoduchým krokom, obmedzte sladené nápoje a nahraďte ich čistou vodou. Najefektívnejšie je podľa niekoľkých výskumov piť vodu približne pol hodiny pred jedlom, čo spôsobí, že v konečnom dôsledku toho zjeme menej.
Voda, ktorú vypijeme zároveň plní úlohu pri tvorbe slín a hlienu. Sliny nám pomáhajú tráviť jedlo a udržiavajú ústa, nos a oči vlhké. Tým sa zabráni treniu a poškodeniu. Pitie čistej vody namiesto sladených nápojov dokáže znížiť aj tvorbu zubného kazu.
2. Zmierňuje zápchu
Zápcha je častý problém, ktorým mnohí z nás v tichosti trpia. Aj lekári často odporúčajú zvýšiť príjem tekutín, keďže rizikovým faktorom je práve dehydratácia. V tomto prípade je najlepšou voľbou minerálna voda, bohatá na horčík a sodík, ktorá zlepšuje frekvenciu a konzistenciu stolice.
3. Zlepšuje fyzický výkon
Potrebu napiť sa môžeme pociťovať už pri strate len dvoch percent obsahu vody v tele. Avšak športovci dokážu vypotiť až šesť až desať percent svojej hmotnosti. Dehydratácia môže viesť k zmene regulácie telesnej teploty. Spôsobuje, že sa cítime viac unavení, demotivovaní a fyzický výkon sa zhoršuje. Viaceré výskumy dokazujú, že udržiavanie hydratácie pri intenzívnom cvičení môže pomôcť k lepšiemu výkonu.
4. Ovplyvňuje energiu, ale aj funkciu mozgu
Štúdie ukazujú, že aj mierna dehydratácia môže zhoršiť funkciu mozgu. V štúdii, ktorej sa zúčastnili mladé ženy, vedci zistili, že strata tekutín o 1,4 % po cvičení zhoršila náladu aj koncentráciu. Tiež zvýšila frekvenciu bolestí hlavy. Podobný výskum zrealizovali aj na mladých mužov. Muži, ktorí stratili približne rovnaké množstvo tekutín vo väčšej miere pociťovali úzkosť a únavu.
5. Predchádza bolestiam hlavy
Viaceré výskumy ukázali, že bolesť hlavy je jedným z najčastejších príznakov dehydratácie. Vo výskume na štyristo ľuďoch, 40 % účastníkov pociťovalo bolesť hlavy v dôsledku dehydratácie. Ba čo viac, niektoré štúdie dokazujú, že pitie vody môže pomôcť zmierniť bolesti u tých, ktorí trpia častými bolesťami hlavy alebo migrénami. Avšak na potvrdenie tohto tvrdenia sú potrebné ďalšie výskumy.
Aj veľa vody škodí
Nielen dehydratácia, ale aj nadmerné pitie vody vedie k vážnym zdravotným problémom. Ani voda, napriek jej zdravotným benefitom, nie je zázračný liek a piť ju treba s mierou. Už štyri litre sú príliš. Na jednej strane dlhodobé nadmerné pitie vody môže poškodiť, srdce, obličky aj pohybový aparát, na strane druhej dehydratácia môže skončiť až obehovým zlyhaním. Dospelý človek by mal podľa lekárov vypiť dva až dva a pol litra vody.