Lúčenie sa s chladnými mesiacmi

Up Helly Aa je v Škótsku vyhľadávaným festivalom

Chladný január roztopí Deň ohňa Ako vznikol názov Up Helly Aa nie je presne známe, avšak odkazuje na oslavu posledného dňa vianočných sviatkov: Dňa ohňa, hodovania a zábavy. Každoročne sa koná na Shetlandoch posledný januárový utorok. Shetlandy alebo Shetlandské ostrovy sú skupinou ostrovov nachádzajúcich sa 160 kilometrov od severného pobrežia pevninského Škótska. Ide o najsevernejšie… Prečítať celé
Vydané 13. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Chladný január roztopí Deň ohňa

Ako vznikol názov Up Helly Aa nie je presne známe, avšak odkazuje na oslavu posledného dňa vianočných sviatkov: Dňa ohňa, hodovania a zábavy. Každoročne sa koná na Shetlandoch posledný januárový utorok. Shetlandy alebo Shetlandské ostrovy sú skupinou ostrovov nachádzajúcich sa 160 kilometrov od severného pobrežia pevninského Škótska. Ide o najsevernejšie obývané ostrovy Veľkej Británie.

Shetlandy tvorí dohromady asi 115 ostrovov. zdroj: pixabay.com

Festival nie je len na jednom mieste, ale od januára do marca sa usporadúva 11 samostatných osláv. Najväčšie slávnosti však môžete zažiť v Lerwicku, ktoré je hlavným aj najväčším mestom ostrov. Pre mnohých ľudí je sviatok Up Helly Aa vrcholom roka. Obyvatelia vytvárajú komunity, delia si prípravu a organizáciu.

Korene festivalu siahajú do začiatku 19. storočia. Pôvodne vznikli ako udalosť, ktorá podporovala abstinenciu. Aj dnes sa o to niektoré skupiny snažia, no nie všetkým stačí na zábavu len tanec a debata s priateľmi. Podujatie dáva pracovnú príležitosť aj rôznym umelcom a zvyšuje cestovný ruch, keďže niečo čo turisti skutočne zbožňujú, je objavovanie tradícií iných kultúr.

Predstavenie sa začína už ráno

V deň slávnosti sa ľudia zhromaždia na pochode s fakľami, kráčajú ulicami a nesú drevené stĺpy s vrecami nasiaknutými parafínom. Na sebe majú tematické kostýmy a nazývajú sa guizers. Vodca sprievodu –  Guizer Jarl, sa prezlečie za jednu z tradičných severských osobností. Jeho priaznivci, známi ako Jarl Squad, sa oblečú do vikingských kostýmov. Ostatní sú odetí ako rôzne humorné alebo historické postavy.

Tradícia vznikla, keď skupina mladých mužov v prestrojení ťahala sudy so zapáleným dechtom na saniach po uliciach Lerwicku. Oslavovali koniec zimy, no pri prechode úzkymi ulicami sa decht častokrát rozlial a znečistil majetok. V roku 1874 kvôli tomu zakázali „dechtové záprahy“ a o sedem rokov neskôr sprievod pochodoval s (bezpečnejšími) horiacimi fakľami.

INZERCIA
Up Helly Aa

Pálenie vikingskej lode. zdroj: unsplash.com

Od rána sa Guizer Jarl a jeho skupina prechádzajú po meste za sprievodu kapely. Sú špeciálne pozvaní do miestnych škôl, radnice a múzeí. Nakoniec sa zastavia pri lodi postavenej podľa vikingských parametrov a turisti sa s nimi môžu odfotiť. Večer sa na poli kráľa Juraja V. zhasnú svetlá a čaty podpália drevenú loď ako symbol pripomenutia si predkov, ktorí Škótsko kedysi obývali . Pôsobivé divadlo neskôr vystriedajú piesne pouličných umelcov, krik a štrnganie pohárov.

Udalosť je legendárna svojim trvaním až do nasledujúceho rána. Dokonca natoľko, že streda po Up Helly Aa bola vyhlásená za štátny sviatok, aby mali účastníci čas na zotavenie.

Tradície pozastavila pandémia

Plánovanie podujatia prebieha celý rok a prostredníctvom rôznych obmedzení trvajúcich dodnes sa udalosť nemôže naplánovať v normálnom formáte. Podujatie sa spolieha na množstvo faktorov, ktoré sa organizujú tak, aby mohli prebiehať hladko a bezpečne.  Oficiálna stránka preto musela aj tento rok oznámiť presunutie festivalu z 25. januára 2022 na budúci rok. Je to už druhýkrát, čo sa oslavy museli zrušiť z dôvodu pretrvávajúcej nákazy.

Up Jelly Aa

Busta asgardského kráľa a boha. zdroj: pinterest.com

Guizer Jal každý rok zosobňuje inú postavu z vikingskej histórie alebo severskej mytológie. Naposledy (v roku 2020) to bol samotný Odin – boh boja a kráľ všetkých bohov. Žil v Asgarde, najvyššom z deviatich svetov severskej kozmológie. Pohromade držali vďaka koreňom Stromu života (Yggdrasil), ktorý rástol z najhlbších hlbín až ku hviezdam. Zo svojho trónu mohol Odin skúmať všetko vo svetoch pod ním. Dva havrany Huginn (myšlienka) a Muninn (pamäť) boli jeho vernými spoločníkmi. Lietali cez ostatné svety a po návrate mu všetko rozpovedali.

„Všeotec“ bol aj bohom poézie a múdrosti. Stal sa jednou z najmocnejších a najdokonalejších bytostí vo vesmíre vďaka svojim znalostiam o runách. Naučil sa deväť magických piesní a osemnásť veľmi silných kúziel. Tie mu umožnili liečiť emocionálne a telesné rany, zviazať svojich nepriateľov a znehodnotiť ich zbrane. Prostredníctvom rún sa dokázal odhaľovať a trestať ľudí, ktorí praktizujú zlomyseľnú mágiu. Nemyslel iba na seba, čarovnými znakmi chránil svojich priateľov v boji, prebudil mŕtvych alebo pomohol so získaním milenca.

Zdroje: www.bbc.co.uk, www.blog.historicenviroment.scot, www.findingtheuniverse.com

Titulná fotografia: pinterest.com

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.