Moderné umenie

Tein Lucasson je majstrom zvieracích portrétov

Tein Lucasson je holandský umelec, dizajnér a kreatívny producent pre mnohé značky a magazíny. Pracuje nepretržite, aby boli jeho klienti spokojní, a popri tom vytvára množstvo vlastných umeleckých projektov. Antroformizmus Antropomorfizmus alebo personifikácia je pripisovanie jedinečných ľudských charakteristík a vlastností neľudským bytostiam, neživým predmetom alebo prírodným či nadprirodzeným javom. Zvieratá sú častým predmetom antropomorfózy. Už… Prečítať celé
Vydané 13. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Antroformizmus

Antropomorfizmus alebo personifikácia je pripisovanie jedinečných ľudských charakteristík a vlastností neľudským bytostiam, neživým predmetom alebo prírodným či nadprirodzeným javom. Zvieratá sú častým predmetom antropomorfózy. Už v staroveký Sumeri a Egypťania používali zvieratá na stelesnenie, satirizovanie a hodnotenie ľudského správania. Egyptská bájka o myši, ktorá slúžila ako vezír, obsahovala ponaučenie, že spoločnosť potrebuje vodcov, ktorí vládnu láskavo a bez zloby. V staroveku zvieratá často poskytovali morálne zrkadlo, v ktorom sa odrážalo to najlepšie a najhoršie z ľudského rodu.

Azda najznámejším moderným príkladom satirického antropomorfizmu je kniha Georgea Orwella Zvieracia Farma. Medzi svetových maliarov, ktorí pracovali s antropomorfizmom patrí aj Salvador Dáli a Max Ernst.

Projekt  l’animorphe

Myšlienka  l’animorphe vznikla v marci 2016. Sprvu to bola len Teinova zábava. Ako propagačnú platformu využil facebookovú stránku svojho najlepšieho štvornohého kamaráta labradora Ventjeho. Netrvalo dlho a Teinovi priatelia si vyžiadali, aby aj ich domácich miláčikov zvečnil na plátne. Dnes l’animorphe naďalej zhromažďuje silnú skupinu fanúšikov na sociálnych sieťach, objavuje sa na miestnych výstavách a má klientov po celom svete.

Lanimorphe ponúka na výber dve možnosti, a to digitálny petportrét na základe už existujúceho portrétu za 150 dolárov alebo originálny digitálny petportrét podľa charakteristiky vášho domáceho miláčika  za 250 dolárov.

To, čo sa začalo ako hravý únik od každodenného tlaku a termínov, je dnes rýchlo sa rozvíjajúcim podnikom, ktorý prináša úsmev na tváre majiteľov domácich zvierat na celom svete.

tein lucasson

Výber portrétov z oficiálnej stránky Lanimorphe

Knihy

O jeho celosvetovom úspechu svedčí aj vydanie trilógie zábavných umeleckých kníh. Každá z týchto kníh obsahuje 88 obrázkov zvierat v štýle starých majstrov a humorno-filozofické texty o rôznych zvieracích postavách. Všetky portréty vznikli pomocou digitálnej fotografickej technológie kombinujúcej portréty domácich zvierat s ľudskými pózami. Text vyšiel v angličtine, nemčine a taliančine

kniha

Portréty domácich zvierat

Tein Lucasson nie je jediný autor s takýmto nápadom. V posledných rokoch prišli na trh viacerí umelci, ktorí ponúkajú rôzne štýly zvieracích portrétov. Chris Beetow  maľuje zvieratá ako rozprávkové postavičky. Nataliya Chernenko takisto ponúka širokú škálu portrétov domácich miláčikov v historických kostýmoch a dokonca ponúka aj možnosť rodinného historického portrétu.

Maliarka Zann Hemphill vytvára úžasné obrazy na pamiatku domácich miláčikov, ktoré môžu dokonca obsahovať popol domáceho miláčika priamo v umeleckom diele. Zannini klienti posielajú popol domácich miláčikov do jej ateliéru, kde s nim pracuje na vytvorení olejomaľby, ktorá zachytáva obľúbený pamätný moment na plátne.