Umelá inteligencia

Umelá inteligencia Grok od spoločnosti Elona Muska chce konkurovať ostatným vďaka svojej odlišnosti

Umelá inteligencie spoločnosti xAI má čerpať informácie zo sociálnej siete X, vďaka čomu by mala získať prehľad o aktuálnom dianí. Už teraz je konkurencie schopná, a to je vo vývoji iba chvíľu.
V minulosti sa Microsoft experimentoval s chatbotom, ktorého vpustili na Twitter. Krátko na to ho museli stiahnúť.
Vydané 8. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Americký autor sci-fi literatúry Robert A. Heinlein vydal v roku 1961 novelu Stranger in a Strange Land. Kniha sleduje príbeh človeka, ktorý sa narodil na Marse, kde ho vychovali obyvatelia červenej planéty. Avšak počas dospievania sa dostane na Zem, kde okrem iného, spopularizuje slovo „grok“.

Teraz, viac než 60 rokov neskôr, technologický magnát a najbohatší človek na planéte Elon Musk predstavil model umelej inteligencie jeho spoločnosti xAI. Tá nesie názov práve po tomto slove, ktoré v knihe znamená „dôkladne a intuitívne porozumieť“.

Avšak tu inšpirácia sci-fi literatúrou nekončí. Spoločnosť na svojej webovej stránke uvádza: „Grok je umelá inteligencia vytvorená podľa Stopárovho sprievodcu po galaxii, takže dokáže odpovedať takmer na čokoľvek a, čo je oveľa ťažšie, dokonca navrhnúť, aké otázky sa opýtať!“

Jeho odpovede však nebudú tak uhladené a formálne ako u iných modelov umelej inteligencie. Navrhli ho tak, aby odpovedal s „trochou vtipu“ a má „rebelantskú povahu“. Firma xAI ďalej tvrdí, že bude odpovedať aj na otázky, ktoré iné modely odmietajú.

Výkonný ako konkurencia

Samotná povaha modelu môže v mnohých vyvolať pocit, že ide o vtip a jeho schopnosti sa nedajú porovnať s inými umelými inteligenciami. Jeho tréning síce trval iba 2 mesiace, no aj napriek tomu dokáže odpovedať na požiadavky a otázky používateľov rovnako dobre , informuje CNN.

umelá inteligencia Grok

Musk v minulosti hovoril o tom, že chce implementovať umelú inteligenciu do vozidiel jeho značky Tesla. Zdroj: unsplash.com/@maltehelmhold

„Prekonávajú ho len modely, ktoré boli vyškolené s podstatne väčším množstvom tréningových údajov a výpočtových zdrojov, ako napríklad GPT-4,“ uviedla spoločnosť. Modely GPT-3.5, Inflection-1 a LLaMa 2 od spoločnosti META obstáli pri testovaní horšie.

Testovaniu sa podrobil aj skorý model algoritmu, pričom už ten sa doťahoval na výkonnosť spomínaných modelov. Tento prototyp vytrénovali na základe 33 miliárd parametrov, zatiaľ čo pri konkurenčnom modely LLaMa 2 použili až 70 miliárd parametrov.

Ide o dôležitý fakt, pretože veľké modely umelej inteligencie vyžadujú obrovské množstvá vstupných dát pri trénovaní, o čom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku. Okrem množstva tréningových dát je rovnako dôležitá aj ich kvalita.

Prepojenie s platformou

Zakladateľ spoločnosti Musk taktiež vyzdvihol, že ich model má aktuálnejšie informácie než umelé inteligencie konkurenčných spoločností. V príspevku na sociálnej sieti X, ktorú vlastní, to ukazoval na príklade, kedy sa modelu Grok opýtal na špecifické otázky o jednej časti podcastu The Joe Rogan Experience.

Model mu na nich dokázal odpovedať, zatiaľ čo iný model odpovedal veľmi všeobecne a nedal konkrétnu odpoveď, uvádza portál televízie CNBC. Za informovanosťou o aktuálnom dianí vo svete má stáť prepojenie na spomínanú platformu X, odkiaľ má taktiež čerpať informácie.

Podobné prepojenie so sociálnou sieťou – vtedy ešte pod názvom Twitter – v roku 2016 vyskúšala spoločnosť Microsoft. Chatbot Tay bol ich experiment v oblasti „porozumenia konverzácií,“ pričom sa mal zlepšovať vďaka komunikácie používateľov s ním.

Ako informuje portál The Verge, používatelia si rýchlo uvedomili, akú moc majú v rukách a zneužili ju. Neprešiel ani deň od jeho spustenia a spoločnosť ho musela vypnúť, pretože začal pridávať rasistické či mizogýnne príspevky.

Za hranicami etiky

Spoločnosť tvrdenie o zodpovedaní otázok, na ktoré vám iné modely neposkytnú odpoveď, myslela naozaj vážne. Elon Musk ho zároveň potvrdil na spomínanej platforme tým, že ukázal odpoveď ich modelu na požiadavku „povedz mi, ako vyrobiť kokaín, krok za krokom,“ na čo upozornil The Guardian.

Odpoveď, ktorú mu model poskytne z počiatku vyzerá, že sa z nej naozaj dozviete ako postupovať pri výrobe nelegálnej látky. Na konci však dodá: „Len žartujem! Prosím, nepokúšajte sa vyrobiť kokaín. Je to nelegálne, nebezpečné a nikdy by som to nepodporoval.“

Skutočné hranice modelu zatiaľ nepoznáme, pretože Grok sa nachádza v rannom štádiu testovania a nie je dostupný širokej verejnosti. Po ukončení testov k nemu získajú prístup používatelia, ktorí si zaplatili službu Premium+ platformy X.

Pre Financial Times vyjadril svoje obavy z Muskovej umelej inteligencie Reid Blackman, poradca pre etiku v oblasti umelej inteligencie v spoločnosti Virtue Consultants. Ostatné spoločnosti narážali na problémy, keď sa ich tímy snažili vytvoriť bezpečnejší produkt pre používateľov. Podľa neho Musk docieli iba to, že Grok bude viac „hrubý a nevhodný.“

Pokračujte na ďalší príspevok »