Zdravie

Mobilné telefóny majú vplyv na spermie, potvrdili výskumy: Problémom však nie sú len vrecká nohavíc

Najnovšie výskumy potvrdili to, čo sa už dlho predpokladalo. Elektromagnetické žiarenie je spojené s nižšou koncentráciou a tiež celkovým počtom spermií.
Prekvapivo však nezáleží na tom, kde muži mobil nosia.

Nový odborný výskum vedcov zo Ženevskej univerzity potvrdil predchádzajúce zistenia o negatívnom dopade častého používania mobilného telefónu na kvalitu spermií.

Odborníci zistili, že používanie mobilných telefónov môže byť spojené s nižšou koncentráciou spermií a celkovým počtom spermií, štúdia však nenašla žiadnu súvislosť medzi používaním týchto zariadení a nízkou pohyblivosťou spermií (pohyb) a morfológiou (tvar), informuje portál independent.co.uk.

Veľa telefonovania, málo spermií?

Odborníci sa vo výskume snažili vysvetliť, prečo za posledných päťdesiat rokov u mužov výrazne poklesla kvalita spermií. Prišli na to, že časté používanie mobilného telefónu skutočne vedie nielen k zníženiu ich koncentrácie, ale aj celkového počtu. Autori novej štúdie publikovanej v časopise Fertility & Sterility zahrnuli dáta od 2 886 Švajčiarov vo veku od 18 do 22 rokov, ktorí od roku 2005 do roku 2018 nastúpili do šiestich vojenských stredísk. Mužov sa pýtali, s akou frekvenciou používajú svoje telefóny, kam ich odkladajú, keď ich nepoužívajú a tiež, aký je ich celkový zdravotný stav a životné návyky.

Výsledky štúdie ukázali, že koncentrácia spermií bola výrazne vyššia u mužov, ktorí nepoužívali telefón častejšie ako raz týždenne (56,5 milióna na mililiter), a to v porovnaní s tými, ktorí ho používali viac ako dvadsaťkrát denne (44,5 milióna na mililiter). Muži, ktorí používali mobil často, tak mali o 21 percent vyššie riziko nízkeho celkového počtu spermií. Ide o takmer také množstvo, u ktorého Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá zníženú pravdepodobnosť oplodnenia.

Odborníci v štúdii nespresnili, či muži volali, písali SMS správy, alebo oboje.

Rozdiel medzi oboma skupinami bol najvýraznejší medzi rokmi 2005 a 2007, postupne sa znižoval. „Trend zodpovedá prechodu z 2G na 3G a potom z 3G na 4G, čo viedlo k zníženiu vysielacieho výkonu telefónov,“ citoval portál News Medical docenta na Swiss Tropical and Public Health Institute Martina Röösliho.

Kým v minulosti sa dôvody problémov s počatím prisudzovali predovšetkým ženám, dnes už vieme, že reprodukčné problémy môžu byť úplne rovnako aj na strane muža. Zdroj: unsplash.com

Vybrať mobil z nohavíc nestačí

Kým doteraz sa predpokladalo, že mužskú plodnosť ohrozuje mobil najmä vtedy, ak ho nosia vo vrecku nohavíc v blízkosti pohlavných orgánov, alebo na inom mieste v tesnej blízkosti tela, vedci prekvapivo nič také nepotvrdili. Počet ľudí, ktorí uviedli, že svoj telefón nosia v tesnej blízkosti tela bol príliš malý na to, aby odborníci mohli v tomto bode vyvodiť jednoznačný záver.

Príliš časté používanie mobilného telefónu mužskej plodnosti teda rozhodne neprospieva, ale odborníci tvrdia, že nie je dôvod na obavy, a to dokonca ani vtedy, ak mobil nosíte vo vrecku nohavíc.

„Ak majú muži predsa len obavy, potom je pre nich relatívne jednoduché nosiť telefóny v taške a obmedziť ich používanie,” dodal Allan Pacey, profesor andrológie na Univerzite v Manchestri.

Muži, ktorí túžia počať dieťa alebo si chcú zlepšiť kvalitu spermií, by mali pravidelne cvičiť (ale neprehrievať sa v oblasti slabín), jesť vyváženú stravu, udržiavať si optimálnu váhu, vyhýbať sa fajčeniu a stresu, obmedziť alkohol a vyhľadať odbornú pomoc, ak napriek tomu budú problémy s počatím pokračovať.

Doprajte si chvíle offline

Kým v minulosti sa dôvody problémov s počatím prisudzovali predovšetkým ženám, dnes už vieme, že reprodukčné problémy môžu byť úplne rovnako aj na strane muža. Najnovšie štatistiky dokonca hovoria o tom, že obe pohlavia sú na tom približne rovnako. Pri problémoch s počatím je v 35 percentách prípadoch problém na strane ženy, v ďalších 35 percentách prípadov je problém na strane muža. Zvyšné percentá prípadov neplodnosti sú kombináciou mužských a ženských problémov, ostatné prípady ostávajú neobjasnené, informuje dennikn.sk.

Nezáleží na tom, či a v akej miere ovplyvňujú mobilné telefóny kvalitu a množstvo spermií, pretože zminimalizovať aspoň raz za čas ich používanie prospeje obom pohlaviam rovnako. Je dokázané, že ak (sa) pravidelne “vypnete,” zvýši sa vaša produktivita, zlepší sa vám pamäť, budete mať lepšie držanie tela, zlepší sa vám spánok aj celkové fyzické zdravie.

Odložiť aspoň raz za čas mobilné telefóny prospeje obom pohlaviam rovnako. Zdroj: unsplash.com