Smerovanie spoločnosti

Ako ľudia sme prirodzene nároční. Radi vidíme, keď náš spôsob bytia napreduje a stáva sa lepším a, samozrejme, ľahším. Odnepamäti bol primárnym cieľom ľudstva rast, čo znamená, že sme automaticky prestali počítať s akýmikoľvek limitmi. Očakávame, že všetko sa okamžite prispôsobí a často ani netolerujeme inú možnosť.   Jedným z viditeľných príkladov je náš celosvetový problém s […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Filip Orth
Študent Santa Clara University, Freelancer
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Ako ľudia sme prirodzene nároční. Radi vidíme, keď náš spôsob bytia napreduje a stáva sa lepším a, samozrejme, ľahším. Odnepamäti bol primárnym cieľom ľudstva rast, čo znamená, že sme automaticky prestali počítať s akýmikoľvek limitmi. Očakávame, že všetko sa okamžite prispôsobí a často ani netolerujeme inú možnosť.

 

Jedným z viditeľných príkladov je náš celosvetový problém s veľkosťou populácie. Keď sme si ako ľudia všimli, že naša zem má kapacitné obmedzenia, pripravili sa viaceré opatrenia, ale spočiatku neboli uplatňované dostatočne rýchlo. Nemyslím si však, že obmedzujúce opatrenia a limity nastavené momentálne sú jediným spôsobom, ako efektívne zamedziť extrémnemu rastu populácie. Keďže vo veľkej miere sa táto populačná expanzia objavuje v rozvojových krajinách, v ktorých chýba osveta natoľko, že si to, skrátka, ľudia neuvedomujú, vzdelanie by malo byť prístupnejšie. Uvažujem nad tým, aká dôležitá je zmena mentality ľudí – ukázať im, že nie všetko nové musí byť väčšie a lepšie ako predtým. Neskôr by totiž tento „hlad“ po neustálom raste mohol ohroziť kvalitu a bezpečie ich života, ktorý mali doteraz diametrálne odlišný. Samozrejme, svet musí byť v akejsi rovnováhe, aby si to ľudia osvojili, avšak zmena sa musí najskôr začať u každého z nás.

Môže to znieť utopisticky, ale toto platí nielen pre populačnú expanziu, ale pre všetko, čo sa týka nás ako ľudstva. Napríklad, veľkosť a počet stavieb, naše stravovanie, využívanie energie (voda, elektrina, plyn…), nakupovanie, toto všetko nás ovplyvňuje v značnej miere. Tendencia zvyšovať spotrebu odráža súčasnú spotrebiteľskú dobu, ale to nás neoprávňuje menej šetriť, práve naopak. Postoj je dôležitý – byť tolerantný a zároveň rešpektovať druhých je základom. Znie to jednoducho, a predsa tento postoj u ľudí nevidím často, z čoho sa potom odvíjajú mnohé problémy, či už celosvetové alebo v rámci osobných kruhov.

 

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

 

Od narodenia sme prispôsobení žiť s ostatnými ľuďmi, ale často sa tak nesprávame, máme egocentrické postoje a myslíme hlavne na seba. Odmalička každého z nás učili, že človek sa musí postarať najskôr o seba a až potom sa dokáže starať o druhých, avšak myslím si, že by sme nemali zabudnúť, že všetci žijeme v určitom spoločenstve. I keď našou dominantnou ľudskou črtou je pud sebazáchovy, mali by sme sa naučiť nažívať vo väčšej harmónii s ostatnými, vedieť vyriešiť konflikt spôsobom, ktorý vyhovuje obom stranám. Je elementárne, aby vedel človek dostatočne pochopiť druhého, pretože nepochopenie rozdeľuje väčšinu udalostí na pozitívne a negatívne. Komunikácia je absolútnou alfou a omegou vo všetkom, aj pri riešení konfliktov.

Samozrejme, musíme brať do úvahy, že jednou z popredných charakteristík ľudí tohto milénia je práve prežívanie, zdieľanie a užívanie si aj tých najmenších detailov, ktoré nám život prinesie. Možno preto by sme mali takisto pristupovať aj ku každodennej komunikácii. Vedieť komunikovať jednoducho.

Avšak ktovie, možno nám svet prinesie technológiu, ktorá ľuďom zabezpečí všetko na sto percent, a tým vylúči akúkoľvek šancu na výskyt problému alebo konfliktu, finančných kríz alebo nekontrolovateľného populačného rastu. Počítač? Bolo by to jablko hriechu pre ľudstvo? Aj tak by sme stále mali dbať o našu ľudskosť, ktorá by sa nikdy nemala vytratiť z našich životov a skutkov.

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Zodpovedá výstup tomu, čo sme vložili?

Dnes sa všetci snažíme konať čo najefektívnejšie. Robiť veci čo najlepšie a zároveň najjednoduchšie súvisí aj s tým, koľko do toho vložíme. A nemusí to platiť len z finančného hľadiska. Všetko, čo sa končí takzvaným výstupom (output), vyžaduje aj vstup (input). Platí pritom pravidlo, že výsledok závisí od toho, čo sme pre jeho dosiahnutie vykonali. S […]

18. decembra 2018

Rozhovor z titulky: Dr. Karla Callahan, profesorka prestížnej Santa Clara University

Dr. Karla Callahanová je zakladateľkou a CEO startupu Vizyontech vyrábajúcecho lekárske prístroje, okrem toho vyučuje informačné systémy a analytiku ako zástupkyňa dekana na Univerzite Santa Clara. Dr. Callahanová vyvinula a je držiteľkou patentu USA pre 3D architektúru ultrazvukových systémov Vizyontech. Jej alma mater School of Mines and Technology v Južnej Dakote jej v roku 2015 […]

19. novembra 2018

Synergie

Počas života toho prežijeme veľmi veľa. Každý deň sme vystavení obrovskému množstvu vplyvov, pozitívnych alebo negatívnych, avšak väčšinou si všimneme iba zlomok z nich. Čím sme starší, tým pravdepodobnejšie vnímame širšie súvislosti, ktoré sme možno počas detstva nevideli, avšak zároveň strácame ohľad na detaily, ktorý sme ako deti mali. Všímame si okolie, ale unikajú nám […]

2. júla 2018


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019